هفته «کاهش خشونت» درافغانستان فردا شنبه آغاز می شود

تهران - ایرنا - یک مقام افغان روز جمعه اعلام کرد که پیش از امضای توافق احتمالی بین واشنگتن وطالبان، هفته «کاهش خشونت» درافغانستان بین طالبان، آمریکا و نیروهای امنیتی افغانستان به زودی آغاز می شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در صورت عملی شدن، این آتش بس جزئی یک قدم تاریخی در بیش از 18 سال درگیری خونین در افغانستان خواهد بود و سرانجام راه را برای توافقی که می تواند صفحه جنگ را در این کشور ببندد، هموار کند.

فرانس پرس به نقل از « جواد فیصل» سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان نوشت که « طرح کاهش خشونت از فردا شنبه شروع می شود و به مدت یک هفته ادامه خواهد یافت».

نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان از اظهار نظر در این خصوص طفره رفتند و اما منبعی در طالبان تاکید کرد که این آتش بس جزئی فردا شنبه شروع می شود.

آمریکا بیش از یکسال است که برای رسیدن به توافق سرگرم مذاکره با طالبان است.این توافق به آمریکا اجازه می دهد هزاران نظامی خود را در مقابل تضمین تعهدات امنیتی طالبان از افغانستان خارج کند.

مقامات افغانستان گفته اند که اگر همه طرف ها طرح کاهش خشونت را اجرا کنند، توافق بین آمریکا و طالبان در 29 ماه جاری فوریه در دوحه پایتخت قطر امضا می شود.

یک منبع طالبان در پاکستان تاکید کردکه گفت وگوها بین طالبان و دولت افغانستان برای تقویت توافق گسترده صلح که قرار است از دهم ماه مارس شروع شود، ضروری است.

به گزارش فرانس پرس اما مقامات دیگر طالبان در پاکستان گفته اند که طرح کاهش خشونت قبل از روز یکشنبه شروع نمی شود.

یک مقام طالبان با بیان اینکه « شنبه یا یکشنبه بودن این توافق مهم نیست»، گفت که شورای فرماندهی طالبان برای امضای توافق صلح و شروع هفته کاهش خشونت چراغ سبز نشان داده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک عضوطالبان در ولایت قندهار درجنوب افغانستان اعلام کرد که نیروهای طالبان در قندهار دستور برای آمادگی و رعایت هفته کاهش خشونت از روز شنبه را دریافت کرده اند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha