نشریه لبنانی: حضور سیاسی فرانسه در لبنان پررنگ می شود

بیروت – ایرنا – روزنامه «جمهوریت» چاپ بیروت روز جمعه به نقل از منابع دیپلماتیک نوشت که فرانسه می‌خواهد در این مرحله و پس از تشکیل دولت جدید، حضور سیاسی خود را در لبنان افزایش دهد.

این روزنامه افزود: منابع موثق خبری و دیپلماتیک تأکید کرده اند مقام های لبنانی در روزهای گذشته چنین خبری را از مقام های پاریس شنیده اند و آنان گفته اند که حضور پررنگ فرانسه در لبنان از طریق موضوع های زیر انجام خواهد گرفت:

-- ثبات در لبنان و ایجاد راه‌ حل برای بحران اقتصادی و مالی این کشور، اولویت نخست فرانسه است.

-- پاریس مانند کشورهای دوست لبنان هنوز بر اجرای مفاد نشست «سدره» اصرار دارد زیرا این کشور با استفاده از پول‌های «گروه کشورهای حامی لبنان» می تواند  بحران خود را به ‌پایان برساند.

این گروه در نشست موسوم به «سدره» در پاریس در ۱۷ آذر ماه گذشته تصویب کرد در صورت انجام اصلاحات اقتصادی و اجتماعی در لبنان ۱۱ میلیارد دلار به این کشور کمک می کند.

گروه یاد شده شامل نمایندگان سازمان ملل ، چین، فرانسه، آلمان، ایتالیا، روسیه، انگلیس ، آمریکا ، اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب بوده و درسال ۲۰۱۳ میلادی تشکیل شده و محل برگزاری نشست های آن در پاریس است.

-- پاریس از دولت جدید لبنان به ریاست «حسان دیاب» پشتیبانی می‌کند، از رفتار این دولت راضی است و امیدوار است به ‌زودی اصلاحات مناسب را تصویب کند.

-- جامعه بین‌الملل پشتیبانی از لبنان را به تصویب اصلاحات مورد نیاز وابسته کرده و پاریس از لبنان می‌خواهد هرچه زودتر این اقدامات اصلاحی را آغاز کند.

-- در موضوع یورو بوند، فرانسه با توجه به بحران مالی لبنان با تجدید ساختار بدهی این کشور موافق است و این تصمیم را پشتیبانی می‌کند.

یکی از مشکلات اقتصادی دولت لبنان پرداخت بدهی اوراق قرضه «یوروبوند» است که قیمت این اوراق یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بوده و باید قبل از نهم ماه  مارس آینده پرداخت شود.

یوروبوند سندها یا اوراق قرضه دولتی هستند که از طرف شرکت ها و کشورهای اروپایی به لبنان اعطا شده است. بیشتر مقام های این کشور با توجه به کمبود ارز و سپرده های بانکی، در پی تاخیر و تعویق این بدهی و تجدید ساختار آن هستند.

فرانسه هم چنین برای حضور پررنگ در لبنان از طریق «برونو فوشیه» سفیر خود در بیروت موضع روشن‌تری در قبال جنبش اصلاحی و تظاهرات مردمی در لبنان که از  ۲۵ مهر ماه گذشته آغاز شد، گرفته است.

فوشیه دیروز در بیروت گفت که این جنبش و تظاهرات ۲ درخواست اساسی و مهم دارد و آن شفافیت و پاسخگویی مسوولان اجرایی و اصلاح در قوه قضایه است.

وی تأکید کرد: فرانسه اهمیت زیادی به روش انتصابات در قوه های مجریه و قضاییه ی لبنان و استقلال این قوه می‌دهد.

سفیر فرانسه درخواست کرد که جامعه مدنی در پیشبرد اصلاحات در لبنان شریک باشند تا شفافیت افزایش یاید و وزارت‌خانه‌ها به ‌صورت مناسب کار خود را انجام دهند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =