کری: ترامپ دروغگو است

تهران- ایرنا- جان کری وزیر اسبق امور خارجه آمریکا در پاسخ به اتهامات دونالد ترامپ در مورد نقض قانون لوگان، رییس جمهوری کشورش را به دروغگویی متهم کرده است.  

ترامپ روز پنجشنبه در پیامی توییتری نوشت: جان کری وزیر اسبق امورخارجه آمریکا و سناتور کریس مورفی با احترام به ایران قانون لوگان را نقض کرده‌اند و اگر یک جمهوریخواه این کار را انجام داده بود، با نتایج بسیار جدی مواجه می‌شد.  

کری در مصاحبه با شبکه خبری فاکس نیوز گفت: اتهامات ترامپ برای نقض قانون لوگان دروغ دیگر ریاست جمهوری است که تلاش می‌کند تا واقعیت را تحریف کند.  

وی با اشاره به مذاکرات "رودی جولیانی" وکیل شخصی ترامپ با برخی از دولت‌های خارجی گفت: اگر او (ترامپ) چیزی در مورد این قانون می‌دانست، متوجه می شد که من با کسی مذاکره نکرده‌ام. من کاری را انجام داده‌ام که هر سناتور و وزیر امور خارجه در تاریخ انجام داده‌اند و این اقدامات فقط شرکت در کنفرانس‌های برون مرزی برای کسب اطلاعات بیشتر است.  

کری در ادامه افزود: اما کاری که او (ترامپ) باید انجام دهد تمرکز بیشتر بر فعالیت‌های جولیانی است که در خارج از کشور بسیار مشغول مذاکره مستقیم در تلاش برای زیرپا گذاشتن سیاست خارجی بود.  

به گفته کری، وکیل شخصی رییس جمهوری ایالات متحده نباید با افرادی که اکنون مشخص شده که قانون لوگان را نقض کرده‌اند، وارد مذاکرات شود.  

بر اساس قانون لوگان هر شهروند آمریکایی که بدون مجوز دولت به طور مستقیم یا غیر مستقیم با دولت‌های خارجی که با ایالات متحده در تنش هستند، رابطه یا مکاتبه‌ای داشته باشد؛ به کمتر از سه سال زندان یا جریمه نقدی و یا هر دوی این‌ها محکوم خواهد شد.  

سناتور مورفی چهارشنبه شب در پیامی توئیتری سیاست ترامپ رییس جمهوری آمریکا در قبال ایران را شکست خورده توصیف کرد و گفت که این سیاست باعث شد تهران برنامه هسته‌ای خود را از سرگرفته و به نیروهای آمریکایی حمله کند.  

سناتور دمکرات که این پیام را در پاسخ به توئیت انتقادی ترامپ می‌نوشت، افزود: برای اطلاع شما، من مقام دوم کمیته فرعی خاورمیانه در کمیته روابط خارجی سنا هستم. دیدار با رهبران منطقه‌ای دقیقا کار من است.  

تارنمای «فدرالیست» روز دوشنبه گزارش داد که گروهی از سناتورها به ریاست مورفی در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ در آلمان با ظریف دیدار کرده‌اند.  

مورفی سه‌شنبه شب در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: من در مونیخ با وزیر خارجه ایران دیدار کردم. صحبت نکردن با دشمنان، خصوصا در بحبوحه چرخه‌ تشدید تنش‌ها، مساله خطرناکی است.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =