کردستانی‌ها حاشیه را به متن آوردند

سنندج - ایرنا - همه کُردها را به وفاداری و متعهد بودن می‌شناسند، امروز همزمان با مردم سراسر کشور در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی حاشیه‌هایی همچون مشارکت پیرمرد مرزدار ۱۱۸ ساله تا رقص هه‌لپه‌رکی که نمادی از حماسه و اتحاد یک مردم است را مردمان این دیار به متن این رویداد حماسی آوردند.

سرزمین فرهنگ و هنر، مجاهدت‌های خاموش و استان فرهنگی تعاریفی است که بزرگانی همچون رهبر معظم انقلاب آن را به مردم کردستان نسبت داده‌اند اما کردستانی‌ها در دومین روز از ماه اسفند که آن را در زبان محلی ره‌شه‌مه (سیاه و سفید) می‌نامند، آمدند تا بگویند زندگی سیاهی و سپیدی دارد آنچه می‌ماند عمل به تعهدی است که نظام جمهوری اسلامی امروز از تک تک ملت ایران انتظار داشت.

استان یک میلیون و ۶۰۳ هزار نفری کردستان در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار واجد شرایط از ۱۸ تا ۱۱۸ سال داشت که بسیاری از آنان با اختلاف سن یک قرنی راهی یک هزار و ۲۳۴ شعبه اخذ رای شدند تا از بین ۹۴ داوطلب ۶ تن را به عنوان نماینده منتخب خود برای نشستن بر صندلی های سبز رنگ مجلس شورای اسلامی در بهارستان انتخاب کنند.

درس پدر بزرگ‌ و مادربزرگ کردستانی‌ها

حضور پرشور کردستانی‌ها در پای صندوق‌های رای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی همانند دوره‌های قبل از حاشیه‌های مختلفی برخوردار بود که حضور حسن حسین زاده مرزدار ۱۱۸ ساله بانه‌ای پای صندوق رای یکی از آنها بود که بسیاری از توجه‌ها را به خود جلب کرد.

پدر بانه‌ای که به همراه پسر و عروس خود در شعبه شماره ۲۳ حضور یافته بود متولد ششم مرداد ۱۲۸۰ هجری شمسی بخش نمشیر است و در پاسخ به این سوال که چرا در انتخابات شرکت کرده است؟ اظهار داشت: مردم و کشورم را دوست دارم و به همین خاطر احساس مسوولیت کردم و در پای صندوق رای حاضر شدم.

اما ننه مستوره نیز به عنوان مادر برزگ کردستانی‌ها و مسن ترین بانوی ایران با ۱۳۲ سال سن ثبت شده بر روی شناسنامه اش،  از این حضور حماسی جا نماند و آمد تا حاضری بزند و به ۵۸ هزار رای اولی این استان ثابت کند مام میهن با حضور پرشور همچنان در صحنه است.

پرچم ایران بر پیشانی آینده سازان

پدران و مادران کردستانی امروز در کنار اینکه خود در پای صندوق‌های را حاضر شده بودند دلبندان خود را نیز به همراه آورده بودند تا همپای پدران و مادران خود مشق حماسه بیاموزند تا به عنوان آینده سازان این کشور از هم اکنون خود را برای ماموریت خطیر آماده کنند.

برخی از این کودکان نیز با یک ویژگی متمایز در شعب اخذ رای یافته بود که چسباندن برچم سه رنگ و زیبای جمهوری اسلامی به عنوان نمادی با ارزش برای یک ملت حماسه آفرین بر پیشانی شان بود و این از جمله ویژگی‌های متمایز بود.

اجرای نماد حماسه و وحدت قوم کُرد

رقص هه‌ل‌په‌رکی یا رقص کُردی ریشه کهنی دارد حماسه و وحدت فلسفه وجودی است که مردم مناطق کُردنشین این حرکات موزون را در بسیاری از جشن‌ها و مراسم خود اجرا می کنند که امروز نیز همزمان با دوم اسفند دست از اجرای این سنت بر نداشتند.

اعضای یک گروه هه‌ل‌په‌رکی برای نشاط روز انتخابات در چندین شعبه اخذ رای حضور یافته و اقدام به اجرای این رقص کردند و صدا و سیمای کردستان نیز اجرای آنان در مدرسه گورتانیان‌نژاد سنندج را به صورت زنده بر روی آنتن خود برد.

زنده از ۱۰ نقطه کردستان

پخش زنده انتخابات از ۱۰ نقطه استان کردستان از دیگر حاشیه‌های این استان در روز حماسه و شکوه مشارکت بود که به گفته مدیرکل صدا و سیمای کردستان نیروها و امکانات این مرکز برای ثبت مشارکت مردم در انتخابات به کار بسته شده تا شعبات مطرح به صورت زنده برنامه های مستقیمی داشته باشند.

در چهار شعبه اخذ رای سنندج امکانات واحد سیار صدا و سیمای مرکز کردستان استقرار یافته و در شهرستان‌های استان هم، دستگاه‌های جدید کم حجمی به عنوان دی ام ان جی برای اولین بار مستقر شده بود که با سرعت بالا و کیفیت تصویری فوق‌العاده، مشارکت مردم این شهرستان‌ها را به صورت شیفتی از طریق شبکه استانی و شبکه های سراسری به اشتراک می‌گذاشت.

پیشگامی کامیاران در ارتقای سطح محرمانگی رای

طرح پارتیشن بندی شعب اخذ رای برای اولین بار در کشور در کامیاران به منظور ارتقای سطح محرمانگی رای اشخاص اجرا ‌شد که در این طرح محل نوشتن رای در شعبه‌های ثابت اخذ رای شهرستان با استفاده از کاورهای پارچه‌ای مجزا ‌شدند تا رای دهنده بتواند بدون مزاحمت فردی دیگر یا بدون دیده شدن، رای خود را بر روی برگه نوشته و به صندوق بیندازد.

در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در این شهرستان ۸۴ شعبه اخذ رای شامل ۳۳ شعبه شهری و ۵۱ شعبه روستایی پیش بینی شده بود که پارتیشن بندی در ۳۳ شعبه شهری و سه شعبه روستایی که ثابت بودند، اجرا شد.

تمدید چهار باره

با وجود اینکه مهلت قانونی روند جمع آوری آرا از ساعت هشت صبح تا ۱۸ بعد از ظهر ادامه داشت اما بدلیل حضور پرشور مردم در شعبات اخذ رای برای مشارکت باعث شد مسوولان ستاد انتخابات استان کردستان برای چهار بار درخواست تمدید انتخابات را از وزارت کشور کنند به همین جهت رای گیری ابتدا تا ساعت ۲۰، بعد ۲۲ و سپس ۲۳ و در نهایت ۲۴ تمدید شد.

البته این تمدید تنها یکبار شامل شعب روستایی شد و آنها پس از ساعت ۲۰ کار شمارش آرای رای دهندگان را آغاز کردند و تنها شعب اخذ رای شهری تا ساعت ۲۴ به کار خود ادامه دادند.

مدارس کردستان تعطیل شد

براساس تصمیم ستاد انتخابات کردستان و اعلام اداره کل آموزش و پرورش تمام مدارس استان با توجه به درگیری بسیاری از فرهنگیان در فرآیند رای‌گیری و شمارش آرا و استقرار شعب اخذ رای در بسیاری از مدارس، فردا شنبه همه مقاطع تحصیلی شهری و روستایی در این استان تعطیل اعلام شد.  

در حال حاضر تعداد کثیری از فرهنگیان استان کردستان در شعب اخذ رأی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به عنوان عوامل هیات‌های اجرایی و نظارت حضور دارند بنابراین فردا را می‌توانند در منزل استراحت کنند.

قلم و چشم ۱۵۰ خبرنگار و عکاس نگارگر انتخابات

امروز جمعه ۱۵۰ عکاس و خبرنگار یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در این استان را پوشش خبری و تصویری دادند که در شهرستان سنندج ۳۰ خبرنگار، ۱۳ عکاس خبری و ۱۲ نفر از مجریان و خبرنگاران صداوسیمای مرکز کردستان به پوشش خبری انتخابات پرداختند و در هر شهرستان نیز بیش از ۱۰ خبرنگار و عکاس به بازتاب اخبار انتخابات اقدام کردند.

چشم‌هایی که محرم نبودند

اما این انتخابات نیز برخی حاشیه‌های منفی داشت که بیشتر آنها متوجه رسانه‌ها شد که از جمله آن می‌توان به عدم اجازه ورود به عکاسان خبری به برخی شعب از سوی دست‌اندرکاران و اعضای  ناظر این شعب اشاره کرد.

علیرغم اینکه استانداری کردستان برای خبرنگاران و عکاسان خبری این استان کارت تردد صادر کرده و اعلام شده بود دارندگان کارت می‌توانند بدون هیچ مشکلی در شعب حاضر شوند و بهترین لحظات انتخابات را با دوربین خود به ثبت برسانند، ممانعت از ورود عکاسان خبری در برخی شعب موجب رنجش آنان شد اما با وساطت دست اندرکاران ستاد انتخابات این افراد تا آخرین لحظات در شعبات حضور داشتند و لحظه‌هایی ناب از حضور حماسی مردم را ثبت کردند.

رکن چهارم دموکراسی محروم از فعالیت

از رسانه‌ها همواره به عنوان رکن چهارم دموکراسی یاد می‌شود اما ستاد انتخابات حوزه انتخابیه بیجار به عنوان تنها حوزه انتخابیه تک شهرستانی مانع از ورود خبرنگاران رسانه‌ها به فرمانداری، ستاد انتخابات و شعب اخذ رای شد و تنها به نماینده صدا و سیما اذن ورود داده شد و خبرنگاران رسانه‌های دیگر تنها می‌توانستند در خیابان‌های شهر مشارکت مردم را بر روی صفحه بیاروند.

دست دادن ممنوع

ستاد انتخابات استان کردستان با توجه به اعلام ورود کرونا ویروس به کشور به منظور رعایت جوانب احتیاط و پیشگیری از شیوع این بیماری در شعب اخذ رای و ستادهای انتخاباتی پوسترهایی با پیام دست دادن ممنوع را توزیع و چسبانده بود تا یادآور شود که رعایت بهداشت فردی یکی از ارکان جلوگیری از ابتلا به این بیماری است.

در روزی که سراسر کشور شاهد حضور مردم پای صندوق‌های رای بود تا بتوانند با آرای خود منتخب شان را روانه یازدهمین دوره مجلس شورای کنند رعایت بهداشت فردی یکی از الزامات در اماکن عمومی بود به همین جهت ستاد انتخابات کشور نیز الزام درج اثر انگشت روی تعرفه رای در شعب را برداشت که این تصمیم در شعب اخذ رای استان کردستان نیز اعمال شد.
 

تعجیل در انتشار نتایج

اعلام نتایج آرای ماخوذه در فضای مجازی از جمله حاشیه‌های دیگر در این استان بود از سوی منابع غیررسمی منتشر می‌شد که دادستان عمومی و انقلاب کردستان در این خصوص هشدار داد و گفت: این اقدام به دلیل اینکه ممکن است با سوء نیت، تشویش اذهان عمومی، ایجاد شک و تردید مطرح ‌شود جرم محسوب شده و دادستانی به عنوان مدعی‌العموم با متخلفان برخورد می‌کند.

۹۴ کاندیدا برای کسب ۶ کرسی مجلس شورای اسلامی در پنج حوزه انتخابیه کردستان رقابت می‌کنند.

طبق اعلام ستاد انتخابات استان کردستان در این استان کمتر از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر واجد شرایط رای دادن هستند که از این تعداد ۵۸ هزار و ۲۴۰ نفر رای اولی هستند،    دست‌اندرکاران انتخابات برای جمع آوری آرای مردم این استان یک هزار و ۲۳۴ شعبه پیش بینی کرده‌اند.

استان کردستان دارای پنج حوزه انتخابیه و ۶ نماینده در مجلس شورای اسلامی است، (حوزه انتخابیه سنندج شامل شهرستان‌های سنندج، کامیاران و دیواندره ۲ نماینده، حوزه انتخابیه بیجار یک نماینده، حوزه انتخابیه قروه شامل شهرستان‌های قروه و دهگلان یک نماینده، حوزه انتخابیه سقز شامل شهرستان‌های سقز و بانه یک نماینده و حوزه انتخابیه مریوان شامل شهرستان‌های مرویان و سروآباد یک نماینده) است.

استان کردستان بر اساس آخرین سرشماری نفوس مسکن سال ۱۳۹۵ دارای یک میلیون و ۶۰۳ هزار و ۱۱ نفر جمعیت است که بر اساس اعلام مرکز آمار ایران در ۱۰ شهرستان، ۳۲ شهر، ۳۱ بخش، ۸۶ دهستان، حدود یک هزار و ۷۰۰ روستا ساکن هستند که ترکیب جمعیتی آن شامل ۲۹ درصد ساکنان روستایی و ۷۱ درصد ساکنان شهری است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =