زاخارووا : تروئیکای اروپا مدت طولانی در برابر فشارهای آمریکا مقاومت کرد

مسکو - ایرنا - سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: کشورهای تروییکای اتحادیه اروپا شامل فرانسه، انگلیس و آلمان مدت طولانی در برابر فشارهای آمریکا در قبال ایران مقاومت کرده و در آن موقع تسلیم نشدند.

به گزارش روز جمعه ایرنا، «ماریا زاخارووا» در ساختمان وزارت امور خارجه روسیه و در پاسخ به این پرسش خبرنگار ایرنا که بنظر می رسد برخی اعضای برجام از جمله تروئیکای اروپا سیاست دوگانه در قبال ایران و آمریکا از خود نشان می‌دهند؟ و نمی توانند در برابر آمریکا مقاومت کنند و در نهایت به خواسته های این کشور تن می‌دهند، این مطلب را بیان کرد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در پاسخ گفت: در رفتار این کشورها واقعا در برخی مسائل منطق دست نشاندگی حاکم است اما در این پیوند (موضوع برجام) من آماده نیستم با شما موافقت کنم زیرا این سه کشور مدت طولانی در برابر فشار آمریکا مقاومت کردند و تسلیم نشدند.

وی افزود: آنها تلاش کردند سیاست مستقل اجرا کنند. این را باید درک کرد. زمانی که آمریکا از اجرای این توافق (برجام) خودداری کرد و نمی توانم بگویم از آن خارج شد زیرا که خروج از آن توافق شامل مکانیسمی می شود،بقیه کشورهای عضو برجام بر پایبندی خود به آن تاکید کردند.   

زاخارووا گفت: نباید این واقعیت را نادیده گرفت که تلاش برای ایجاد مکانیسم خود (اینستکس) برای اجرا این توافق صورت گرفت که در برجام نوشته نشده بود. می بایست ساختار مالی ایجاد کرد که پرداخت های مربوطه را تامین می کرد.  

وی ادامه داد: ارزیابی فعالیت این سه کشور برعهده شماست. از طرف خود می توانم بگویم که تلاش های آنها می توانست فشرده تر شود بویژه اینکه ما شاهدیم که این کشورها چه فعالیت زیادی را در عرصه های دیگر دارند که نیازی به آن نیست.

زاخارووا تصریح کرد: اما برای من آشکار است که آنها تا این اواخر تلاش کردند سیاست خود را حفظ کنند و اگر کاملا مستقل نبودند حداقل می خواستند رای خود را در این مساله داشته باشند.

وی افزود: البته در مقابل آمریکا ایستادن بسیار دشوار است. تصمیم برای سلب امکان برای داشتن رای مستقل در این مساله در یک ساعت گرفته نشد. این انصراف تدریجی از سیاست مستقل خود در امور بین المللی بود.  

 سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: من نمی توانم از طرف آنها سخن بگویم. می توانم ارزیابی خود را در مورد اقدامات انها ارائه کنم. آنها در حفظ این توافق بسیار فعال بودند. این شامل اظهارنظرهای علنی آنها در نشست های مربوطه می شد.

وی ادامه داد: اما روز به روز این دشوارتر می شود زیرا آمریکا بر آنها فشار وارد می آورد و این کشورها مصونیت برای حفظ سیاست مستقل خود حتی در مساله معین را ندارند.

وی با طرح این سوال که چرا چنین مصونیتی ندارند، افزود: زیرا همین که کشوری شروع به انصراف از اجرای سیاست مستقل خود و سودمند برای منافع ملی و سیاست خارجی می کند، حفظ چنین سیاستی در مسائل معین دشوارتر می شود.اجرای چنین سیاستی ناممکن می شود. این سوالی را که از من پرسیدید بهتر است از آن کشورها سوال کنید.

خبرنگار ایرنا به عنوان سوال دوم پرسید ساز و کار اینستکس بیش از یک سال پیش ایجاد شد اما حتی یک معامله در چارچوب آن انجام نشده است آیا می‌توان گفت که این مکانیسم وجود دارد؟

زاخارووا گفت: من اطلاعاتی که نشان دهد این مکانیسم بسته شده است، در اختیار ندارم. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =