مورد مثبتی از کروناویروس در کهگیلویه وبویراحمد گزارش نشده است

یاسوج- ایرنا- سرپرست مرکز بهداشت کهگیلویه وبویراحمد تاکید کرد که هنوزهیچ مورد مثبتی از بیماری کرونا ویروس در هیچ جای استان گزارش نشده اما در عین حال هر مورد مشکوک و افراد مبتلا به بیماری آنفلوآنزا به سرعت تحت شدیدترین مراقبت های بهداشتی برای مقابله جدی با شیوع این بیماری انجام می شود.

محمد مهدی بانشی شنبه شب در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از روزهای گذشته با تدابیر و تمهیدات اندیشیده شده برای مقابله با این ویروس ، تمامی مسافران که از استان قم و برخی استان های درگیر با این بیماری به کهگیلویه وبویراحمد سفر کرده اند در  ورودی  شهر و قبل از حضور میان شهروندان مورد آزمایش و تحت مراقبت های اولیه قرار می گیرند.

وی تصریح کرد: هم اینک برخی افراد دارای بیماری آنفلوآنزا ویا مشکوک به سابقه بیماری تنفسی تحت مراقبت های ویژه قرار گرفته اند.

رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز گفته که تعداد مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در ایران تا امروز شنبه به ۲۸ نفر و تعداد افراد فوت شده به ۵ نفر رسیده است.

تا این لحظه ۷۸۵ فرد مشکوک به ویروس کرونا از بین هزاران فرد مراجعه کننده از مطب ها و کلینیک ها به مراکز وزارت بهداشت تحت آزمایش قرار گرفته اند و از روز گذشته تعداد ۱۰ فرد مبتلای جدید به ویروس کرونا تشخیص قطعی شد که با توجه به آمار ۱۸ نفر روز گذشته مجموع این مبتلایان به ۲۸ نفر رسید.

از بین ۱۰ نفر فرد بیمار جدید شناسایی شده، هشت نفر در شهر قم بوده اند و دو نفر بیماران بستری در تهران هستند که از قم ارجاع شده اند.

سخنگوی قرارگاه مبارزه با کرونا نیز گفته که ۱۸ مورد مبتلای قبلی که تا روز گذشته شناسایی شده بودند نیز شامل دو مورد در استان گیلان، چهار مورد در تهران و ۱۲ مورد در استان قم است بنابراین اغلب مبتلایانی که تاکنون شناسایی شده اند و ابتلای آنها به ویروس کورونای جدید و بیماری کووید ۱۹ ثابت شده ساکن قم بوده یا طی روزها و هفته های گذشته به قم سفر داشته اند.

وی گفت: از مردم می خواهیم سفرهای غیر ضروری خود را به شهرهایی که درگیر این بیماری هستند به خصوص شهر قم محدود کنند و توصیه های بهداشتی وزارت بهداشت به خصوص شست و شوی مداوم دست ها و پرهیز از دست دادن و روبوسی کردن را جدی بگیرند.

راه‌های انتقال کوروناویروس جدید همانند سایر کوروناویروس ها و ویروس آنفلوانزا است؛ یعنی از تماس دست آلوده به ترشحات تنفسی با چشم، بینی و دهان، از راه قطرات تنفسی (عطسه، سرفه و صحبت کردن چهره به چهره به مدت طولانی) است ،  بنابراین استفاده از ماسک برای فرد بیمار و شستشوی مکرر دست‌ها راه‌های مهم پیشگیری محسوب می‌شوند.

همچنین از تماس نزدیک با فردی که به بیماری تنفسی مبتلا است خودداری کنید، درصورتی‌که در معرض تماس با فرد مبتلابه بیماری تنفسی هستید، از ماسک استفاده کنید،  به‌طور مکرر دست‌هایتان را با آب و صابون بشویید؛ به‌ویژه بعد از تماس با فرد بیمار، یا تماس با یک حیوان یا با محیط اطراف آن‌ها و از تماس و لمس حیوانات وحشی یا اهلی چه زنده و چه مرده، خودداری کنید.

علائم کوروناویروس جدید چیست؟

علائم عمده این بیماری شامل تب، سرفه، گلودرد و تنگی نفس است که در اغلب موارد به شکل یک بیماری تنفسی خفیف شبهِ آنفلوانزا تظاهر می‌یابد، اما در گروهی از مبتلایان ممکن است به بیماری شدید تنفسیِ تب‌دار تبدیل‌شده و باعث بستری شدن بیمار شود. در موارد اندکی نیز مرگ در اثر این بیماری گزارش‌شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =