رنگ انتخابات در شناسنامه رای اولی‌های یزد

یزد- ایرنا- همزمان با آغاز رای گیری از ساعت هشت صبح روز جمعه ، شماری از گروه جمعیتی که از آنها با عنوان رای اولی یاد می شود، در شعبه های اخذ رای چهار حوزه انتخابیه حضور یافتند و در حمایت از رهبری و نظام جمهوری اسلامی در انتخابات شرکت کردند.

ستاد انتخابات استان یزد جمعیت رای اولی های استان را  ۳۹ ‌هزار و ۹۱۶  نفر اعلام کرد که از این تعداد ۲۰ هزار و ۴۱۹ نفر دختر و ۱۹ هزار و ۴۹۷ نفر پسر هستند.

میزان مشارکت یزدی ها در انتخابات دوره قبل ۷۴ درصد بود که به نسبت جمعیت از لحاظ مشارکت در میان ۳۱ استان ایران در جایگاه پنجم قرار داشت.

امروز رای اولی های یزد بعضا به اتفاق خانواده، دوستان و همکلاسی های خود با شور و شوق وصف ناشدنی در پای صندوق رای حاضر شدند و برای نخستین بار بلوغ سیاسی خود را جشن گرفتند.

در این روز ناسنامه هایی که تاکنون بدون مهر بودند، مهردار شد، شور و شعف صاحبان آنها وصف نشدنی است زیرا از لحظه قرار گرفتن در صف رای ، با دوستان ،همسن و سالان خود در مورد رنگی شدن شناسنامه خود صحبت می کردند. 

جوانان یکی از مهم ترین و با ارزش ترین سرمایه جامعه هستند که نقش ویژه ای در تحولات سیاسی و اجتماعی کشور ایفا می کنند و می توانند بسترساز تعالی و ترقی جوامع انسانی باشند.

انتخابات یکی از حساس ترین میزان مشارکت صحنه های سیاسی است که حضور آگاهانه، پرشور و شعف جوانان در این آزمون ملی و انتخاب گزینه های اصلح، جلوه ای از دموکراسی را در کشور به نمایش می گذارد.
جوانان به عنوان آینده سازان میهن امروز در شعبه های اخذ حضور یافتندتا به دریای شکوه ایران اسلامی بپیوندند، آنها هر از گاهی با هم شوخی می کردند و آثار جوهر شناسامه را به هم  نشان می دادند.

در این ارتباط یک رای اولی نخستین مهر حک شده بر شناسنامه اش را به گزارشگر ایرنا نشان داد و گفت: احساس غرور می کند از اینکه  در سرنوشت کشورش سهیم شد.

زهرا زارع در مورد انتخاب نامزد مورد علاقه اش افزود:  در این زمینه با خانواده و آشنایان صحبت کرده است که بتواند فرد اصلح را انتخاب کند.

وی تصریح کرد: رای اولی ها هم باید با صلابت در انتخابات شرکت کنند، زیرا افرادی که در کرسی بهارستان تکیه می زنند، قرار است برای آنها قانونگذاری کنند و در تعیین سرنوشت شان نقش داشته باشند.

دیگر رای اولی که به همراه دوستان خود در شعبه اخذ رای شهرداری یزد حضور یافته بود نیز گفت:

« ۱۸ سال دارم، از اینکه در انتخابات شرکت کرد، بسیار مسرور است.»

علی فلاح افزود: رای هر شهروند ایرانی همانند خاری در چشم دشمنان نظام است و آنان از حضور ما  در پای صندوق های رای در هراس هستند.

همچنین فتانه عابدی دیگر رای اولی گفت: امروز، دشمن از مشارکت ما وحشت کرد و هرچه حضور مردم در انتخابات بیشتر باشد، ترس دشمن بیشتر می شود.

وی در مورد معیار انتخاب داوطلب مورد نظر خود اظهارداشت: « به کسی رای داده که حرف هایش با وظایف و اختیارات نمایندگی اش منطبق باشد.»
وی تصریح کرد: نامزدهایی که به مجلس راه می یابند، باید دلسوز نظام ، ملت ایران  باشند و نسبت به وظایف نمایندگی خود احساس مسوولیت داشته باشند و برای آبادانی و پیشرفت ایران اسلامی از هیچ تلاشی دریغ نکنند.

دیگری هم گفت: « من ایران را دوست دارم ، برای سربلندی کشورم تلاش می کنم.»

رضا حسینی افزود: امروز روز حماسه همدلی و همراهی با ارزش های نظام است و تک تک آرای ما تیری زهرآگین بر قلب دشمنان انقلاب است.

آتنا فاتحی هم گفت: من زودتر از خانواده ام در پای صندوق رای حاضر شدم زیرا از چند روز پیش برای این روز لحظه شماری می کردم.

وی اظهارداشت: ایران وطن من است و برای آبادانی و پیشرفت این کشور پهناور تلاش می کنم.

همزمان با سراسر کشور اخذ رای از شهروندان یزدی در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از ساعت هشت امروز( جمعه ) برابر دوم اسفند ماه ۹۸ در ۷۷۲ شعبه اخذ رای در ۱۰ شهرستان و در چهار حوزه انتخابیه استان آغاز شد.

از دقایق اولیه آغاز رای گیری بیشتر شعبه های اخذ رای در مرکز استان و شهرستان های بهاباد، بافق، خاتم، ابرکوه، مهریز، تفت، اشکذر، میبد و اردکان با استقبال چشمگیر مردم روبرو شد.

مردم همیشه در صحنه و قدرشناس استان در حالی که شناسنامه های خود را در دست دارند در محل حوزه های رای گیری حاضر و در حال رای دادن هستند.

امروز یزدی ها از میان ۱۰۰ نامزد باقی مانده مورد تایید شورای نگهبان چهار نفر را برای چهار سال به نمایندگی از خود در قوه مقننه انتخاب می کنند.

در انتخابات این دوره در مهلت قانونی ۲۳۹ نفر، داوطلبی خود را با ثبت نام اعلام کردند که از این تعداد ۱۴۷ نفر تایید شدند.

برای شرکت در یازدهمین دوره انتخابات مجلس ۷۲۲ ‌هزار و ۵۵۷ نفر در استان واجد شرایط حق رای هستند که از این تعداد ۳۷۰ هزار و ۴۸۹ نفر مرد و ۳۵۲ هزار و ۶۸ نفر زن هستند .

 آمار واجدان شرایط شرکت در انتخابات یازدهمین دوره مجلس به تفکیک شهرستان‌ های استان در ابرکوه ۳۴ هزار و ۶۵۵ ‌نفر، اردکان ۶۱ ‌هزار و ۴۴۵ نفر، اشکذر ۲۱ هزار و ۱۳۳ نفر، بافق ۳۰ هزار و ۸۲۷ نفر، بهاباد ‌١٠ هزار و ۹۷۷ نفر، تفت ۳۰ هزار و ۶۸ نفر، خاتم ۲۳ هزار و ۵۸۷ نفر، مهریز ۳۳ هزار و ۱۴۹ نفر،‌ میبد ۶۱ هزار و ۶۶۲ نفر و شهرستان یزد ۴۱۵ هزار و ۵۵ نفر اعلام شده است.

 همچنین ۱۵ هزار نفر به عنوان عوامل اجرایی ، نظارتی و بازرسی در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی را برعهده دارند.

 استان یزد یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد که ۸۷ درصد در ۲۱ شهر و بقیه در روستاها و آبادی ها زندگی می کنند .

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =