اثر کرونا بر اقشار مختلف مردم چگونه است؟

نیویورک- ایرنا- فوق تخصص ریه کودکان در بیمارستان ماریا فرری نیویورک گفت تاکنون درمان ثابت شده‌ای برای مقابله با ویروس کرونای جدید "کوید-۱۹" وجود ندارد و بهترین راه، پیشگیری است.

سلیمه خزاعی نژاد روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، درباره این ویروس که این روزها موجب نگرانی جامعه جهانی شده است، اظهار کرد: کرونا ویروس‌ها، خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند که تعدادی از آنها باعث عفونت‌های تنفسی انسان در فصل زمستان و با شیوع کمتر در پاییز و بهار می شوند.

وی افزود: ویروس جدید که اخیرا برای جلوگیری از اشتباهات، در ۱۱ فوریه ۲۰۲۰ به نام COVID-۱۹ نام گذاری شده است به نظر می رسد که از خفاش به انسان منتقل شده باشد و در حال حاضر به سرعت در حال انتقال از انسان به انسان است. این ویروس از خانواده "کرونا-ب" است. در سال‌های گذشته شاهد عفونت‌های وسیع تنفسی با MERS-COV و SARS-COV بودیم که هر دو از همین خانواده هستند.

این پزشک متخصص کودکان ادامه داد: در حال حاضر اطلاعات کافی در مورد این ویروس وجود ندارد و به همین دلیل توصیه‌ها بر اساس اطلاعات موجود از ویروس‌های مشابه قبلی است.

انتقال ویروس از ۲ متری

خزاعی نژاد درباره راه‌های انتقال این ویروس هم گفت: انتقال ویروس به صورت فرد به فرد در فاصله حدود ۲ متر و از طریق قطرات تنفسی فرد بیمار در عطسه و سرفه منتقل می شود. انتقال از طریق تماس با سطوح، راه اصلی انتقال نیست اما به طور ضعیف احتمال انتقال وجود دارد.

وی تاکید کرد: در صورتی که فرد، سطح آلوده را لمس کند و بعد دهان، بینی یا چشم خود را لمس کند، احتمال سرایت و انتقال وجود دارد.

فوق تخصص ریه کودکان در پاسخ به این سوال که آیا احتمال انتقال از طریق کالاهای تجاری وجود دارد، اظهار کرد: تا به حال موردی گزارش نشده است.

خزاعی نژاد درباره احتمال انتقال از فرد بدون علامت هم گفت: احتمال انتقال از فرد بدون علامت کم است. هرچه فرد علائم بیشتری داشته باشد و به عبارتی بیمارتر باشد، احتمال انتقال بیشتر می شود.

وی با بیان اینکه اطلاعات کافی در مورد کوید-۱۹ نداریم، اضافه کرد: اما بر اساس اطلاعات موجود از ویروس "مرس-کو" که به نظر می رسد بیشترین شباهت را با "کوید-۱۹" دارد، دوره کمون بین ۱۴-۲ روز و به طور متوسط ۵ روز است.

این پزشک مقیم نیویورک درباره علائم این بیماری هم توضیح داد: تب، سرفه، تنگی نفس که ممکن است خفیف تا بسیار شدید و کشنده باشد. در بعضی بیماران، تهوع و اسهال هم گزارش شده است.

خزاعی نژاد، عارضه این بیماری را درگیری وسیع ریه دانست و افزود:  ۲۰ درصد بیماران، احتمال ابتلا به بیماری شدید را دارند. بر اساس آخرین اطلاعات تا ۲۰ فوریه ۲۰۲۰، میزان مرگ ناشی از این بیماری هم ۲ درصد گزارش شده است.
وی با بیان اینکه تا کنون واکسنی برای این بیماری وجود ندارد، یادآور شد: چند درمان ضد ویروس در چین در حال بررسی است اما هنوز درمان ثابت شده‌ای وجود ندارد و در حال حاضر، اقدامات حمایتی انجام می شود.

این دانش آموخته مدیکال کالج نیویورک در پاسخ به این سوال که آیا ابتلا به ویروس در فرد ایمنی ایجاد می کند؟ گفت: ویروس های مشابه، ایجاد ایمنی در فرد می کنند اما این ایمنی به تدریج کم می شود و به همین دلیل ممکن است احتمال ابتلای مجدد وجود داشته باشد.

علائم کرونا

خزاعی نژاد درباره تفاوت کوید ۱۹ با آنفولانزا هم اظهار کرد: آنفلونزا بیشتر دستگاه تنفسی فوقانی را مبتلا می کند در حالی که COVID-۱۹ دستگاه تنفسی تحتانی را. در ابتلای دستگاه تنفسی فوقانی، علائم بارز، عطسه و آبریزش بینی است اما در ابتلای دستگاه تنفسی تحتانی، علائم غالبا سرفه است.

زنان باردار و جنین

وی درباره ابتلای زنان باردار هم با تاکید بر اینکه اطلاعات کافی در دست نیست، افزود: اما در زنان حامله به دلیل تغییرات ایمینولوژیک و فیزیولوژیک، احتمال ابتلا به ویروس‌های تنفسی، ممکن است بیشتر باشد و ممکن است در خطر بیماری شدیدتر و مرگ و میر بیشتر در مقایسه با افراد عادی باشند.

این فوق تخصص ریه کودکان، عوارض جنینی این ویروس هم گفت: سقط، تولد جنین مرده، تولد پیش از موقع و تولد نوزاد با وزن کم در ویروس‌های مشابه قبلی گزارش شده است. از طرفی تب بالا در سه ماه اول حاملگی با خطراتی برای جنین همراه خواهد بود.

خزاعی نژاد با بیان اینکه اطلاعات کافی درباره انتقال ویروس از مادر به نوزاد هم در دست نیست اما به نظر می رسد از مادر به نوزاد منتقل نمی شود، افزود:  در ویروس‌های مشابه، ویروس در شیر مادر دیده نشد اما آنتی بادی منتقل شده است.

کرونا و کودکان 

وی در پاسخ به این سوال که گفته می شود کودکان به این ویروس مبتلا نمی شوند، توضیح داد: تا ششم فوریه ۲۰۲۰، تعداد ۹ بچه زیر یکسال به دلیل ابتلا به COVID-۱۹ در بیمارستان های چین بستری شدند. در مرحله اول اپیدمی بیشتر مبتلایان بالای ۱۵ سال بودند اما موارد گزارش ابتلای کودکان وجود دارد.

این پزشک مقیم نیویورک ادامه داد: دلیل ابتلای کمتر کودکان شاید به دلیل احتمال تماس کمتر آنها با فرد بیمار باشد یا اینکه اکثر موارد ابتلا حفیف هستند اما به نظر نمی آید در کودکان مقاومتی در برابر بیماری وجود داشته باشد.

پیشگیری از کرونا

خزاعی نژاد درباره راه‌های پیشگیری از این بیماری هم گفت: بهترین راه پیشگیری، جلوگیری از تماس با ویروس است از این رو، با افراد بیمار تماس نداشته باشیم. بینی، دهان و چشم را با دست نشسته لمس نکنیم و در صورت احساس بیماری در خانه بمانیم.

وی افزود: به هنگام عطسه و سرفه، دهان و بینی را با دستمال بپوشانیم و بلافاصله دستمال را دور بیندازیم. اشیاء و سطوح را با ماده ضد عفونی کننده خانگی به طور مرتب تمیز کنیم. پوشیدن ماسک برای افراد سالم توصیه می شود.
این فوق تخصص ریه کودکان ادامه داد: کسی که علائم بیماری را نشان می دهد( تب، سرفه، تنگی نفس) باید ماسک طبی استفاده کند. فرد بیمار وسایل شخصی را به طور مشترک استفاده نکند. پرسنل درمانی و افرادی که از فرد مبتلا به "کوید-۱۹" مراقبت می‌کنند باید از ماسک طبی استفاده کنند و در صورت انجام اعمالی که با ترشحات بیمار سروکار دارد، باید احتیاطات استاندارد تماسی و قطرات تنفسی را به کار گیرند.

خزاعی‌نژاد اضافه کرد: دست‌ها به طور مکرر به مدت ۲۰ ثانیه با آب و صابون شسته شوند به خصوص قبل از غذا خوردن، بعد از عطسه و سرفه کردن و تمیز کردن بینی. اگر آب و صابون در دست نیست، از محلول ضد عفونی کننده حاوی ۶۰ درصد الکل استفاده شود.

وی با تاکید بر اینکه از سفرهای غیر ضرور به مناطق آلوده پرهیز شود، گفت: به دلیل آنکه هنوز در فصل شیوع بیماری‌های تنفسی هستیم بهتر است همه افراد واکسن آنفولانزا دریافت کنند. اگر فردی ظرف ۲ هفته اخیر به چین یا مناطق آلوده سفر داشته و تب و علائم تنفسی دارد، حتما باید ایزوله شود.

آخرین وضعیت کرونا در جهان و آمریکا

این دانش آموخته مدیکال کالج نیویورک درباره وضعیت این بیماری در آمریکا و جهان هم اظهار کرد: در ۳۰ ژانویه ۲۰۲۰ از طرف سازمان جهانی بهداشت، وضعیت هشدار فوری بین المللی برای سلامت عمومی صادر شد. طبق آمار سازمان جهانی بهداشت در ۲۰ فوریه ۲۰۲۰، به لیست کشورهایی که موارد مثبت دارند، اضافه شده است.

خزاعی‌نژاد درباره موارد مثبت گزارش شده تا کنون هم گفت: تعداد موارد تایید شده در کل جهان ۷۶۷۶۹ نفر بوده است که ۱۰۲۱ نفر جدید هستند. موارد ابتلا در چین ۷۵۵۶۹نفر تایید شده است که ۸۹۴ نفر آن جدید بوده و ۲۲۳۹ نفر فوت کرده اند.

وی افزود: موارد تایید شده در خارج از چین ۱۲۰۰ نفر بوده که ۱۲۷ مورد آن جدید است. ۲۶ کشور درگیر هستند. ۸ مورد مرگ و ۶۳۴ مورد هم در کشتی کروز اطراف ژاپن گزارش شده است.

فوق تخصص ریه کودکان در بیمارستان ماریا فرری نیویورک ادامه داد: تا تاریخ ۱۹ فوریه در آمریکا ۴۷۹ مورد تحت بررسی قرار گرفتند که ۱۵ مورد کرونا مثبت داشتند، ۴۱۲ مورد منفی و ۵۲ نفر هم تحت بررسی قرار دارند.

خزاعی‌نژاد ایالت هایی که در آمریکا "کوید-۱۹" به تایید رسیده است را آریزونا، کالیفرنیا، ایلینویز، ویسکانسین، واشنگتن، تگزاس و ماساچوست برشمرد و یادآور شد: در حال حاضر ویروس در جامعه آمریکا در حال انتشار نیست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۰۲:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
    0 0
    محض رضا خدا بجای صابون بگید مایع دستشویی چون صابون جامد خودش میتونه آلوده بشه