پیروان ادیان الهی در شیراز رای خود را ثبت کردند
عکس مربوط به رای‌گیری انتخابات دوم اسفندماه از کلیمیان شیراز است.

شیراز- ایرنا- پیروان ادیان الهی همزمان با دیگر شهروندان شیرازی، جمعه دوم اسفند۹۸ برای انتخاب نمایندگان خود به پای صندوق‌های رای رفتند.

بنابر اعلام معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس، چهار شعبه اخذ رای برای پیروان ادیان الهی (ارامنه، زرتشتیان و کلیمیان) در شهر شیراز در نظر گرفته شده است.

کلیمیان
دبیر انجمن کلیمیان استان فارس در گفت و گو با ایرنا عنوان کرد: روند رای گیری از لحاظ شکلی و اجرایی مطابق قوانین جاری کشور در حال انجام است و هیات اجرایی و نظارت بر انتخابات نیز در دو حوزه در نظر گرفته شده برای کلیمیان حضور دارند.
امیر دوستان افزود:‌تعداد واجدان شرایط رای‌گیری جامعه کلیمیان استان فارس حدود یک هزار نفر است و پیش‌بینی می‌شود ۸۰۰ تا ۹۰۰ نفر در این انتخابات شرکت کنند.
وی درباره تعداد نامزدهای کلیمیان در این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: سه نفر نامزد حوزه انتخابیه کلیمیان برای ورود به مجلس تایید صلاحیت شدند که از این تعداد یک نفر انصراف دادند و انتخابات در مرحله نهایی با رقابت دو نامزد در حال انجام است که یکی از آن‌ها به عنوان نماینده کلیمیان برگزیده می‌شود.
دبیر انجمن کلیمیان شیراز همچنین از اعمال تمهیدات بهداشتی از شب گذشته در شعب اخذ رای خبر داد که برای آرامش خاطر رای‌دهندگان و مشارکت حداکثری آنان در نظر گرفته شده است.

زرتشتیان
رئیس انجمن زرتشتیان شیراز نیز به ایرنا گفت: این اقلیت با یک حوزه واقع در خیابان کریمخان زند شیراز رای گیری را از ساعت ۸ روز جمعه آغاز کرده است.
افلاطون سهرابی ابراز داشت: زرتشتیان شیراز واجد شرایط قانونی شرکت در انتخابات، ۱۴۸ نفر هستند که به یک نامزد رای می‌دهند.

ارامنه
هرموند آراطونیان رییس هیات نمایندگان کلیسای ارامنه شیراز نیز با بیان اینکه ارامنه شیراز در یک حوزه به رای دهی می‌پردازند، گفت: واجدان شرایط رای دهی در میان جمعیت ارامنه شیراز ۲۲ نفر هستند که باید از میان ۲ نفر نامزد، یک نفر را انتخاب کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، فرآیند اخذ رای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و نخستین میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری از ساعت ۸ صبح جمعه آغاز شده است.

در استان فارس و چهار استان دیگر، به صورت همزمان انتخابات نخستین میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری نیز برگزار خواهد شد.

سه هزار و ۲۲۷ شعبه اخذ رای در استان فارس برای اخذ رای از سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از واجدان شرایط شرکت در انتخابات دوم اسفند پیش‌بینی شده است.

استان فارس در برگیرنده ۳۶ شهرستان، ۱۸ نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد که سهم حوزه انتخابیه شیراز و زرقان، چهار کرسی نمایندگی است.

پس از فوت آیت الله اسدالله ایمانی نماینده فقید ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز، یک کرسی مردم این استان در مجلس خبرگان رهبری خالی ماند که تعیین سرنوشت این کرسی در انتخابات همزمان دوم اسفندماه پیش‌بینی شده است.

مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری پنج کرسی دارند که در دوره پنجم، هم‌اینک حضرات آیات سید علی اصغر دستغیب، احمد بهشتی، سید محمد فقیه و علی اکبر کلانتری به نمایندگی از این استان در این مجلس حضور دارند و تکلیف یک کرسی باقیمانده باید در انتخابات میان‌دوره‌ای مشخص شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =