عرصه پویای مشارکت و انتظارات از مجلس آینده

شیراز-ایرنا-رفع نیازهای اقتصادی مردم و مشکلات معیشتی و نیاز به تصویب لوایح مورد نیاز برای رفع آن از جمله اولویت‌هایی است که مسوولان استان فارس در حاشیه رای‌گیریانتخابات مجلس یازدهم که مشاهدات حکایت از مشارکت مردم در این عرصه دارد بر آن تاکید کردند.

آیت الله سید علی اصغر دستغیب،تولیت حرم مطهر احمدابن موسی(ع) جمعه در حاشیه رای گیری انتخابات در حرم مطهر شاهچراغ(ع) در شیراز در جمع خبرنگاران گفت: یکی از بدیهیات نظام جمهوری اسلامی حرکتی است که انتخابات باعث تشکیل ارکان عمده این نظام مقدس می شود.

وی ادامه داد: مردم صاحبان اصلی انقلاب اسلامی هستند و قطعا وظیفه خود را نیز به خوبی می دانند که در همه عرصه‌های مهم و سرنوشت ساز من جمله انتخابات با تمام آمادگی و علاقه شرکت می‌کنند.

وی به حضور پر ازدحام امروز مردم برای رای گیری در حرم شاهچراغ (ع) اشاره و اضافه کرد: مردم امروز برای تشکیل مجلسی قدرتمند و سنگری مهم و برای مقابله با توطئه های دشمنان مانند همیشه پای صندوقهای رای بصورت گسترده حاضر می شوند.

تولیت آستان مقدس شاهچراغ(ع) گفت: اولویت نمایندگان مجلس یازدهم و منتخبین مردم در شرایط کنونی باید رفع مشکلات اقتصادی جامعه باشد تا با تصویب لوایح و قانون گذاری بتوانند گامی مهم برای رفع مشکلات اقتصادی مردم بردارند.

آیت الله دستغیب صیانت از کرسی مجلس را نیز امر مهمی دانست که باید توسط نمایندگان از آن حفاظت شود و افزود: نمایندگان نباید بصورت عمد و یا غیر عمد به انحراف کشیده شوند و از ارتباط با عناصری که از سلامت برخوردار نیستند نیز پرهیز و از ورود به مواردی که آبروی مجلس را از بین می برد خودداری کنند.

وی ارتباط نمایندگان آینده مجلس با مردم حوزه انتخابیه را نیز بسیار با اهمیت دانست و گفت: قشر نیازمند جامعه نیاز به توجه بیشتر دارند و به نمایندگان مجلس یازدهم شورای اسلامی توصیه می‌کنم که بطور مداوم با این قشر ارتباط داشته باشند.

رابطه امنیت و مشارکت

فرمانده انتظامی استان فارس جمعه در حاشیه رای گیری انتخابات در شیراز در جمع خبرنگاران افزود: براساس اطلاعاتی که از دقایق آغازین انتخابات در سطح استان کسب کردم مشارکت در پای صندوق های رأی زیاد است و از این جهت به همه مردم فارس تبریک عرض می‌کنم.

سردار سرتیپ دوم رهام بخش حبیبی ادامه داد: رای دادن وظیفه است و نیروی‌های انتظامی از شب گذشته تاکنون چشم روی هم نگذاشته اند تا امنیت انتخابات برقرار باشد و امروز صبح که شور و نشاط در پای صندوق های رای گیری را مشاهده کردند خستگی از تن‌شان بیرون رفت.

وی بیان کرد: امنیت در سراسر استان فارس برقرار و حضور مردم نیز پرشکوه است و امیدوارم این امنیت تا فردا نیز پایدار باشد.

مشاهدات حاکی از مشارکت 

رییس کل دادگستری استان فارس نیز جمعه در حاشیه رای گیری انتخابات در جمع خبرنگاران افزود: ازدحام ساعت اولیه پس از آغاز رای‌گیری در کلانشهر شیراز نشان از حضور مردم در این عرصه سرنوشت ساز دارد.

حجت‌الاسلام سید کاظم موسوی ادامه داد: امنیت در سراسر استان فارس وجود دارد و این انتخابات نیز با صحت برگزار می شود.

مردم پای ثابت صحنه‌ها

جانشین سپاه فجر استان فارس نیز یکی دیگر از مسوولانی بود که از اولین دقایق صبح امروز در شعبه رای‌گیری مستقر در حرم مطهر شاهچراغ (ع) حاضر شد و رای خود را به صندوق انداخت و در جمع خبرنگاران گفت: وظیفه تامین امنیت شعبات اخذ رای با نیروی انتظامی است ولی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هرجا که نیاز باشد در کنار ناجا برای حفظ امنیت انتخابات از هیچ کمکی دریغ نخواهد کرد.

سردار سرتیپ دوم پاسدار یدالله بوعلی افزود: همه کسانی که دوستدار نظام و کشور ایران هستند و اقتدار کشور را می‌خواهند قطعا در انتخابات حضور خواهند داشت.

وی مشارکت مردم در انتخابات را امر بسیار مهمی دانست و گفت: مردم کشور ما و استان فارس در ۴ دهه گذشته صحنه‌های بسیاری را تجربه کرده اند و حتی زمانی که جانشان توسط دشمن تهدید می شده نیز پای کار حاضر بوده‌اند.

شهردار شیراز نیز ضمن حضور در پای صندوق رای انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری گفت: مردم با حضور و مشارکت گسترده در انتخابات می توانند نمایندگانی را که مطالبه گر خواسته های آنها هستند، انتخاب کنند.
حیدر اسکندرپور انتخابات را تجلی اراده مردم برای اداره کشور دانست و افزود: مسالمت آمیزترین روشی که مردم می توانند دیدگاه هایشان را ارائه دهند صندوق رای و انتخابات است.
وی با دعوت از شهروندان برای حضور پرشور در انتخابات اضافه کرد: رای بالای نمایندگان انتخابی می تواند اطمینان را در نمایندگان افزایش دهد که بتوانند مطالبات شهروندان را هر چه بهتر پیگیری کنند.
شهردار شیراز بیان کرد: با حضور هر چه بیشتر شهروندان پای صندوق های رای، نمایندگانی که اراده و خواست مردم را در مجلس شورای اسلامی مطالبه می کنند، انتخاب می شوند.

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از ساعت هشت صبح امروز جمعه دوم اسفندماه امسال در سراسر کشور در حال برگزاری است. در استان فارس و چهار استان دیگر، به صورت همزمان انتخابات نخستین میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری برپا است.

سه هزار و ۲۲۷ شعبه اخذ رای در استان فارس برای اخذ رای از سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از واجدان شرایط شرکت در انتخابات دوم اسفند پیش‌بینی شده است.

استان فارس دربرگیرنده ۳۶ شهرستان، ۱۸ نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد که سهم حوزه انتخابیه شیراز و زرقان، چهار کرسی نمایندگی است.

بنا بر اعلام شامگاه پنجشنبه اول اسفندماه جاری رئیس ستاد انتخابات استان فارس، هم اینک تعداد کاندیداهای نمایندگی ۲۵۱ نفر است که از این تعداد ۲۱۹ نفر مرد و ۳۲ نفر زن هستند.

سید احمد احمدی زاده افزود:‌ از شروع ثبت‌نام از داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی در استان فارس، ۹۲۴ نفر در این استان اقدام به نام‌نویسی کردند و ۹ نفر نیز حوزه انتخابیه خود را از سایر نقاط کشور به فارس انتقال دادند که در این میان،‌ تاکنون ۲۰۵ نفر از کاندیداهای نمایندگی مجلس انصراف داده‌اند.

بنا بر اعلام معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس، چهار شعبه اخذ رای برای پیروان ادیان الهی (ارامنه، زرتشتیان و کلیمیان) در شهر شیراز در نظر گرفته شده است.

پس از فوت آیت الله اسدالله ایمانی نماینده فقید ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز، یک کرسی مردم این استان در مجلس خبرگان رهبری خالی ماند که تعیین سرنوشت این کرسی در انتخابات همزمان دوم اسفندماه پیش‌بینی شده است.

مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری پنج کرسی دارند که در دوره پنجم، هم‌اینک حضرات آیات سید علی اصغر دستغیب، احمد بهشتی، سید محمد فقیه و علی اکبر کلانتری به نمایندگی از این استان در این مجلس حضور دارند و تکلیف یک کرسی باقیمانده باید در انتخابات میان‌دوره‌ای مشخص شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha