هوای تبریز برای گروه‌های حساس ناسالم است

تبریز - ایرنا - مدیرکل حفاظت از محیط زیست آذربایجان‌شرقی گفت: با توجه به افزایش میزان آلاینده‌های هوا در تبریز، هوای این شهر برای گروه‌های حساس ناسالم شده است.

حمید قاسمی، روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: در این روز مییزان ذرات معلق در هوا و شاخص کیفیت لحظه‌ای هوای تبریز به ۱۲۰ پی پی ام رسیده است.

وی با بیان اینکه مردم از ترددهای غیرضروری و فعالیت طولانی در فضای باز و مرکز شهر خودداری کنند، اظهار داشت: کودکان و بیماران قلبی و ریوی نیز ضروری است از حضور در این مکان‌ها خودداری کرده و در صورت امکان در خانه بمانند.

قاسمی، از مردم خواست برای تردد در سطح شهر از خودروهای شخصی استفاده نکنند.

بر اساس شاخص آلودگی هوا، این شاخص از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم، ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا (AQI) یا شاخص آلودگی هوا (PSI) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر منو کسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازون و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف هستند، تبدیل به یک عدد بدون واحد کرده و وضعیت آلودگی هوا را سطوح مختلف نمایش می‌دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =