روایت رسانه‌های عربی از انتخابات در ایران

تهران- ایرنا- رسانه های عرب زبان امروز (جمعه)، به رغم وجود موضوعات مهم بین‌المللی از جمله بیماری کرونا و نیز رقابت‌های انتخاباتی آمریکا، توجه خود را به انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی معطوف کردند و بخش هایی از گزارش‌های روز خود را به صندوق‌های رأی در ایران اختصاص دادند.

شبکه الجزیره قطر از تهران، اصفهان و برخی شهرهای دیگر ایران، گزارش های زنده از صندوق های رأی پخش کرد. خبرنگار این شبکه در اصفهان، ضمن پخش تصاویری از حوزه های رأی گیری، استقبال مردم را برای انداختن آرای خود به صندوق ها به نمایش گذاشت. این شبکه در تهران نیز از حوزه های رأی گیری گزارش هایی ارسال کرد و حضور مردم در پای صندوق های رأی را بازتاب داد و در عین حال، به مسائل اقتصادی و معیشتی نیز اشاره داشت.

این شبکه در میان تصاویر صفوف رأی دهندگان، با برخی از آنان نیز گفت وگو کرد که تأکید داشتند؛ فارق از مسائل جناحی و حزبی، با دغدغه ایران و نظام جمهوری اسلامی پای صندوق های رأی آمده اند.

رأی الیوم، دیگر رسانه عرب زبان منطقه در گزارشی از صندوق های اخذ آرا در ایران، نوشت: رأی دهندگان ایرانی در میان بحران های تند اقتصادی و احتمال شکست اصلاح طلبان برای انتخاب پارلمان جدید آرای خود را به صندوق های رأی ریختند.

القدس العربی نیز با عنوان "ایرانیان امروز (جمعه) برای انتخاب پارلمان جدید کشور خود رهسپار صندوق های رأی شدند"، نوشت: آیت الله علی خامنه ای رهبر ارشد ایران پس از انداختن رأی خود به صندوق، با نام بردن از شرکت در انتخابات به عنوان یک «واجب دینی در بردارنده منافع ملی ایران» ایرانیان را به رأی دادن زودهنگام فراخواند.

شبکه تلویزیونی «المیادین» در گزارش های مستقیم و زنده از صندوق های رأی در ایران، به نقل از خبرنگار خود در تهران اعلام کرد که یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در ایران با استقبال گسترده مردم این کشور همراه شده است.

این رسانه پرمخاطب عرب زبان منطقه، استقبال ایرانی ها از انتخابات پارلمانی در ایران را در شرایطی که آمریکایی ها بر فشارهای اقتصادی و تحریمی افزوده اند، قابل توجه دانسته است.

پایگاه خبری العهد نیز در گزارش مفصل خود از تهران، به سخنان رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و نوشت: «حضرت‌آیت الله خامنه‌ای» در آغازین دقایق انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، ضمن انداختن رأی‌شان به صندوق اخذ رأی بیان کردند: اولاً روز انتخابات روز جشن ملی است؛ این جشن را به همه هم‌میهنان عزیزمان در سراسر کشور تبریک می‌گویم. ثانیاً روز احقاق حق مدنی ملت است که می‌خواهند بیایند رأی بدهند و شرکت خودشان در اداره امور کشور را که حق آنهاست، به دست بیاورند. ثالثاً یک تکلیف شرعی است که اینها را قبلاً هم عرض کردیم.

 العربی الجدید، دیگر رسانه عرب زبان منطقه نیز با بیان اینکه "مردم ایران تقریباً دو سال پس از تشدید درگیری قدیمی میان تهران و واشنگتن، امروز جمعه پای صندوق های رأی حاضر شدند"، نوشت: افراد حائز شرایط رأی دادن در انتخابات امروز در حالی برای انتخاب نمایندگان جدید خود در یازدهمین انتخابات مجلس شورا پای صندوق های رأی حاضر می شوند که با شرایط معیشتی و چالش های بزرگی مواجه هستند.

برخی شبکه ها نیز طبق سلیقه و رویکرد خبری رسانه ای خود درباره انتخابات امروز جمعه در ایران قلم زدند؛ از جمله اسکای نیوز که از صبح جمعه پیش بینی کرد استقبال کمتر از ۶۲ درصد انتخابات سال ۲۰۱۶ باشد و در عین حال نوشت: استقبال در شهرهای کوچکتر بیشتر خواهد بود.  

خبرگزاری فرانسه (عربی) نیز با پیش‌بینی پیروزی اصولگرایان در انتخابات پارلمانی امروز ایران نوشت: محافظه کاران در این میان از نارضایتی عمومی شکل گرفته علیه حسن روحانی رئیس جمهوری میانه رو در نتیجه وخامت اقتصادی و فساد و بحران های متعدد موجود در کشور سود خواهند جست.

این خبرگزاری اضافه کرد: "تهران و واشنگتن ظرف هفت ماه گذشته دو بار نزدیک بود با یکدیگر وارد جنگ شوند؛ به ویژه پس از آنکه سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس توسط آمریکا در سوم ژانویه ترور شد".

شبکه العربیه و الشرق الاوسط رسانه های سعودی نیز همانطور که پیش بینی می شد، تلاش کردند انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی را کم رونق جلوه دهند و با تصاویری آرشیوی، تلاش برخی گروه های داخلی و خارجی در دعوت به تحریم  را برجسته کردند.

پیش بینی می شود، تحلیل ها و گزارش های رسانه های عرب زبان در روزهای شنبه و یکشنبه بویژه بعد از اعلام نتایج انتخابات پارلمانی در ایران اوج بگیرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =