کرونا چه برنامه‌های فرهنگی را لغو کرد؟

تهران- ایرنا- به دنبال هشدارهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جهت مقابله با شیوع کرونا بسیاری برنامه‌های فرهنگی هنری پایتخت طی امروز و فعلا تا پایان هفته لغو شدند.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شب گذشته (شنبه، سوم اسفند) در اطلاعیه ای فوری اعلام کرد: باتوجه به توصیه‌های اکید بهداشتی در شرایط کنونی و ضرورت پیشگیری مناسب از خطر ابتلا به بیماری، تمام برنامه‌های هنری و سینمایی در سراسر کشور تا پایان هفته جاری تعطیل شد.

براساس اعلام شنبه شب روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، «نظر به توصیه‌های اکید بهداشتی در شرایط کنونی و ضرورت پیشگیری مناسب از خطر ابتلا به بیماری و به منظور صیانت از سلامت آحاد جامعه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تشکر از همکاری صنوف مرتبط به اطلاع عموم می‌رساند: تمام برنامه‌های هنری و سینمایی در سالن‌های سراسر کشورتا پایان هفته جاری (۹۸/۱۲/۹) تعطیل می‌شود.

مدیر دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز شب گذشته، گفت: تمامی کنسرت‌های موسیقی سراسر کشور به منظور اقدامات پیشگیرانه از ۴ تا ۹ اسفند لغو شد.

محمد الهیاری افزود: براساس هماهنگی صورت گرفته میان این دو وزارتخانه (وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت بهداشت، آموزش پزشکی) تمامی تجمعات هنری از جمله اجراهای زنده موسیقی مشمول این اقدام پیشگیرانه برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا خواهند بود.

جشنواره فیلم تصویر تا پایان هفته جاری تعطیل شد
به گزارش دبیرخانه تصویر سال، در پی شیوع بیماری کرونا ویروس و اطلاعیه پیشگیرانه‌ وزارت ارشاد مبنی بر تعطیلی تمام اکران‌های سینمایی در سینماهای سراسر کشور، جشنواره فیلم تصویر تا پایان هفته جاری تعطیل است.

این دبیرخانه تاکید کرد بدیهی‌ است با بهبود شرایط و از سرگیری برنامه‌های جشنواره فیلم تصویر، فیلم‌هایی که زمان پخش آن‌ها در جدول برنامه‌های تالار ناصری و شهناز در روزهای تعطیل جشنواره بودند، در ادامه‌ی برنامه‌های جشنواره فیلم تصویر گنجانده و نمایش داده خواهند شد.

لغو نشست های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

در پاسخ به نگرانی‌های بهداشتی خانواده‌ها تمام نشست‌ها، مهرواره‌ها، جشنواره‌ها و تئاترهای کانون طی ۱۰ روز تعطیل شد. کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با صدور اطلاعیه‌ای تمامی نشست‌های عمومی، مهرواره‌ها، جشنواره‌ها و تئاترهای خود را طی ١٠ روز آینده لغو کرد.

همچنین فعالیت جاری مراکز کانون و کارگاه‌های عادی مطابق سیاست‌های ابلاغی منطقه‌ای و مراجع رسمی دارای صلاحیت، اجرا خواهد شد. تعطیلی ۱۰ روزه نمایش‌های کانون در همین حال سالن‌های نمایش کانون نیز به دلیل رعایت مسایل بهداشتی در پی شیوع بیماری ویروسی کرونا به‌ مدت ۱۰ روز تعطیل می‌شود. اداره کل سینمایی و تئاتر کانون نیز با صدور اطلاعیه‌ای از تعطیلی اجرای نمایش‌های کانون تا ۱۰ روز آینده خبر داد.

در حال حاضر نمایش‌های «آرزوهای یک موش کور»، «هفت‌خوان کودکان» در سالن گلستان و بوستان مرکز تولید تئاتر و نمایش «کلوچه دارچینی» در سالن سینما تئاتر کانون روی صحنه است که این نمایش‌ها تا ۱۰ روز اجرا نخواهند داشت.

لغو مراسم گرامیداشت روز جهانی زبان مادری

 مراسم گرامیداشت روز جهانی زبان مادری که قرار بود امروز از سوی پژوهشکده زبان شناسی، کتیبه ها و متون در موزه ملی برگزار شود و کنفرانس ملی عبور از تحریم اقتصادی با اتکا به فرهنگ که قرار بود در روز سه شنبه ۶ اسفند مراسم افتتاحیه آن برگزار شود، با اعلام روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی به دلیل توصیه های مراجع بهداشتی درمانی از جمله ابلاغیه جدید وزارت بهداشت مبنی بر لغو کلیه همایش ها و کنگره های کشور به موعد دیگری موکول شد که متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد.

نخستین همایش ملی نام آوران فرهنگی و ادبی ایران: بررسی کارنامه علمی استاد ایرج افشار و اختتامیه نهمین جشنواره بین المللی مد و لباس نیز قرار بود امروز برگزار شودند لغو شدند. 

مراسم گرامیداشت «جهان کتاب» نیز از سوی اتحادیه ناشران و کتابفروشان در روز ۴ اسفند لغو شد.

موسسه نمایشگاه فرهنگی ایران نیز طی بخشنامه ای اعلام کرد: قابل توجه ناشران محترم منتخب نمایشگاه کتاب قزوین و ارومیه براساس بخشنامه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با توجه به ابلاغ و تاکیدات وزارت بهداشت مبنی بر جلوگیری از بیماری کرونا ، ضمن تشکر از  همراهی های همه ناشران محترم نمایشگاه قزوین لغو شد.

اختتامیه جشنواره هنرهای تجسمی فجر در روز جمعه ۹ اسفند، نشست خبری فراخوان کتاب ماه و سال کودک و نوجوان امروز در کانون پرورشی فکری، نشست امروز بازتولید روابط فرهنگی ایران در گام دوم انقلاب با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از دیگر برنامه های لغو شده برای ضرورت مقابله با کرونا هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =