کابل، آزادی زندانیان طالبان را تکذیب کرد 

تهران- ایرنا- ارگ ریاست جمهوری افغانستان شامگاه پنجشنبه اعلام کرد که آزادی زندانیان طالبان پیش از گفت‌وگوهای میان افغانان ممکن نیست.  

به گزارش شبکه طلوع نیوز، ریاست‌جمهوری افغانستان اعلام کرد که آزادی زندانیان طالبان در جریان گفت‌وگوهای میان افغانان یکی از بحث‌های مهم خواهد بود و آزادی این زندانیان پیش از آغاز گفت‌وگوهای میان افغانان ممکن نیست.  

دفتر طالبان در قطر پیش از این اعلام کرده بود که میان این گروه و آمریکا توافق شده ‌است که پیش از آغاز گفت‌وگوهای میان افغانان روند آزادسازی پنج‌هزار زندانی طالبان از زندان‌های افغانستان و یک‌هزار زندانی از زندان‌های طالبان آغاز شود.  

در همین رابطه صدیق صدیقی سخنگوی رییس‌جمهوری افغانستان گفت: وقتی که ما به‌حیث دولت جمهوری اسلامی افغانستان وارد مذاکره با گروه طالبان شویم و تقاضای آنان آزادی زندانیان باشد، طبعأ در مورد آن بحث می‌شود و با در نظرداشتن قوانین و منافع مردم ما و نیز بر اساس اجماعی که قرار است به وجود بیاید این کار مربوط آن مرحله می‌شود.  

سراج‌الدین حقانی معاون گروه طالبان در روزنامه نیویورک تایمز نوشت: زمانیکه ۱۸ ماه پیش گفت‌وگوهای میان امریکا و طالبان آغاز شد، اطمینان وی از پیروزی این روند نزدیک به صفر بود؛ اما اکنون پیشرفت‌های چشم‌گیری در این روند بوجود آمده که می‌تواند به جنگ چهار دهه گذشته افغانستان پایان دهد.  
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =