کوچ پرندگان مهاجر به تهران شدت گرفت

تهران- ایرنا- معاون فنی حفاظت محیط زیست استان تهران از پایان برنامه سرشماری زمستانه پرندگان آبزی و کنار آبزی این استان خبر داد و گفت: امسال میزان کوچ پرندگان مهاجر ۵۸ درصد افزایش یافته است.

به گزارش روز شنبه اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران، مهرداد کتال محسنی با مقایسه آمار جمعیت گونه های مذکور در دو سال متوالی ۹۷ و ۹۸ افزود: شرایط مطلوب و امنیت موجود در منطقه حفاظت شده کویر و همچنین آبگیری مناسب تالاب و آبگیرهای اطراف آن باعث پذیرایی از جمعیتی بالغ بر ۷۰ درصد از تمام گونه های موجود در سطح استان درسال جاری شده است.

وی خاطرنشان کرد:  امسال ۲۹ هزار و ۷۲۰ قطعه پرنده در ۵۲ گونه در تالاب های تهران شمارش شد که اردک سرسبز با تعداد ۱۳ هزار و ۲۶۳ قطعه، خوتکا 8 هزار و ۶۹۰ قطعه و خروس کولی دو هزار و ۷۳۶ قطعه دارای بیشترین آمار در بین گونه های مشاهده شده بودند. 

معاون فنی حفاظت محیط زیست استان تهران اظهار داشت: همزمان با آماربرداری پرندگان آبزی و کنارآبزی مهاجر، پایش مناطق آبی برای حضور گونه غاز پیشانی سفید کوچک و همچنین رصد بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نیز به عمل آمد که خوشبختانه مورد مشکوکی از نظر وجود بیماری مشاهده نشد.

کتال محسنی با اشاره به اینکه هرساله سرشماری زمستانه پرندگان آبزی و کنار آبزی مهاجر در یک برنامه هماهنگ و با راهبری اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران با همکاری کارشناسان پرنده شناس کل کشور انجام می‌شود، افزود: اطلاعات و نتایج حاصل از سرشماری بلندمدت پرندگان آبزی و کنار آبزی مهاجر، به‌عنوان پایه و اساس بررسی اندازه و روند تغییرات جمعیتی در برنامه‌های حفاظتی و مدیریتی جمعیت‌ پرندگان مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه این برنامه سرشماری در فاصله زمانی  ۲۱ دی تا ۸ بهمن و با ابزار تلسکوپ و دوربین‌های چشمی برای دستیابی به حداکثر اهداف پیش بینی شده در هشت سایت مهم استان انجام شد، تصریح کرد: این هشت سایت شامل دریاچه سد لتیان و رودخانه حفاظت شده جاجرود، قسمت هایی از پهنه های استخر پرورش ماهی عشق آباد و آبگیر فصلی قنبرآباد،دریاچه سد ماملو در مجموعه حفاظتی جاجرود، بندعلیخان و آبگیرهای منطقه حفاظت شده کویر، دریاچه خلیج فارس چیتگر، دریاچه سد فشافویه و بخشی از رودخانه شور بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =