فرانسه و آلمان توافق‌نامه نظامی ۱۵۰میلیون یورویی امضا کردند

تهران - ایرنا - به دنبال توافق بهار امسال فرانسه، آلمان و اسپانیا برای ساخت یک جت جنگنده مشترک اروپایی، امروز - پنجشنبه - توافق‌نامه ۱۵۰میلیون یورویی ساخت جت جنگنده نسل جدید میان پاریس و برلین امضا شد.

فرانسه، آلمان و اسپانیا اواخر خرداد امسال، برای ساخت یک جت جنگنده مشترک اروپایی و همچنین سامانه مبارزه هوایی که قادر است هواپیماهای بدون سرنشین و ماهواره را کنترل کند، توافق کردند.

رهبران فرانسه و آلمان تیر امسال/ ژوئیه ۲۰۱۹ برای ساخت یک جنگنده مشترک اروپایی توافق و برنامه ریزی برای ساخت آن را آغاز کردند. «امانوئل مکرون» و «آنگلا مرکل» ۲۲ تیر/ ۱۳ژوژیه پس از نشست مشترک کابینه های دو کشور در پاریس در یک کنفرانس خبری برای ساخت این جنگنده مشترک توافق و دستور برنامه ریزی برای آنرا نیز صادر کردند.

این دو رهبر اروپایی همچنین اعلام کردند که خود را برای برنامه ساخت یک «پهپاد اروپایی» و نیز دیگر طرح های دفاعی و اقتصادی مشترک اروپا متعهد می دانند.

به گزارش روز پنجشنبه رویترز، فرانسه و آلمان روز پنجشنبه قرارداد ۱۵۰ میلیون یورویی را امضا کردند که گامی جدید در توسعه سیستم جنگی هوایی است که قرار است تا سال ۲۰۴۰ جایگزین «رافائل دسو» و «یورو فایتر» شود.بر اساس این گزارش، دو کشور توافق کردند نمونه اولیه این جت را بسازند؛ پروژه‌ای که برای دفاع از اروپا بدون تکیه به متحدان در جهان فزاینده ناامن ضروری است.

این جنگنده قرار است نخستین پرواز واقعی خود را در سال ۲۰۲۶ انجام دهد.

«فلورانس پارلی» روز پنجشنبه پس از امضای توافق‌نامه در کنار همتای آلمانی خود «آنه‌گرت کرامپ کارن باوئر» به خبرنگاران در پاریس گفت: این نشان دهنده اراده و آرزوی ما برای دفاع از اروپا است.

او تصریح کرد: این اقدام، کشورها را قادر می سازد تا در نیمه دوم قرن بیست و یکم با تهدیدها و چالش‌ها روبرو شوند و نشان دهنده خواست و آرمان ما برای دفاع اروپایی است.

چراغ سبز نمایندگان پارلمان در هفته گذشته برای رفع انسداد ۷۷میلیون یورو، اعتبار راه را برای امضای این توافق نامه هموار کرده بود که اسپانیا هم باید در سال ۲۰۲۰ رسما" به این پروژه بپیوندد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =