مصوبات یازده گانه دولت لبنان برای مبارزه با کرونا
مبارزه با کرونا در لبنان

بیروت – ایرنا - گروه بحران در دولت لبنان شنبه شب به ریاست «حسان دیاب» نخست وزیر این کشور ۱۱ تصمیم برای پیشگیری و مبارزه با ویروس کرونا اتخاذ کرد.

به گزارش خبرگزاری ملی لبنان این گروه که متشکل از چندین وزیر از جمله «حمد حسن» وزیر بهداشت است، تشکیل جلسه اضطراری داد و تدابیر و تصمیم های زیر را اتخاذ و به نهادها و دستگاه ی مربوط برای اجرا، ابلاغ کرد:

- کسانی که علایم بیماری کرونا دارند از بقیه جدا و در بیمارستان رفیق حریری در منطقه بئر حسن در جنوب بیروت بستری و درمان می شوند.

-  وزارت کشور و شهرداری های لبنان موظفند جداسازی شهروندانی را که از مناطق انتشار این ویروس بازگشته اند و علایم این بیماری در آن ها مشاهده نمی شود، پیگیری کنند.

--  وزارت بهداشت لبنان موظف است اقدامات لازم را برای جداسازی شهروندان مشکوک به ابتلا  به ویروس کرونا را به دستگاه های ذیربط ابلاغ کند.

-  شهروندان لبنان و سایر ساکنان این کشور از سفر به مناطقی که بیماری کورونا در آن جا ثبت شده است منع می شوند. سازمان امنیت عمومی لبنان موظف است لیستی از این مناطق به همه بندرها و فرودگاه رفیق حریری بیروت ارسال کند.

--  تورهای توریستی و سفرها به منطقه های جداسازی شده در کشورهای چین، کره جنوبی، ایران و دیگر کشورها ممنوع است، به جز سفرهای ضروری مثل درمان، تحصیل یا کار.

--  وزارت خارجه لبنان موظف است با هماهنگی وزارت گردشگری بهداشت و سازمان امنیت عمومی لبنان با لبنانی هایی که در این مناطق به سر می برند تماس بگیرند و وضعیت سلامتی آن ها را با هماهنگی دستگاه های دولت میزبان برای تامین درمانشان پیگیری کند.

--  وزارت خانه های اقتصاد و بهداشت موظفند صادرات لوازم پیشگیری طبی فردی (پی پی ای) را منع و برای وارد کردن و تامین کمبودها اقدام کنند.

--  به باشگاه های ورزشی، مدارس، مهد کودک ها، دانشگاه ها، فرودگاه ها و اماکن تجمع شهروندان، لزوم اجرای اقدامات پیشگیرانه و ضد عفونی کردن مکرر این مکان ها بر اساس توجیهات وزارت بهداشت ابلاغ شود.

--   وزارت بهداشت مکلف است در هر یک از استان های لبنان  یک بخش از بیمارستان های دولتی را برای مبتلایان به بیماری "کورونا" اختصاص دهد و آن را به امکانات لازم تجهیز کند.

--  وزارت اطلاع رسانی با هماهنگی نخست وزیری و وزارت بهداشت موظف است مردم لبنان را از همه اقدام ها و تصمیم های گرفته شده در خصوص بیماری کرونا از طریق رسانه های مکتوب، صوتی، تصویری و فضای مجازی آگاه کند.

--  انتقال مبتلایان یا کسانی که مشکوک به این بیماری هستند به بیمارستان فقط توسط جمعیت صلیب سرخ لبنان انجام خواهد گرفت.

«حمد حسن» عصر روز جمعه در یک نشست خبری در بیروت گفت: نتایج آزمایش های «تی سی آر» از یک شهروند لبنانی که از قم وارد بیروت شده، مثبت بوده و او مبتلا به ویروس کرونا است.

این زن ۴۵ ساله به نام «تغریب صقر» دیشب همراه با ۲  شهروند دیگر که مشکوک به ابتلا به این ویروس هستند در بیمارستان رفیق حریری بیروت بستری شدند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha