مقام بوسنی و هرزگوین: از گسترش مناسبات با ایران حمایت می‌کنم

بلگراد-ایرنا- وزیر جدید حمل و نقل و ارتباطات بوسنی و هرزگوین در ملاقات با سفیر جمهوری اسلامی ایران در این کشور گفت: از گسترش مناسبات تهران و سارایوو حمایت می کنم.

 «ووین میتروویچ» روز پنجشنبه در دیدار با «محمود حیدری» ضمن تایید جایگاه مهم جغرافیایی، توانمندی‌های اقتصادی و ظرفیت های تجاری ایران، بر لزوم گسترش همکاری‌های تجاری و بازرگانی دو کشور تاکید و حمایت خویش از پیشبرد مناسبات ایران و بوسنی هرزگوین را اعلام داشت.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در سارایوو در این دیدار ضمن‌ تبریک انتصاب آقای میتروویچ در سمت وزیر جدید حمل و نقل و ارتباطات بوسنی و هرزگوین، برای وی در راستای خدمت شایسته به همه مردم بوسنی هرزگوین آرزوی موفقیت کرد.

حیدری همچنین ضمن‌ تشریح موقعیت ژئوپلتیکی کشورمان گفت: ایران مسیر دسترسی مناسب به بازارهای کشورهای همسایه در منطقه خاورمیانه، آسیای مرکزی و حاشیه خلیج فارس است و تجار و بازرگانان بوسنیایی می توانند از این طریق نسبت به ارسال کالاهای خود به منطقه استفاده کنند. 

طرفین در این دیدار ضمن اشاره به توافق نامه امضاء شده بین دو کشور در زمینه حمل و نقل جاده ای بر ضرورت اجرای توافقنامه مزبور و بازنگری در آن در صورت نیاز تاکید کردند.

بوسنی و هرزگوین در اول مارس ۱۹۹۲ از یوگسلاوی سابق اعلام استقلال کرد و در همین سال به عنوان کشوری مستقل از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شد.

جمهوری بوسنی و هرزگوین حدود چهار میلیون نفر جمعیت دارد که ۴۸ درصد آنان را بوسنیایی های اکثراً مسلمان، ۳۷ درصد را صرب های اکثراً ارتدوکس، ۱۴ درصد را کروات های اکثراً کاتولیک و بقیه را سایر اقوام تشکیل می دهند.

بر اساس قرارداد صلح دیتون در سال ۱۹۹۵میلادی که سرآغازی برای موجودیت جدید بوسنی هرزگوین بود، این کشور به دو هویت سیاسی جمهوری صربسکا و یک بخش مسلمان و کروات نشین به نام فدراسیون بوسنی و هرزگوین دست یافت.

در زمان حاضر سه رییس جمهوری به صورت نوبتی، بوسنی و هرزگوین را اداره می کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =