نماینده مجلس عراق: اخراج آمریکایی ها شرط رای به کابینه علاوی است

بغداد – ایرنا – عضو ائتلاف پارلمانی الفتح امروز (پنجشنبه) گفت که شرط اصلی ما در رای به کابینه «محمد توفیق علاوی» لزوم پایبندی و تضمین دولت به طرح اخراج نیروهای بیگانه به ویژه آمریکایی ها از خاک عراق است.

«فالح الخزعلی» با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که حضور نظامی آمریکا اکنون بزرگترین چالش امنیتی عراق است و خروج آنها  مانع بهانه جویی برای دخالت های خارجی در امور کشور می شود.
این نماینده پارلمان افزوده پس از آن که عراق با شجاعت فرزندانش توانست داعش را شکست دهد، دولت باید موانع تجهیز نیروهای مسلح عراق به سلاح های جدید و پیشرفته برای قطع وابستگی نظامی به آمریکایی ها را برطرف کند.
الخزعلی خواستار اجرای تصمیم پارلمان برای اخراج نیروهای بیگانه از جمله آمریکایی ها از عراق شد و گفت که این شرط اساسی رای ما به کابینه و وزیران دولت علاوی است.

وی تاکید کرد که نمایندگان به هیچ یک از وزیران نزدیک به آمریکا رای نخواهند داد.

محمد توفیق علاوی ۱۲ بهمن جاری با حکم «برهم صالح» رئیس جمهوری عراق به عنوان نخست وزیر مکلف و جایگزین «عادل عبدلمهدی» مستعفی انتخاب و معرفی شد.

علاوی منتظر اعلام تاریخ برگزاری نشست فوق العاده پارلمان برای معرفی کابینه پیشنهادی به منظور رای اعتماد نمایندگان است.

وی چهارشنبه شب گذشته اعلام کرد که کابینه اش تکمیل شده و از «محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان خواست که دوشنبه آینده را زمان معرفی وزیران دولت تعیین کند.

پارلمان عراق پنجم دی گذشته در نشستی فوق العاده دو روز پس از حمله تروریستی آمریکا و شهادت سرداران حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس در فرودگاه بغداد رای به اخراج نیروهای بیگانه از خاک این کشور داد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =