پمپئو از امضای توافق صلح با طالبان در آینده نزدیک خبر داد

تهران- ایرنا- وزیر امور خارجه آمریکا با اشاره به توافق کاهش تنش با طالبان که از بامداد شنبه آغاز می‌شود، گفت که توافقنامه صلح میان این گروه و واشنگتن در 29 فوریه (10 اسفند) امضا خواهد شد.

تارنمای خبری بلومبرگ روز جمعه گزارش داد «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای از برنامه‌ریزی برای امضای توافقنامه صلح با طالبان در 29 ماه جاری میلادی (10 اسفندماه) خبر داد.

پمپئو همچنین در پیامی توئیتری نوشت: پس از چندین دهه مناقشه با طالبان به تفاهمی درباره کاهش چشمگیر خشونت در سراسر افغانستان رسیده‌ایم. این گامی مهم در مسیری طولانی به سمت صلح است و از همه افغان‌ها می‌خواهم که از این فرصت استفاده کنند.

رسانه‌های افغانستان امروز به نقل از دفتر شورای امنیت ملی این کشور اعلام کردند که براساس توافق‌نامه صلح آمریکا و طالبان کاهش خشونت‌ها از ساعت 24 امشب وارد فاز عملی خواهد شد.

روزنامه صبح کابل نوشت: کاهش خشونت بین طالبان، دولت افغانستان و آمریکایی‌ها از امشب (جمعه شب) آغاز می‌شود تا فرصت امضای توافق‌نامه صلح بین آمریکا و طالبان فراهم شود.

مسعود اندرابی وزیر کشور افغانستان نیز سه‌شنبه گذشته در نشستی با حضور فرماندهان پلیس این کشور اعلام کرد که در روزهای آینده کاهش خشونت از طرف طالبان آغاز خواهد شد.

پس از نزدیک به دو سال گفت وگوی آمریکا و طالبان دو طرف هفته  گذشته از نهایی شدن توافقات صلح و کاهش یک هفته‌ای خشونت خبر دادند که تا فرصت را برای امضای توافق نامه فراهم کنند.

پیش از این گفته شده بود که پس از امضای توافق نامه صلح بین آمریکا و طالبان، به‌زودی گفت وگوی بین افغانستانی نیز در یکی از کشورهای خارجی آغاز خواهد شد اما سهیل شاهین سخنگوی گروه طالبان در قطر در توئیتی نوشته است که در توافق‌نامه آمریکا و طالبان، آغاز گفت وگوی بین گروه‌های افغانستان ثبت نشده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =