امام جمعه تربت‌حیدریه: حضور در انتخابات امتحان بزرگی است

تربت‌حیدریه - ایرنا - امام جمعه تربت‌حیدریه گفت: شرکت گسترده مردم در انتخابات امروز دوم اسفند ماه به منزله حضور در یک امتحان بزرگ الهی است که بی‌شک امت اسلامی از این آزمون همانند دوره‌های پیشین انتخابات سربلند بیرون می‌آیند.

حجت الاسلام محمدرضا عصمتی روز جمعه پس از انداختن رای خود در گفت و گو با خبرنگاران افزود: حضور پرشور مردم در نخستین ساعات بامداد امروز، بیانگر این واقعیت مهم و اساسی است که مردم ما یک بار دیگر از این امتحان بزرگ سربلند بیرون آمده و نمره قبولی خواهند گرفت.   
وی ارزش شرکت در این انتخابات را تاثیرگذارتر از اثر موشک‌هایی دانست که به قلب دشمن اصابت می کند و از شهروندان خواست پرصلابت تر از دوره های قبل در این دوره از انتخابات نیز شرکت کنند.

وی ادامه داد: در شرایطی که دشمنان قصد دارند مردم را از شرکت در انتخابات دلسرد کنند اما حضور پرشور مردم در پای صندوق‌های اخذ رای، علاوه بر تبعیت آنان از فرامین رهبری، بیانگر عشق و دلدادگی آنان به نظام اسلامی است.

فرایند رای‌گیری انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری صبح امروز جمعه دوم اسفند ماه همزمان با سراسر کشور در چهار هزار و ۲۳ شعبه اخذ رای ۱۲ حوزه انتخابیه خراسان رضوی آغاز شد.
براساس اعلام ستاد انتخابات خراسان رضوی هم‌اینک ۷۵ هزار نیروی اجرایی در سطح این استان دست‌اندرکار تمشیت اجرای امور انتخابات هستند. در این چارچوب برای هر شعبه اخذ رای پنج نفر نیروی اجرایی مشغول کار هستند.
همچنین شمار عوامل اجرایی برای پاسخگویی به مراجعه احتمالا بیش از حد معمول رای‌دهندگان در هزار و ۵۰۰ شعبه اخذ رای خراسان رضوی، تا هفت نفر در نظر گرفته شده است.
چهار میلیون و ۵۰۳ هزار و ۶۱۰ نفر از جمعیت شش میلیون و ۴۰۰ هزار نفری خراسان رضوی در انتخابات امروز واجد شرایط رای دادن هستند.
دو میلیون و ۲۶۰ هزار و ۴۸۲ نفر از این تعداد شهروند خراسانی را زنان و دو میلیون و ۲۴۳ هزار و ۱۲۸ نفر آنها را مردان تشکیل می‌دهند.
رای‌اولی‌های خراسان رضوی نیز ۲۵۴ هزار و ۱۹۸ نفر هستند که امروز برای نخستین بار با حضور در پای صندوق رای‌گیری انتخابات مجالس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در تعیین سرنوشت سیاسی خود مشارکت می‌کنند.
آخرین آمار تعداد نامزدهای باقیمانده در عرصه انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در خراسان رضوی ۴۷۹ نفر یعنی۲۷ رقیب برای هر صندلی سبز خانه ملت از این استان است.
امروز همچنین انتخابات میان‌دوره ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری با حضور پنج نامزد در خراسان رضوی در جریان است.
برای برگزاری یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و میان دوره ای پنجمین مجلس خبرگان رهبری، ۲۸۲ شعبه اخذ رای در حوزه انتخابیه تربت حیدریه، زاوه و مه ولات در نظر گرفته شده است که از این تعداد، ۱۰۸ شعبه در شهر تربت‌حیدریه و بخش مرکزی، ۳۸ شعبه در بخش جلگه رخ، ۱۷ شعبه در بخش کدکن، ۱۱ شعبه در بخش بایگ، ۲۴ شعبه در شهر فیض‌آباد و بخش مرکزی، ۲۳ شعبه در بخش شادمهر، ۳۶ شعبه در شهر دولت‌آباد و بخش مرکزی و ۲۵ شعبه نیز در بخش سلیمان زاوه، آرای مردم را جمع‌آوری می‌کنند.

بر اساس آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن، جمعیت سه شهرستان تربت‌حیدریه، مه‌ولات و زاوه ۳۴۳ هزار و ۷۴۰ نفر است که از این تعداد ۲۳۰ هزار و ۸۸۰ نفر معادل ۶۳ درصد جمعیت حوزه انتخابیه حایز شرایط رای دادن هستند که از این تعداد ۱۴ هزار و ۷۸۰ نفر رای اولی محسوب می‌شوند. 

حوزه انتخابه تربت‌حیدریه، زاوه و مه‌ولات، یک نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =

سرخط اخبار استان‌ها