انتخابات مجلس شورای اسلامی در مرکز توجه رسانه‌های روسیه

مسکو - ایرنا - یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی که امروز در ایران در حال برگزاری است در مرکز توجه رسانه های روسیه قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، بیش از هفتاد رسانه روسی اعم از صوتی و تصویری و نوشتاری و خبرگزاری امروز جمعه به پوشش اخبار در مورد انتخابات مجلس شورای اسلامی پرداخته و برخی از رسانه ها نیز به تحلیل این رویداد دمکراتیک پرداخته اند. 

هولدینگ دولتی خبری روسیاسگودنیا به نقل از خبرنگار خود در تهران با اشاره به اینکه حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران رای خود را به صندوق رای گیری انداخت به نقل از وی نوشت: بر اساس گزارش هایی که رسیده در بسیاری از حوزه های رای گیری صف های طولانی ایجاد شده است.

رسانه روسی نوشت: امروز در پارلمان تک مجلسی ایران انتخابات برگزار می شود و بیش از هفت هزار نفر که نامزدی شان ازسوی شورای نگهبان تایید شده است، برای احراز ۲۹۰ کرسی با یکدیگر رقابت می کنند. علاوه بر آن انتخابات میان دوره ای مجلس خبرگان رهبری برگزار می شود.

آژانس اخبار فدرال روسیه نیز که گرایش ملی گرایانه دارد ظهر امروز در گزارشی به نقل از خبرنگار خود در تهران نوشت: تا کنون (ساعت ۱۲ امروز) بیش از هفت میلیون نفر در حوزه های رای گیری در ایران حضور یافته و آرای خود را در صندوق ها ریختند.

  رسانه روسی به نقل از رهبر انقلاب اسلامی نوشت: انتخابات جشنی ملی و وظیفه ملی و مذهبی ایرانیان است.

در گزارش گفته شد: رهبر عالی ایران رای خود در انتخابات مجلس شورای اسلامی و انتخابات میان دوره ای مجلس خبرگان رهبری را به صندوق رای گیری انداخت.

آژانس اخبار فدرال روسیه خاطرنشان کرده است که انتخابات در ایران در شرایطی که تحریم های گسترده ای از سوی آمریکا علیه این کشور وضع شده است برگزار می شود.

هفته نامه روسی آرگیومنتی و ایفاکتی با مواضع نسبتا غرب گرایانه نیز در پایگاه اینترنتی خود با اشاره به اینکه برای احراز ۲۹۰ کرسی در مجلس ایران بیش از هفت هزار نفر رقابت می کنند، نوشت: در ابتدا بیش از ۱۵ هزار نفر برای شرکت در انتخابات ابراز تمایل کردند.

در گزارش خاطرنشان شد که در زمان حاضر سرنوشت مجلس که کدام جناح (اصولگرایان یا اصلاح طلبان) بر آن حاکم می شود تعیین می شود.   

رسانه روسی افزود: مردم ایران در بیش از ۲۰۰ حوزه انتخابیه واقع در ۳۱ استان رای های خود را به صندوق می اندازند و برای این منظور ۵۵ هزار صندوق رای گیری تعیین شده است. 

 آرگیومنتی ایفاکتی نوشت: در زمان حاضر ۵۷ میلیون ایرانی حائز شرایط رای دهی هستند که ۳ میلیون نفر رای اولی هستند.

تارنمای روسی وستنیک قفقاز نیز که اخبار ایران را معمولا پوشش می دهد و با نگاهی واقعبینانه به روابط ایران و روسیه می نگرد در گزارشی از انتخابات امروز با اشاره به شرکت گسترده میلیونی مردم ایران در انتخابات نوشت: در تهران حسن روحانی رئیس جمهوری ایران با حضور در حوزه رای گیری رای خود را به صندوق انداخت.

در گزارش این رسانه به نقل از حسین رحیمی فرمانده پلیس تهران گفته شد: در بسیاری از حوزه های رای گیری صف های طولانی کشیده شده است. این وضعیت در بسیاری از حوزه های انتخابیه در سراسر ایران به چشم می خورد. 

 وستنیک قفقاز نوشت: آیت الله علی خامنه ای رهبر عالی ایران امروز با حضور در حوزه رای گیری درباره روند برگزاری انتخابات گفت که هر شهروند کشور که منافع ملی برای وی مهم است باید در انتخابات شرکت کند.

  روزنامه پراودا که از زمان شوروی منتشر می شود و دیدگاه های ضدغربی دارد نوشت: امروز مردم ایران پارلمان خود را انتخاب می کنند. بیش از هفت هزار نفر برای کرسی های مجلس ایران با یکدیگر رقابت می کنند.

 رسانه روسی با اشاره به حضور گسترده مردم در انتخابات افزود: بیش از ۵۷ میلیون ایرانی می توانند در انتخابات شرکت کنند و باید ۲۹۰ نماینده مجلس را انتخاب کنند و همه نامزدها مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفته اند.  

شبکه تلویزیونی انگلیسی زبان راشاتودی روسیه نیز امروز گفت: انتخابات پارلمانی در ایران امروز جمعه ۲۱ فوریه جریان دارد و حوزه های رای گیری از ساعت هشت صبح به وقت محلی و ۷ و ۳۰ به وقت مسکو درهای خود را به مردم گشودند.

 در این گزارش با اشاره به فضای دمکراتیک انتخابات در ایران گفته شده است: بیش از هفت هزار نامزد انتخاباتی برای احراز ۲۹۰ کرسی در پارلمان با یکدیگر رقابت می کنند. در ایران بیش از ۵۷ میلیون نفر حائز شرایط رای دادن هستند.  

 تارنماهای رگنوم، نووستنوی فرونت، اکونومیکا سوودنیا و رادیو اسپوتنیک و اکو مسکو و شبکه تلویزیونی وستی و ار.تی.وی.۱ و روزنامه کامرسانت و ماسکوفسکی کامسامولتس ازجمله رسانه هایی در روسیه هستند که اخبار انتخابات ایران را پوشش داده اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =