مایکل بلومبرگ در اولین مناظره دموکرات ها آماج حملات قرار گرفت

تهران-ایرنا- در تازه ترین دور از مناظره دموکرات  ها، مایکل بلومبرگ نامزد میلیاردر آمریکایی با حملات رقبای دموکرات خود مواجه شد؛ الیزابت وارن سناتور دموکرات نامزد ریاست جمهوری، او  را در رفتار با زنان به دونالد ترامپ تشبیه کرد.

به گزارش شبکه خبری بلومبرگ، این مناظره که دیشب (چهارشنبه) برگزار شد، وارن در انتقاد از مایکل بلومبرگ لحن تندی را بکار گرفت. افزایش حمایت از مایکل بلومبرگ در نظرسنجی ها رقابت های ریاست جمهوری، جایگاه نامزدهای دموکرات را متزلزل کرده است.

وارن ضمن مقایسه بلومبرگ به ترامپ چنین استدلال کرد که کشور نباید یک میلیاردر سرکش را جایگزین دیگری کند.

این سناتور زن آمریکایی به موضوع شکایت زنان از شرکت مایکل بلومبرگ درباره بدرفتاری جنسی و محیط کاری زن ستیز اشاره کرد که بلومبرگ در پاسخ به او و دفاع از خودگفت زنانی که از شرکتش شکایت کرده اند فقط او را متهم کرده اند که از شوخی هایش خوششان  نیامده است.

مایکل بلومبرگ موسس و مالک عمده شرکت بلومبرگ ال پی شرکت مادر بلومبرگ نیوز است.

مناظره شب گذشته در لحظه حساسی برای همه نامزدهای انتخاباتی آمریکا برگزار شد. انتخابات مقدماتی ایالت نوادا روز شنبه برگزار می شد.

بیشتر نامزدهای حاضر در مناظره، بلومبرگ را که شهردار سابق نیویورک است به دلیل اقدامات پلیس در زمان حضورش به عنوان شهردار در این شهر مورد انتقاد قرار دادند.

برنی سندرز سناتور مستقلی که در انتخابات به عنوان نامزد دموکرات ها شرکت می کند سیاست های اتخاذ شده در آن دوران به ویژه علیه سیاه پوستان و آمریکایی های لاتین تبار را «ظالمانه» خواند و به عبارتی گرایش های او علیه اقلیت ها را مورد انتقاد شدید قرار داد.

جو بایدن نامزد انتخابات که در نظرسنجی ها حمایتش را نزد سیاه پوستان از دست داده است یادآور شد که دولت باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا به دلیل چنین سیاست هایی ناظران وزارت دادگستری را به نیویورک فرستاد. وی که اکنون از نظر جایگاه حمایتی نزد سیاه پوستان در رتبه پایین تری نسبت به مایکل بلومبرگ قرار دارد چنین سیاست هایی را نقض حقوق مردم توصیف کرد.

با وجود این که بلومبرگ قبل از ورود رسمی به عرصه رقابت ها علنا از سیاست های اتخاذ شده در دوران انتصاب او به عنوان شهردار نیویورک عذرخواهی کرده اما وارن چنین  استدلال کرده که این عذرخواهی کافی نیست.

پته بوتیجیج شهردار پیشین «ساوت بند» از ایالت ایندیان و ایمی کلوبشار دیگر نامزدهای دموکرا نیز به بلومبرگ حمله کردند. البته انتقاد بوتیجیج شامل برنی سندرز هم می شد و او هر دوی این نامزدها دو  تا از دو قطبی ترین نامزدها در رقابت ها توصیف کرد.

بلومبرگ در دفاع از خود در برابر حملات مدعی شد که تنها نامزدی است که می تواند در  انتخابات نوامبر (آبان ۹۹) ترامپ را شکست بدهد و به عنوان رئیس جمهور خدمت موثری انجام دهد.

وی در مقابل از سندرز انتقاد کرد و گفت فکر نمی کند این سناتور آمریکایی شانسی برای شکست دادن ترامپ داشته باشد.

بوتیجیج و کلوبشار که به عنوان نامزدهای میانه روی جایگزین بایدن و بلومبرگ رقابت می کنند در یک جنگ لفظی کوتاه و شدید وارد شدند. از کلوبشار خواسته شد درباره مصاحبه ای توضیح دهد که وقتی از او نام رئیس جمهوری مکزیک سوال شد او نتوانست این کار را انجام بدهد. بوتیجیج گفت ناتوانی برای پاسخ دادن به این سوال نشان میدهد  که او دانش و تجربه کافی برای تصدی کرسی ریاست جمهوری را ندارد.

کلوبشار این اظهارات بوتیجیج را بی پاسخ نگذاشت و او که در گذشته از بوتیجیج به دلیل بی تجربگی او انتقاد کرده بود گفت آیا  تو من را مسخره می کنی؟ و می خواهی بگویی که من کودن هستم؟

سندرز با سوالاتی درباره سیاست های ترقی خواهانه اش مواجه شد. نگرانی ها در حزب دموکرات درباره این نامزد انتخاباتی که خود را سوسیالیست معرفی می کند درباره توانایی او برای شکست دادن ترامپ افزایش یافته است.

سندرز از این فرصت استفاده کرد و در انتقاد از بلومبرگ گفت: ما شاهد توزیع درامد و ثروت نامتناسب و غیراخلاقی هستیم. ثروت مایک بلومبرگ از حداقل درامد ۱۲۵ میلیون آمریکایی کمتر است. این غلط و غیراخلاقی است.

بلومبرگ از خود دفاع کرد و گفت نمی تواند به نمایندگی از همه میلیاردرها صحبت کند اما شانس با او بوده  و پول زیادی در آورده و بسیاری از آن را هم خرج کرده و از جمله بخش عظیمی از ثروت خود را برای حزب دموکرات هزینه کرده است.

در مناظره شب گذشته بسیاری از  آمریکایی او را به طور زنده و نه به صورت اگهی های تلویزیونی یا رسانه های اجتتماعی مشاهده می کردند. بلومبرگ مقادیر هنگفتی را صرف آگهی های تبلیغاتی کرده است.

 بر اساس تازه ترین نظرسنجی روزنامه واشنگتن پست و ای بی سی نیوز بلومبرگ با کسب ۱۴ درصد آرا در رتبه سوم بعد از سندرز با ۳۲ درصد و بایدن ۱۶ درصد آرا قرار گرفته است.

انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، پنجاه و نهمین انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده است که سوم نوامبر ۲۰۲۰ (سیزدهم آبان ۱۳۹۹) برگزار می‌شود.

سومین دور انتخابات مقدماتی درون حزبی نامزدهای ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا از حزب دموکرات در حالی چند روز دیگر در ایالت نوادا برگزار می‌شود که طبق نظرسنجی‌های انجام شده، جو بایدن معاون پیشین ریاست جمهوری آمریکا در مسیر نزولی بوده و مایکل بلومبرگ میلیاردر آمریکایی و شهردار پیشین نیویورک با اقبال بیشتری مواجه شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =