ضرورت رعایت نظافت وسایط نقلیه عمومی برای پیشگیری از بیماری‌های واگیر

زنجان - ایرنا - طبق دستورالعمل‌های ابلاغی و با توجه به بروز بیماری کرونا ویروس جدید در کشورمان، نظافت مکان های عمومی به ویژه حمل و نقل عمومی حداقل یک‌بار در روز تاکید شده و این مهم از سوی استانداری‌ها نیز مورد توجه قرار گرفته است.

 همه روزه شمار زیادی از شهروندان برای تردد در نقاط مختلف شهری از وسایل نقلیه عمومی استفاده می‌کنند که این امر به خصوص در شرایط حساس کنونی نگاه متولیان بهداشت و درمان را به امر رعایت نظافت و مسایل بهداشتی بیش از گذشته معطوف کرده است و کارشناسان این حوزه تاکید دارند افرادیکه در مکان های پرتردد حضور می یابند باید به رعایت مسایل بهداشتی بیشتر مقید باشند تا سلامت خود، خانواده و اطرافیان را با تهدید مواجه نکنند.

با توجه به بروز بیماری کرونا ویروس جدید لزوم ضد عفونی مکان های عمومی به ویژه وسایل حمل و نقل و عمومی بیش از گذشته مورد توجه متولیان امر بهداشت و دستگاههای ذی ربط از قبیل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان و شهرداری ها قرار گرفته است.

 به گفته معاون حمل و نقل  اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان زنجان از زمان بروز بیماری کرونا ویروس جدید در کشور این معاونت نیز همسو با سایر ارگان ها برای پیشگیری از ابتلای مردم به این بیماری، اقدامات موثری انجام داده است، گفت: پیش از این، همه روز چهار دستگاه؛ اتوبوس مسافران زنجانی را به استان قم و بالعکس جابجا می کرد که طبق تصمیمات اتخاذ شده از روز /شنبه/ هفته جاری ترددها در این مسیر لغو شده است.

علی مدقالچی افزود: برای کنترل هر چه بهتر و انجام اقدامات پیشگیرانه بهداشتی نیز کارشناسان مجرب مرکز بهداشت زنجان در مکانی در ترمینال این شهر مستقر شده اند و تمامی مسافران ورودی و خروجی را مورد پایش قرار می دهند که این روند همچنان با جدیت ادامه دارد.

وی در خصوص ضدعفونی اتوبوسهای برون شهری نیز گفت: طبق دستورالعمل ها، متولی ضد عفونی ناوگان برون شهری برعهده شهرداری هاست که این مهم از امروز از سوی کارکنان این دستگاه آغاز شده و از روز گذشته نیز با همکاری کارشناسان بهداشتی از روز گذشته نسبت به ضدعفونی اتوبوس های برون شهری اقدام شده است.

این مسؤول ادامه داد: بر این مبنا با همکاری انجام گرفته ضدعفونی بخش های مختلف ترمینال مسافربری از قبیل دستشویی ها و غیره در حال انجام است و این موضوع مهم همچنان با جدیت ادامه دارد تا در صورت امکان از بروز این بیماری واگیردار جلوگیری شود.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون ۱۵۳ دستگاه اتوبوس در پایانه مسافربری زنجان خدمات رسانی می کنند و این در حالی است که با توجه به بروز این بیماری در کشورمان سرویس دهی به استان های گیلان، خراسان رضوی نیز تا حدودی کاهش یافته و در این میان توصیه می شود شهروندان از سفر به استان قم نیز اجتناب کنند.

 به گفته وی ضدعفونی اتوبوس های در ترمینال های ابهر و خدابنده نیز به شهرداری های این مناطق علام شده است.

شهروندان زنجانی نگران نباشند 

 رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان روز دوشنبه با اشاره به اینکه هم اکنون بیماری کرونا ویروس جدید، ۳۰ کشور جهان را به خود گرفتار است، به خبرنگاران گفت: این مساله نگرانی هایی را در بین عموم مردم ایجاد کرده که این مهم نیازمند مدیریت صحیح است.

دکتر پرویز قزلباش افزود: ویروس ها خود ماهیت مستقل ندارند و باید داخل بدن موجود زنده از قبیل انسان یا حیوان وارد و در سلول جایگزین شوند و هدایت آن را بر عهده بگیرند که همین موضوع نیز در بیماری‌های ویروسی دیگر مانند ایدز با شدت و ضعف همراه است.

وی اضافه کرد: بیماری کرونا ویروس از سال ۲۰۰۲، یعنی حدود ۱۸ سال قبل در جهان ظهور یافت، تلفاتی به دنبال داشت که کنترل شد، اما حدود ۱۰ سال بعد دوباره بروز  پیدا کرد که با وجود تلفات انسانی کنترل شد.

این مسؤول ادامه داد: ویروس ها همانند ویروس آنفلوانزا این قدرت را دارند که خود را بازسازی کنند و شکل جدیدی به خود بگیرند، حتی واکسن های تولیدی این نوع بیماری به دلیل ساختار ویروس جدید متفاوت است.

وی اظهار داشت: بر این اساس تاکنون ابعاد مختلف ویروس کرونا بسیار ناشناخته باقی مانده و به طور معمول ترس و همه‌گیری از آن وجود دارد چرا که اطلاعات جامع علمی پزشکی از این بیماری بسیار ناچیز است.

به گفته این مسؤول، در زمان حاضر با انتشار این ویروس، رفتار آن تحت نظر و مطالعه قرار گرفته است و کشور چین نیز تمامی امکانات خود را برای مقابله با این بیماری به کار گرفته است.

قزلباش با تاکید بر اینکه علائم این بیماری همانند سرماخوردگی آغاز می شود، گفت: این بیماری بطور معمول سیر پیش رونده بیشتری در مقایسه با بیماری سرماخوردگی دارد، حتی می تواند علائم گوارشی داشته باشد اما موضوع با اهمیت بحث تنگی نفس برجسته تر است.

وی یادآوری کرد: علایم بیماری ویروسی شبیه به هم هستند و این موضوع به این معنا نیست که عموم مردم به خاطر هر چیزی دچار اضطراب و نگرانی بی مورد شوند.

قزلباش افزود: توجه به علایم این بیماری اهمیت ویژه ای دارد که افراد در صورت عدم بهبودی علایم در مدت چند روز، با پزشک مربوطه خود مشورت کنند و این در حالی است که با توجه به گسترش شبکه بهداشت و درمانی در دورترین مناطق کشور گروه های هدف می توانند سوالات خود را در این ارتباط  از متولیان بهداشتی جویا  شوند.

پیشگیری محوری ترین راه عدم ابتلا به بیماری کرونا ویروس 

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان ادامه داد: بحث پیشگیری محوری‌ترین، کلیدی‌ترین و اصلی‌ترین کاری است که عموم مردم باید در ارتباط با این بیماری مورد توجه قرار دهند و در این میان راه های انتقال این بیماری عطسه و سرفه بوده که از طریق ذرات معلق در هوا منتقل می‌شود.

وی یاد آوری کرد: این نوع ویروس از طریق ارتباطات نزدیک عطسه و سرفه و از طریق انتشار مستقیم ترشحات دهانی نیز منتقل می شود که بسیار  اهمیت دارد.

قزلباش، رعایت بهداشت فردی در ارتباط با پیشگیری از ابتلا به این بیماری را بسیار حائز اهمیت برشمرد و گفت: یکی از آلوده ترین قسمت های بدن کف دستهاست که شستشوی مرتب آن توصیه شده و از طرفی از ارتباطات نزدیک نظیر روبوسی، دست دادن و غیره نیز باید خودداری شود.

به گفته این مسؤول بهداشتی، سطوح آلوده به این ویروس می تواند پایدار باشد و در واقع خصلت این ویروس در این است که می تواند از ۲ ساعت تا ۹ روز زنده بماند.

قزلباش افزود: مطالعات نشان می دهد گروه سنی ۶۰ سال به بالا به ویژه افراد دارای بیماری های زمینه ای در صورت عدم بکارگیری نکات بهدشتی بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند و از طرفی خانواده ها باید توجه کنند در صورت رعایت نکات بهدشتی جای هیچ نوع نگرانی وجود ندارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =