حمایت مالی از پروژه‌های هنری جایگزین جایزه

تهران - ایرنا- دبیر شورای هنری دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، بابیان اینکه دیگر جایزه دادن به آثار برگزیده باب نیست، تاکید کرد: برای نخستین بار قرار است تامین مالی پروژه‌های هنری برای ادامه حیات، جایگزین جایزه به برترین ها در این جشنواره نیز لحاظ شود.

 جمال عرب زاده درباره کمیت و کیفیت این دوره از جشنواره گفت: خوشبختانه کیفیت آثار بسیار بالاتر از انتظار اولیه بود از این رو سعی شد در کنار بالا رفتن کیفیت آثار، با یک چیدمان دقیق ارزش آثار را در نمایش بالا ببریم تا به خوبی در کنار هم دیده شوند.  
وی در پاسخ به این پرسش که تصمیم به خرید آثار برتر آیا این امکان را فراهم می کند که در هر رشته بیش از یک اثر انتخاب شود، گفت: این پیش بینی را کرده ایم که در برخی رشته ها تعداد آثاری که خریداری می شود بیش از یک اثر باشد.

وی افزود: تغییر رویکرد از اهدا جایزه به سمت خرید آثار، کار بزرگی بود که به سمت آن حرکت کردیم. در عرصه هنرهای تجسمی به سختی می توان ملاک معینی برای بهتر دانستن یک اثر داشته باشیم و کارها نیز بسیار وسیع است و جایزه محدود. در بی ینال های مختلف دنیا آثاری برگزیده می شوند که در کیفیت های مختلفی قرار دارند و عموما انتخاب می شوند که تامین مالی شوند.


وی ادامه داد: در دنیای امروز دیگر جایزه دادن باب نیست. نه اینکه به طور مطلق وجود نداشته باشد اما عموما به این سمت حرکت شده است که از پروژه ها تامین مالی صورت بگیرد تا به حیات برسند و در برخی رشته ها این نوع حمایت بیشتر مورد نیاز است. حتی با این روش فرد احساس حرفه ای تری در کار خود پیدا می کند تا با دریافت جایزه. 
وی درباره قیمت گذاری آثار نیز گفت: ما با مشورت خود هنرمندان آثار را قیمت گذاری کردیم. عموما آنها قیمتی را پیشنهاد دادند و اگر همان عدد مورد قبول کاشناسان بود پذیرفتیم و در غیر این صورت باز هم با هماهنگی هنرمند قیمت تعیین شد. البته الزاما قیمت های تعیین شده برای خرید اثر توسط جشنواره ممکن است قیمت واقعی آن نباشد و یک حالت حمایتی هم داشته باشد. 
عرب زاده در پاسخ به این پرسش که چه میزان گفتگوی هنرها در این دوره از جشنواره تحقق پیدا کرد نیز گفت: ما در تمام رشته ها به سمت این تم اصلی جشنواره نرفتیم. در برخی رشته های سنتی تر ما این روند، به صورت نامحسوس رخ داده است. اما 2 وجه را برجسته کردیم. یکی اینکه آثاری که کیفیت بین رشته ای داشتند به نحوی  نمایش داده شوند که دیالوگ بین رشته ای محقق شود و برخی رشته ها را در چیدمان به گونه ای ترکیب کردیم که آثار گفتمان بیشتری با هم داشته باشند.  
دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر از 29 بهمن کار خود را آغاز کرده است و تا 5 اسفند در موسسه فرهنگی هنری صبا  واقع در خیابان طالقانی، ابتدای خیابان برادران مظفر برگزار می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =