لزوم بی‌توجهی به شایعه‌پراکنی‌ها در خصوص کرونا

ارومیه- ایرنا- معاون درمان دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی خوی گفت: تاکنون هیچ موردی از ابتلا به ویروس کرونا در این شهرستان مشاهده نشده‌است و مردم به شایعه‌سازی‌ها در این خصوص توجه نکنند.

حمیدرضا عمرانی شنبه‌شب در رابطه با انتشار یک خبر جعلی در فضای مجازی به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تنها یک مورد مشکوک طی روزهای اخیر به یکی از مراکز درمانی این شهرستان مراجعه کرد که نتیجه بررسی‌های پزشکی در مورد این مسافر سرماخوردگی بود و فرد پس از اقدامات اولیه ترخیص شد.

رییس روابط‌عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان‌غربی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: هیچ موردی از ابتلا به ویروس کرونا در استان نداریم و این استان پاک است.

علی افشانی افزود: مردم استان برای پیشگیری از این بیماری بهتر است موارد بهداشتی را رعایت کرده و از دست دادن و روبوسی و حضور در مکان‌های شلوغ خودداری کنند.

وی اضافه کرد: ویروس کرونا مانند ویروس آنفلوانزاست و از تماس دست‌ آلوده به ترشحات تنفسی با چشم، بینی و دهان، از راه قطره‌های تنفسی (عطسه، سرفه و صحبت چهره به چهره به مدت طولانی) منتقل می‌شود و استفاده از ماسک از جمله راه‌های مهم پیشگیری آن است.

وی ادامه داد: گروهی از ویروس‌ها وجود دارد که می‌تواند هم در انسان و هم در برخی حیوانات باعث بیماری شوند؛ در انسان بعضی از ویروس‌ها فقط بیماری خفیف مانند سرماخوردگی ایجاد می‌کنند، اما برخی دیگر مانند ویروس کرونا قادر است مواردی از بیماری شدید تنفسی ایجاد کند.

وی اضافه کرد: افراد باید از تماس نزدیک با فردی که به بیماری تنفسی مبتلاست خودداری کنند، در صورتی‌ که در معرض تماس با فرد مبتلا به بیماری تنفسی هستند، ماسک بزنند، به طور مکرر دست‌ها را با آب و صابون به خصوص بعد از تماس با فرد بیمار، یا تماس با یک حیوان بشویند.

وی اظهار داشت: افراد از تماس و لمس حیوانات وحشی یا اهلی (چه زنده و چه مرده) خودداری کنند، مواد غذایی را خوب بپزند، مواد غذایی خام و پخته را کنار هم قرار ندهند و از تماس آنها خودداری کنند.

وی همچنین ادامه داد: بعد از تمیز کردن و قطعه‌قطعه کردن مواد غذایی حیوانی خام (گوشت و سایر محصولات مرغ، ماهی، میگو، گوسفند و گاو)، ظروف، تخته و چاقویی که استفاده شده است را بلافاصله با آب و مواد شوینده بشویند و از تماس ظروف شسته نشده با مواد غذایی پخته، خودداری کنید.

افشانی افزود: استفاده از ماسک معمولی، پرهیز از در آغوش گرفتن، دست دادن و بوسیدن دیگران، پوشاندن دهان موقع عطسه و سرفه با دستمال، انداختن دستمال‌های مصرف‌شده در یک کیسه نایلونی و گره زدن در آن، شست‌وشوی مکرر دست‌ها با آب و صابون به‌ ویژه بعد از عطسه و سرفه یا تماس با فرد بیمار ضروری است.

ویروس کرونا اواخر دسامبرگذشته /آذر و دی‌ماه/ سال جاری در بازار غذاهای دریایی شهر «ووهان» واقع در استان «هوبی» چین که به طور غیرقانونی حیوانات وحشی می‌فروختند، نمایان شد و تاکنون هزاران نفر در این کشور و چندین مورد در برخی کشورها به این بیماری مبتلا شده‌اند.

این ویروس دوره نهفته به نسبت طولانی از چند روز تا دو هفته دارد و همین امر موجب شده‌ تا زمانی که علایمی چون تب و تنگی نفس در مبتلایان بروز نکند، از آن آگاهی پیدا نکرده و ضرورتی برای رفتن به بیمارستان احساس نکنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =