شمارش آرا انتخابات در خراسان رضوی آغاز شد

مشهد- ایرنا- رییس ستاد انتخابات خراسان رضوی گفت: با پایان یافتن زمان قانونی اخذ رای در ساعت ۲۴ امشب کار شمارش آرا در حوزه مشهد و کلات دیگر ۱۱ حوزه‌ انتخابیه این استان آغاز شد.

حسن جعفری در نخستین دقایق بامداد روز شنبه طی گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: شمارش آرا در آن دسته از حوزه‌های انتخابیه که پیش از این کار رایگیری آنها پایان یافته در حال انجام است و به مرور آمار آرای شمارش شده به ستاد انتخابات خراسان رضوی در استانداری در حال ارسال است.

وی از ارائه آمار نهایی مشارکت در انتخابات خودداری اما بیان کرد: مقرر شده است آمار مشارکت انتخاباتی استانها به صورت تجمیعی از سوی وزارت کشور اعلام شود.

ساعت ۳۰ و ۱۹ دقیقه جمعه شب ستاد انتخابات خراسان رضوی میزان مشارکت انتخاباتی مردم را در این استان ۴۳ درصد اعلام کرده بود. بر این اساس مشهد در بین دیگر شهرستانهای خراسان رضوی کمترین میزان مشارکت را تا آ ساعت است.

ساعتی پیش نیز استاندار خراسان رضوی در جمع خبرنگاران میزان مشارکت مردم این استان را در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و میان‌دوره‌ای مجلس پنجم خبرگان رهبری "قابل قبول و به نسبت خوب" توصیف و بیان کرده بود: میزان مشارکت انتخاباتی در خراسان رضوی در مقایسه با دیگر استانهای کشور در وضعیت بهتری قرار دارد.

میزان مشارکت شهروندان خراسانی در انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی که اسفند ماه سال ۱۳۹۴ برگزار شد، با اخذ و شمارش یک میلیون و ۷۱ هزار و ۵۶۱ رای صحیح ۶۸ درصد بود.

فرایند رای‌گیری انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری ساعت هشت صبح امروز جمعه دوم اسفند ماه همزمان با سراسر کشور در چهار هزار و ۲۳ شعبه اخذ رای ۱۲ حوزه انتخابیه خراسان رضوی آغاز شد. هزار و ۶۱۲ شعبه از این تعداد در روستاهای خراسان رضوی برپا شده‌اند. 
براساس اعلام ستاد انتخابات خراسان رضوی هم‌اینک ۷۵ هزار نیروی اجرایی در سطح این استان دست‌اندرکار تمشیت اجرای امور انتخابات هستند. در این چارچوب برای هر شعبه اخذ رای پنج نفر نیروی اجرایی مشغول کار هستند. همچنین شمار عوامل اجرایی برای پاسخگویی به مراجعه احتمالا بیش از حد معمول رای‌دهندگان در هزار و ۵۰۰ شعبه اخذ رای خراسان رضوی، تا هفت نفر در نظر گرفته شده است.
رای‌اولی‌های خراسان رضوی نیز ۲۵۴ هزار و ۱۹۸ نفر هستند که امروز برای نخستین بار با حضور در پای صندوق رای‌گیری انتخابات مجالس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در تعیین سرنوشت سیاسی خود مشارکت می‌کنند. 
آخرین آمار تعداد نامزدهای باقیمانده در عرصه انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در خراسان رضوی ۴۷۹ نفر یعنی ۲۷ رقیب برای هر صندلی سبز خانه ملت از این استان است. 
امروز همچنین انتخابات میان‌دوره ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری با حضور پنج نامزد در خراسان رضوی در جریان است.
حسن جعفری معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استانداری خراسان رضوی با استناد به نظرسنجی‌های صورت گرفته اخیر، میزان مشارکت شهروندان خراسانی را در انتخابات امروز بین ۵۲ تا ۵۶ درصد پیش‌بینی و تاکید کرد: انتظار می‌رود این عدد افزایش یابد.
۱۸ نفر از مجموع ۲۹۰ نماینده مجلس شورای اسلامی را نمایندگان خراسان رضوی در خانه ملت تشکیل می‌دهند.
"حوزه مشهد و کلات" با پنج نماینده در مجلس شورای اسلامی بزرگترین حوزه انتخاباتی از نظر شمار جمعیت و تعداد نمایندگان در میان ۱۲ حوزه انتخاباتی خراسان رضوی محسوب می‌شود.
حوزه مشهد شامل بخش مرکزی این شهرستان و شهرستان کلات با پنج نماینده، حوزه نیشابور شامل شهرستان‌های فیروزه و نیشابور با ۲ نماینده، حوزه انتخاباتی سبزوار شامل شهرستان‌های جوین، جغتای، خوشاب، داورزن و سبزوار با ۲ نماینده، حوزه انتخاباتی درگز منحصر به همین شهرستان با یک نماینده، حوزه قوچان شامل شهرستان‌های فاروج و قوچان با یک نماینده، حوزه فریمان شامل شهرستان‌های سرخس و فریمان و بخش‌های احمدآباد و رضویه شهرستان مشهد با یک نماینده، حوزه کاشمر شامل شهرستان‌های بردسکن، خلیل‌آباد و کاشمر با یک نماینده، حوزه تربت‌حیدریه شامل شهرستان‌های زاوه، مه‌ولات و تربت‌حیدریه با یک نماینده، حوزه انتخاباتی گناباد شامل شهرستان‌های بجستان و گناباد با یک نماینده، حوزه خواف شامل شهرستان‌های رشتخوار و خواف با یک نماینده، حوزه تربت‌جام شامل شهرستان‌های تایباد، باخرز، صالح‌آباد و تربت‌جام با یک نماینده و حوزه انتخاباتی چناران شامل شهرستان‌های بینالود (طرقبه‌-شاندیر) و چناران با یک نماینده در مجلس شورای اسلامی ۱۲ حوزه انتخاباتی خراسان رضوی را تشکیل می‌دهند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =