افزایش محدودیت فلسطینی ها برای ساخت و ساز در کرانه باختری

تهران - ایرنا - به دنبال رونمایی از طرح موسوم به "معامله قرن"، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی امروز (شنبه) از ممنوعیت ساخت و ساز فلسطینی ها در مناطق مجاور و مشرف بر شهرک های صهیونیستی و "منطقه B " در کرانه باختری خبر داد.

به گزارش شبکه ۷ رژیم صهیونیستی، "نفتالی بنت" همچنین دستور داده که ساخت و ساز فلسطینی ها در مناطق نزدیک به شهرک های "شیلو، عیلی" تا جنوب شهر نابلس ممنوع شود.

 وی ادعا کرد که ساختمان های فلسطینیان امنیت شهرک ها را تهدید می کند و این تصمیم در پاسخ به درخواست شهرک نشینان گرفته شده است.

طبق توافق سال های ۱۹۹۳ و ۱۹۹۵ بین فلسطینی ها و اسرائیلی ها، کرانه باختری به سه منطقه A، B و C تقسیم شده است. در این تقسیم بندی ها منطقه A تحت کنترل اداری و امنیتی تشکیلات خودگردان فلسطین، منطقه B به صورت مشترک تحت کنترل هر دو طرف و منطقه C از نظر امنیتی و اداری کاملا تحت کنترل رژیم صهیونیستی است.

این اقدام رژیم صهیونیستی در حالی صورت می گیرد که "دونالد ترامپ" رییس جمهوری آمریکا سه شنبه هشتم بهمن (بیست و هشتم ژانویه) برای حل و فصل قضیه فلسطین طرح موسوم به معامله قرن را رونمایی کرد.

طرحی که شهر قدس شرقی را از اراضی فلسطین مستثنا کرده و به جای آن پیشنهاد تشکیل پایتخت فلسطین را در یکی از روستاهای نزدیک قدس اشغالی مطرح کرده است.

این طرح با مخالفت گسترده گروه های فلسطینی و امت عربی و اسلامی روبه رو شده است.

طبق تعریف سازمان ملل و کشورهای غربی، محدوده کرانه باختری و قدس شرقی در کنار نوار غزه به عنوان مناطق فلسطینی معرفی شده و با توجه به وعده سازمان ملل و کشورهای اروپایی و آمریکا در سال ۱۹۶۷ T قرار بود دولت فلسطینی در کرانه باختری و همراه با نوار غزه تشکیل شود. با این حال با وجود تاکید سازمان ملل، روند ادامه اشغالگری و شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی طی این سال‌ها در کرانه باختری و همراه با سکوت حمایت آمیز کشورهای غربی و آمریکا تداوم داشته و امروزه روند ادامه اشغال کرانه باختری رود اردن که قرار بود با ادعای سازمان ملل و غرب به عنوان بخشی از کشور آتی فلسطین باشد، در عمل به دیگر مناطق اشغالی رژیم صهیونیستی ملحق شده است.

از طرف دیگر براساس معاهده "اسلو" قرار بود مناطقی که در کرانه باختری تحت کنترل رژیم صهیونیستی قرار گرفته‌اند طی روندی پنج ساله یعنی تا سال ۲۰۰۰ به تشکیلات خودگردان فلسطین واگذار شوند و هم اکنون با گذشت دو دهه از آن معاهده، نه تنها هیچ کدام از مناطق تحت کنترل صهیونیست‌ها به تشکیلات خودگردان واگذار نشد، بلکه رژیم صهیونیستی اقدام به شهرک سازی‌های جدید در مناطق تحت کنترل و حتی مناطق مشترک با تشکیلات خودگردان فلسطین کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =