متخصص سازمان جهانی بهداشت: ایران توان پیشگیری از کرونا را دارد

تهران - ایرنا - مسوول بالینی - درمانی و تحقیقاتی ویروس کرونا در فرانسه و یکی از متخصصان این بیماری در سازمان جهانی بهداشت گفت: همه امکانات برای پیشگیری از این بیماری در ایران وجود دارد.

پروفسور «یزدان یزدان پناه» در گفت و گو با یورونیوز درباره شرایط ایران برای مقابله با شیوع این بیماری به لحاظ امکانات درمانی و با توجه به تحریم‌ها و نقش تحریم‌ در پیشگیری و درمان آن گفت: به طور دقیق نمی‌دانم که تحریم‌ها اثری در پیشگیری یا درمان بیماری کووید-۱۹ داشته باشند یا خیر. در واقع نخستین مساله در مقابله با شیوع یا درمان این بیماری پیدا کردن ویروس‌ است که برای تشخیص ملزوم آزمایش‌هایی است که انجام آن به دستگاه‌هایی نیاز دارد که داشتن آنها به تحریم‌ها ربطی ندارد و دستگاه‌های خیلی پیشرفته یا خاصی هم نیستند. در مرحله بعد به ماسک و تجهیزات اولیه برای پیشگیری نیاز داریم که فکر نمی‌کنم به تحریم‌ها ربطی داشته باشد.

وی در این باره که آیا شیوع این ویروس در ایران در مقایسه با اروپا می‌تواند با خطرهای بیشتری همراه باشد؟ تصریح کرد: حوزه تحقیقانی من فرانسه و اروپاست و خیلی نمی‌توانم راجع به ایران صحبت کنم اما به نظرم تمام امکانات برای پیشگیری از این بیماری در ایران وجود دارد.

رئیس بخش بیماری‌های عفونی بیمارستان «بی‌شا» پاریس همچنین گفت: پیدا کردن واکسن یا درمان قطعی در یکی دو ماه آینده برای این بیماری ممکن نیست و نیاز به زمان بیشتری دارد.

به گفته یزدان‌پناه، هیچ درمان یا روش ثابت شده‌ای برای این بیماری، تا به الان وجود ندارد.

وی توصیه کرد: مهمترین کار این است که خونسردی خود را حفظ کنید. اگر در تماس با افراد بیمار بوده‌اید در خانه بمانید و به هیچ وجه خودسرانه به مراکز درمانی مراجعه نکنید چون احتمال شیوع بیماری در این مکان‌ها بسیار بالاست. در مرحله بعد در صورت داشتن علایمی مانند تب، سرفه و تنگی نفس ماسک بزنید و بدون ترک خانه با مراکز درمانی تماس بگیرید تا در صورت تشخیص، تدابیر لازم برای قرنطینه کردن و درمان شما در نظر گرفته شود.

مردم عادی لازم نیست ماسک بزنند

یزدان‌پناه تاکید کرد: مردم عادی لازم نیست ماسک بزنند بلکه بیماران باید ماسک بزنند تا از شیوع آن به دیگران جلوگیری شود.

کمتر از ۲درصد مبتلایان جان خود را از دست می ‌دهند

وی همچنین اظهار داشت: افراد دارای بیماری‌های قلبی، ریوی، عروقی و سالمندان بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند. کودکان معمولا به این بیماری مبتلا نمی‌شوند؛ در صورت ابتلا که به ندرت ممکن است اتفاق بیافتد و بیماری حاد نیست. ۸۵درصد مبتلایان شرایط حاد ندارند. تنها ۱۵درصد آنها به طور حاد به این بیماری مبتلا می‌شوند و کمتر از دو درصد آنها جان خود را از دست می‌دهند.

یزدان‌پناه گفت: اولین و مهمترین کار تشخیص سریع و سپس قرنطینه کردن بیماران مبتلا است. افرادی که با این بیماران در ارتباط هستند باید ماسک بزنند و مسایل بهداشتی را رعایت کنند.

یورونیوز همچنین نوشت: ویروس کرونا از دیماه گذشته تا کنون بیش از دو هزار قربانی گرفته است. تقریبا تمامی جانباختگان از چین،‌ کشوری که ویروس از آنجا شیوع پیدا کرد، هستند. چهار نفر نیز در ایران بر اثر ابتلا به این بیماری جان باخته‌ اند. ایران بعد از چین دومین آمار فوتی کرونا در جهان را دارد.
بیماری جدید کرونا با نام «کووید-۱۹» از اوایل ماه دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در استان هوبی چین شیوع یافت و تاکنون ۷۵ هزار نفر را در این کشور مبتلا کرده و جان ۲ هزار و ۲۳۳ تن را گرفته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =