ژل ضد عفونی ۹ هزار تومانی، ۹۰ هزار تومان فروخته می‌شد

تهران-ایرنا- گشت ویژه تعزیرات حکومتی برای رصد بازار عرضه اقلام ضروری بهداشتی از جمله ماسک، ژل ضدعفونی و پدهای الکلی از واحدهای عمده فروشی تجهیزات پزشکی بازدید کرد و براساس مشاهدات، ژل ضدعفونی که قیمت آن ٩ هزار تومان است در داروخانه ها تا ٩٠ هزار تومان به دست مصرف کننده می‌رسد.

گشت مشترک تعزیرات حکومتی روز یکشنبه همراه نمایندگانی از پلیس امنیت اقتصادی، بازرسان صنعت معدن تجارت، بازرسان بهداشت از شرکت های تجهیزات پزشکی بازدید کردند.

در یکی از این واحدها، انبوهی از انواع ماسک، انواع ژل های ضدعفونی و پندهای الکلی احتکار شده بود.

مسئول این واحد اعلام کرد که مجوز واردات کالا و توزیع دارد اما با بررسی های چهار بازرس سازمان صنعت معدن تجارت که در این گشت حضور داشتند، این واحد ماسک ساده که قیمت پایه آن ٣٢٠ تومان بود و باید با سه درصد سود عمده فروشی به مبلغ ٣٣٠ تومان می فروخت اما هر عدد ماسک را ۴٩٠ تومان می فروخت و در واقع در هر عدد ماسک ١۶٠ تومان گران‌فروشی داشت.

همچنین این واحد علی رغم دارا بودن مجوز واردات و توزیع اقلام پزشکی در بازار هیچ مدرک و فاکتور معتبری ارائه نداد.

رسول توحیدلو بازرس سازمان صنعت معدن تجارت گفت: باید انبار و موجودی آن در سامانه ثبت انبارهای سازمان صنعت معدن تجارت ثبت شده باشد و در غیر این صورت این واحد صلاحیت نگهداری و احتکار اقلام را ندارد.

وی ادامه داد: قیمت پایه ماسک ساده ٣٢٠ تومان است و شرکتهای خرید و پخش لوازم بهداشتی عمده با سه درصد سود و خرده فروشی ها با ١٢ درصد سود می توانند عرضه کنند و در واقع ماسک ساده در نهایت به قیمت ۴٢٠ تومان باید به دست مصرف کننده نهایی برسد این در حالی است که اکنون کمترین قیمت دو هزار تومان است.

همچنین امیرخلیفه پور بازرس اصناف گفت: عرضه کنندگان این اقلام قیمت روی کالا درج نمی کنند تا مبتنی بر نیاز بازار و براساس تقاضا، هر چه خواستند بفروشند و به نوعی خودشان تعیین کننده قیمت در بازار هستند.

وی افزود: این اقلام همه تولید داخلی است اما متاسفانه سودجویان با عرضه قطره چکانی در بازار و توزیع نامناسب موجب نگرانی و التهاب در بازار می شوند.

بهروز طالبیان رئیس گشت های مشترک تعزیرات حکومتی استان تهران در حاشیه این بازدید با تاکید بر محرز بودن تخلف احتکار و گران‌فروشی گفت: این افراد سودجو علی رغم تذکرات و توصیه های وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و در شرایطی که حتی مردم انتظار دارند اقلام بهداشتی ضروری رایگان در اختیار عموم مردم قرار گیرد، از نیاز مردم سواستفاده می کنند و در بازار التهاب ایجاد می کنند.

قاضی شعبه ۴۶ تعزیرات با اعلام اینکه مجوزهای این واحد از مراجع ذیربط استعلام می شود افزود: تعزیرات با هیچ متخلفی تعارف ندارد و اقلام این واحد و انبارهای آن توقیف و به دانشگاه علوم پزشکی تحویل داده می شود تا بنا بر ضرورت و نیاز  در سریع ترین زمان ممکن در بازار عرضه شود.

وی اظهارداشت: پرونده این واحد متخلف تشکیل و خارج از نوبت رسیدگی می شود.

رئیس گشت های مشترک تعزیرات حکومتی استان تهران خاطرنشان کرد: شهروندان می توانند شکایات خود را از طریق سامانه تلفنی ۱۳۵ و یا تارنمای t۱۳۵.ir به این سازمان اعلام کنند.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha