عربستان سعودی "کرونا" را سیاسی می‌کند

تهران - ایرنا - روزنامه الشرق قطر با اشاره به جلوگیری عربستان سعودی از حضور وزیر بهداشت قطر در جلسه فوق العاده وزرای بهداشت کشورهای شورای همکاری خلیج فارس برای برنامه ریزی جهت مقابله با کرونا نوشت: عربستان سعودی کرونا را سیاسی و از استقرار دبیرخانه شورای همکاری خلیج فارس در ریاض سوء استفاده می‌کند.

این روزنامه قطری امروز (یکشنبه) در گزارشی با اشاره به تحریم قطر از سوی عربستان، امارات، بحرین و مصر نوشت: نزدیک به سه سال است که رژیم عربستان در پشت شعارهای تند و ادعاهایی مبنی بر اینکه اختلاف با قطر، مردم این کشور و ساکنان خلیج فارس را هدف قرار نمی‌دهد، پنهان شده‌ است، به طوری که رسانه های سعودی برای چندین ماه با انتشار عبارات توخالی از جمله "مردم قطر در قلب سلمان قرار دارند"  وانمود می‌کنند که هدف عربستان از تحریم قطر، مردم این کشور و ساکنان حاشیه خلیج فارس نیست،  اما دلایل قاطع و بررسی وقایع و رویدادها در طول بحران محاصره قطر نشان می‌دهد که نظام سیاسی عربستان سعودی و سایر کشورهای تحریم کننده برای سیاسی کردن اختلاف با قطر جهت ایجاد بحران‌های غم انگیز برای مردم آن و ساکنان خلیج فارس که برجسته‌ترین قربانیان اقدامات غیر مسئولانه ریاض هستند، فروگذار نکرده است.  

الشرق به شیوع بیماری کرونا در کشورهای مختلف جهان و اقدام عربستان سعودی برای جلوگیری از ورود وزیر بهداشت قطر در جلسه وزرای شورای همکاری خلیج فارس اشاره و می افزاید، اکنون در زمانی که همه جهانیان از ضعیف تا قدرتمندترین آدم، امکانات خود را بسیج کرده اند و بدون در نظر گرفتن ملیت، رنگ، دین و هویت سیاسی متحد شده‌اند تا با خطر " ویروس کرونا " مقابله کنند، نظام عربستان با سیاسی کردن کرونا که اساسا" یک بحران برای سلامت انسان است و به همکاری همه مردم و دولت‌های خلیج فارس برای هم افزایی جهت مقابله با کرونا نیاز دارد به افراط گرایی خود ادامه می دهد. 

این روزنامه همچین به جایگاه قطر در سازمان بهداشت جهانی اشاره و نوشت: در پشت رفتارهای عربستان برای تحریم قطر و مردم آن و محروم کردن مردم خلیج فارس از اقدامات خوب قطر در زمینه مراقبت‌های بهداشتی که از نظر شاخص بهداشت رتبه پنجم جهان را دارد ، این سئوال مطرح می‌شود که آیا از بین بردن اختلافات سیاسی بین کشورها و بهره‌مندی از امکانات موجود آنها برای مقابله با این بیماری همه‌گیر که در صورت گسترش آن، برنامه های توسعه‌ای در کشورهای حوزه خلیج فارس تهدید می شود، مهم نیست؟. 

برای پاسخ به این سوال، ارسال پنج هواپیما حامل 300 تن وسایل پزشکی ( از هشت هواپیمای در نظر گرفته شده ) برای کمک به پیشگیری از شیوع کرونا از سوی قطر به چین را باید در نظر گرفت . شرکت هواپیمایی قطر تنها شرکت هواپیمایی جهان است که حمل و نقل کمک های پزشکی به چین را به صورت رایگان انجام داد و پرواز هواپیماهای حمل و نقل ( کارگو ) را برای رفتن به آنجا متوقف نکرد.

ناظران سیاسی می‌گویند که عربستان سعودی که در طی سالهای گذشته مانع ورود مردم قطر و افراد مقیم این کشور برای انجام مناسک عمره و حج به  خاک خود شده است و اماکن مقدس را سیاسی کرده و به اصول دین واقعی بی تفاوت است و باعث جدایی مردم خلیج فارس شده است، به رغم تهدیدهای روز افزون کرونا در نقاط مختلف جهان از سیاسی کردن بحران کرونا شرم نخواهد کرد. 

** سوء استفاده از دبیرخانه شورای همکاری خلیج فارس 

الشرق به نقل از ناظران هشدار داد که عربستان با بهره گیری از حضور دفتر مرکزی دبیرخانه شورای همکاری خلیج فارس در ریاض برای تحرم مردم قطر و علیه توانایی‌های مردم خلیج فارس استفاده می‌کند.

به نوشته این روزنامه، آنها می گویند، با توجه به اینکه دبیرخانه عمومی شورا موظف است در دوره جدید پس از انتصاب دکتر " نایف فلاح الحجراف " باید مسئولیت خود را در قبال سوء استفاده‌های عربستان سعودی انجام دهد و برای تحقق مساوات بین کشورهای عضو و یافتن راه حلی برای از بین بردن بحران خلیج فارس بویژه پس از عدم موفقیت عبداللطیف الزیانی دبیر کل سابق تلاش کند، انجام دهد و طرفداری از محاصره به ضرر قطر است.

ناظران سیاسی همچنین بر این باورند که عربستان با این اقدام دبیرکل جدید شورای همکاری خلیج فارس که کشورش ( کویت ) به تلاش برای یافتن راه حلی برای از بین بحران خلیج فارس ادامه می دهد را ناراضی می کند، گرچه هنوز هیچ بیانیه‌ای از سوی دبیرخانه شورای همکاری خلیج فارس از حرکت غیر مسئولانه سعودی صادر نشده است.

خاطرنشان می‌شود که عربستان سعودی همواره با همکاری سایر کشورهای تحریم کننده قطر در تکه تکه کردن شورای همکاری خلیج فارس تلاش کرده است و همچنان به تلاش برای صدور بیانیه‌های هم‌راستا با سیاست های خود و جلوگیری از صدور بیانیه‌هایی که  در خدمت منافع و برنامه های مردم منطقه باشد، جلوگیری کرده است. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =