رعایت بهداشت فردی موثرترین عامل پیشگیری از بیماری کرونا است

کرمان - ایرنا - رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان مهمترین عامل موثر در پیشگیری و جلوگیری از ابتلا به انواع بیماری های واگیر دار از جمله کرونا را رعایت بهداشت فردی دانست و گفت: اقداماتی از جمله شست شوی دست ها با آب و صابون، پرهیز از دست دادن و روبوسی کردن و پوشاندن جلوی بینی و دهان هنگام عطسه و سرفه با گودی آرنج از انتقال بیماری جلوگیری می‌کند.

حمیدرضا رشیدی‌نژاد  روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : بیماری کرونا ویروس از چین شروع شد و دیگر کشورها نیز آلوده شده اند یا احتمالاً خواهند شد اما مهم این است که آمادگی مقابله و پیشگیری را داشته باشیم و برنامه ریزی مناسب کنیم که رعایت بهداشت فردی پایه و اساس کار برای جلوگیری از انتشار و ابتلا به این ویروس است .
وی با بیان این مطلب که  بیماری کرونا ویروس نسبت به دو اپیدمی گذشته بیماری های سارس و مرس، درصد مرگ و میر کمتری دارد از آمادگی دانشگاه علوم پزشکی کرمان برای مقابله با این بیماری در استان خبر داد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: ۸۰ درصد بیمارانی که به کرونا مبتلا می شوند بیماریشان خفیف است، ۲۰ درصد ممکن است شدید باشد و نیاز به توجه ویژه پزشکی داشته باشند ۵ درصد شدیدتر است که دچار عوارض جدی می شوند و زیر دو درصد ممکن است مرگ و میری رخ دهد.
به گفته رشیدی نژاد بر اساس تجارب کشور چین این ویروس بسیار به ندرت کودکان را دچار بیماری جدی و نیازمند بستری می کند و در گزارش بیماران  بستری شده در ووهان چین دامنه سنی افراد بستری بین ۲۲ تا ۹۲ سال بوده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان، آموزش شهروندان و افزایش آگاهی جامعه نسبت به راه های انتقال این بیماری یکی از راه های  مهم مبارزه با شایعات دانست و گفت: کمیته تخصصی فنی دانشگاه علوم کرمان مرتب تشکیل و توصیه های بهداشتی و آموزشی متعددی در این زمینه تهیه شده است.

ضرورت پرهیز از سفرهای غیرضرور و برگزار نشدن همایش ها و تجمعات 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان  با اشاره به جو روانی ایجاد شده در جامعه و نگرانی مردم راجع به این بیماری، گفت: لازم است جو روانی را آرام کرد و برای جلوگیری از انتشار این بیماری از تجمعات و همایش ها و مسافرت های غیر ضروری باید تا حد ممکن پرهیز شود.
رشیدی نژاد  تقویت نظام مراقبت بیمارستانی، حفاظت‌های فردی در بخش عمومی و بهداشتی درمانی، پشتیبانی و تدارک لوازم و اقلام حفاظتی را از دیگر اقدامات انجام شده برای مقابله با این بیماری برشمرد و تاکید کرد : مردم اخبار و اطلاعات علمی را  از مراجع موثق و رسمی دریافت کنند و به راحتی به هر مطلب منتشر شده در شبکه های مجازی اعتماد نکنند.
 اقدامات اولیه برای مبارزه با بروز ویروس کرونا 
رشیدی نژاد ادامه داد: بخش عفونی بیمارستان افضلی پور کرمان به عنوان محل بیماران ارجاعی که نیاز به مراقبت ویژه داشته باشند در نظر گرفته شده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان توصیه کرد: مردم بهتر است شست و شوی دست به مدت ۲۰ ثانیه، فاصله گرفتن از بیماران مبتلا و پاکسازی اشیای آلوده با مواد ضد عفونی کننده و الکل را مورد توجه قرار دهند.
رشیدی نژاد در مورد استفاده از ماسک گفت: استفاده از ماسک فقط برای فرد بیمار و کسانی که با وی در تماس می‌باشند هست و استفاده برای مردم عادی اثر ندارد و صرفا هدر دادن پول است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =