افزایش خشونت‌ها در برزیل همزمان با اعتصاب نیروهای پلیس

تهران-ایرنا- همزمان با اعتصاب نیروهای پلیس و امتناع از گشت‌زنی در خیابان‌های ایالت «سه آرا» واقع در شمال شرقی برزیل، مقامات این شهر در طول ۲ روز اخیر به دلیل افزایش خشونت‌ها، مرگ بیش از ۵۰ نفر را تائید کردند.

به گزارش شبکه تله سور، شبکه خبری محلی «جی وان» اعلام کرد: مرگ ۵۱ نفر از ساعت شش صبح روز چهارشنبه، ۱۹ فوریه تا روز پنج شنبه ۲۱ فوریه (۳۰ بهمن تا ۲ اسفند) در همان ساعت ثبت شده است. این در حالی است که میانگین تعداد قتل ها پیش از این در ایالت سه آرا، شش نفر در هر روز بود.

در همین حال،  نیرو های پلیس برای درخواست افزایش حقوق و سایر مطالباتشان با ماندن در پادگان ها و امتناع از گشت زنی روزانه، در اعتصاب  به سر می برند.  

در جریان اعتصاب نیروهای پلیس در یکی از پادگان های شهر «سوبرال»، خشونت آمیزترین حادثه این بحران امنیتی رخ داد، زمانی که سناتور «سید گومس» (از سناتورهای برجسته ایالت و از مخالفان ژائیر بولسونارو رئیس جمهوری برزیل) در حین تلاش برای شکستن محاصره نیروهای پلیس، به ضرب گلوله به قتل رسید.

دولت فدرال برزیل برای مقابله با این اقدام ضد امنیتی، نیروهای مسلح و ارتش ملی متشکل از نیروهای پلیس و آتش نشانان نظامی را به منطقه فرستاد. وزیر دفاع برزیل نیز از حضور نیروهای نظامی در ایالت سه آرا تا ۲۸ فوریه (۹ اسفند) خبر داد.

روزنامه اسپانیایی ال پائیس نیز روز گذشته در گزارشی نوشت،  ژائیر بولسونارو که با حمایت نهادهای پلیسی و نظامی به ریاست جمهوری رسید، تاکنون شورش های یگان های نظامی سه آرا را محکوم نکرده است. وی روز پنجشنبه در پیامی در فیسبوک از سازماندهی اعزام نیروهای نظامی به شمال شرق کشور خبر داد و همچون واکنش های پیش از این به دفاع از تصویب طرح عفو قانونی نظامیان شورشی در مجلس پرداخت. در صورت تصویب این طرح، نظامیان حتی با جرم ارتکاب قتل از بازجویی و مجازات مصون می مانند.   

رویکرد افراطی بولسونارو معروف به «ترامپ برزیل» و اقدامات اخیر او در انتصاب نظامیان در کابینه دولت، موجب افزایش نارضایتی مردم برزیل شده و افزایش موج خشونت ها در این کشور بر نگرانی آن ها افزوده است.  نارضایتی ها از سیاست های بولسونارو از زمان حضورش در سمت ریاست جمهوری در برزیل مشهود بوده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =