آغاز به یاد سردار سلیمانی و پایان با پرواز همای

تهران- ایرنا- شب گذشته و در آخرین شب اجراهای رسمی جشنواره موسیقی فجر، ارکستر ملی با نواختن قطعه‌ای به یاد سپهبد شهید قاسم سلیمانی برنامه‌ها را آغاز و گروه «مستان نو» به سرپرستی «پرواز همای» اجراهای رسمی جشنواره فجر را به پایان رساندند.

شب گذشته (چهارشنبه ۳۰ بهمن) و دراجراهای شب آخر سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر، ۱۲ هنرمند و گروه در شش سالن پایتخت روی صحنه رفته و اجراهای آخرین شب جشنواره سی و پنجم را پیشکش هوادارانشان کردند. 

فولکوریک‌های آذری در رودکی

در نوبت اول اجراهای تالار رودکی ارکستر و گروه کر آوای شفق به روی صحنه رفت. ارکستر و گروه کر آوازی شفق در سال ۱۳۹۱ به رهبری سرژیک  میرزاییان و خوانندگی حسین ضروری با هدف زنده نگه داشتن آثار فاخر اقوام ایرانی شکل گرفت و تاکنون اجراهای متعددی را در تهران روی صحنه برده است. بیشتر قطعات اجرایی این گروه را آثار فولکور کلاسیک آذری تشکیل می‌دهد که توسط حسین ضروری برای ارکسترتنظیم شده‌اند.

ارکستر و گروه کر آوای شفق طی اجرا در جشنواره موسیقی فجر چندین قطعه اجرا کردند که آن قطعات عبارتند از: «ایرانم ای وطن ساخته حسین ضروری،‌ «سنه ده‌قالماز»، «سن سزاولان»، «آه دلبر»،‌ «آیریلیق»، «عزیزجون»، «قوی گولوم گلین»، «لایی لایی»، «داشلی قالا»، عزیزم سوزه»، «یارالیم»، «ساری گلین» از آثار فولکوریک آذربایجان، «روز بی غروب» ساخته حسین ضروری و رضا پیرجانی،‌ «جان مریم» ساخته حسین ضروری، «روزهای من» ساخته حسین ضروری و سیاوش بابایی، «حواسم پیش تو مونده» ساخته حسین ضروری، «نغمه‌گه عشق» ساخته علی جعفریان.

«تیدا» در نیاوران

در نخستین اجرای مربوط به اجراهای فرهنگسرای نیاوران،  گروه موسیقی «تیدا» به سرپرستی ترگل خلیفی و خوانندگی فایضه کامیاب روی صحنه رفت و رپرتوار اجرایی خود را که گلچینی  از قطعات لری، آذری، کردی و ... بود را اجرا کرد. «تیدا» شروعی پر شور داشت و توانست حاضران را با خود همراه کند. نوازندگی هنرمندانه گروه و همگامی در فراز و فرود های هر قطعه از نکات قابل توجه این کنسرت محسوب می شد. مخاطبان پس از به پایان رسیدن برخی قطعات، خواستار نواختن مجدد آن بودند و در میانه قطعات با زمزمه های خود با خواننده گروه، هم صدا می شدند.

قطعات «از کفم رها»، «عشق گل»، «دیدی که رسوا شد دلم»، «از خون جوانان وطن»، «دوش دوش» با آهنگسازی، آهنگسازان ایرانی نواخته شدند و نیمه دوم اجرا به موسیقی نواحی اختصاص پیدا کرد. این گروه بعد از به اجرا درآوردن قطعاتی با تم های لری و آذری، کنسرت خود را با موسیقی از تم های کردی به پایان برد و معصومه ابتکار و فاطمه هاشمی رفسنجانی از مهمانان این اجرا بودند.

عاشیق حسن اسکندری: مرا فراموش نکنید

آخرین روز از سی‌و پنجمین جشنواره موسیقی فجر، دو گروه موسیقی آذری زبان از تبریز  روی صحنه تالار سوره حاضر شدند. قبل از شروع اجراهای سانس اول از آخرین روز جشنواره موسیقی فجر، مستندی از زندگینامه و فعالیت‌های موسیقیایی عاشیق حسن اسکندری پخش شد که در آن هنرمندان منطقه آذربایجان شرقی از جمله عاشیق علی کریمی، عاشیق محمد قنبری، عاشیق معصوم حیدریان، عاشیق اسماعیل خدایی، عاشیق جلیل خردمند و معصومه نیک خصال همسر عاشیق اسکندری درباره این هنرمند صحبت کردند.

عاشق حسن اسکندری از ۹ سالگی از ارس به تبریز  مهاجرت می‌کند و مشغول قالی‌بافی می‌شود، او سپس به تهران مهاجرت کرده و در یک موسسه آموزشی مشغول می‌شود.  

بعد از پخش این مستند کوتاه، ندا حبیبی دبیر کمیته بزرگداشت هنرمندان سی‌وپنجمین جشنواره موسیقی فجر به صحنه رفت و گفت: در این دوره از جشنواره چهار ویدیوی مستند پیرامون چهار هنرمند معاصر تهیه کردیم که مستند عاشیق حسن اسکندری   به مناسبت اجرای این هنرمند، امشب پخش شد و مختصری از همین ویدئو فرداشب در مراسم اختتامیه نیز نمایش داده می‌شود.

سپس او از عاشق حسن خواست روی صحنه بیاید تا از فعالیت‌های موسیقیایی او در سال‌های گذشته تقدیر شود و افزود: این تقدیر کوچکی است که امشب انجام می‌شود و قرار است از این استاد گرانقدر  در مراسم اختتامیه به صورت مفصل‌تری تقدیر کنیم. سپس عاشیق حسن اسکندری به صحنه آمد و مورد تشویق حاضران در سالن سوره حوزه هنری قرار گرفت.

بعد از مراسم تقدیر گروه عاشیق‌ها به صحنه آمدند و قطعات فولک شادی را اجرا کردند که بارها مورد تشویق حاضران در سالن رار گرفتند.

عاشیق حسن اسکندری در طول اجرا به زبان آذری توضیحاتی داد و فقط یک جمله به فارسی گفت: امیدوارم تهرانی‌ها من را فراموش نکنند و برای اجرا دعوتم کنند. گروه عاشق‌های تبریز  در سال ۱۳۵۰ در شهر تبریز و به سرپرستی عاشیق حسن اسکندری پایه‌گذاری شد. این افتخار فرهنگی مردم آذربایجان، موسیقی منطقه خود را  تا به حال در قالب ۴۰ اجرای خارجی،به جهان معرفی کرده است.

شروول(ائل منی آتماز)، بغدادی(معلم)، (بئش بارماق)، ششنگی(قوربان اولوم)، طبل جنگی(کوراغلو)، تجنیس(نارین اوز)، شیروانی(مارال)، ایاغ جلیلی و آلمیشام، قطعاتی بودند که این گروه اجرا کردند.

راست موغام و اجرای دوم

این گروه فعالیت هنری‌اش را در سال ۱۳۹۴ به سرپرستی شهریار صدیق باهران شروع کرد و در سال‌های فعالیتش کنسرت‌های بسیاری در شهرها و شهرستان‌های مختلف ایران از جمله تبریز، ارومیه، شاهین‌دژ و میانه داشته است.

«آختارارسینیز»، «دینه بیلمدیم»، «نجسن»، «سوز اولماسیدی»، «وطن یاخشی دیر»، «کوچه لر»، «بیلمیریم»، «یاشا محبتیم» قطعاتی بودند که این گروه اجرا کردند.

اهدای لوح درجه هنری به چهار هنرمند موسیقی در شب سیستان و بلوچستان

در آخرین شب از سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر و شب سیستان و بلوچستان حبیب‌اله قادر آتشگر (نوازنده دونلی و سرنا)، برکت شکل‌زهی (نوازنده قیچک)، خداداد شکل زهی (نوازنده قیچک) و محمد نور محب‌زهی (نوازنده و سازنده قیچک) گواهی درجه یک هنری خود را از شورای ارزشیابی هنرمندان دریافت کردند. شب سیستان و بلوچستان در آخرین سانس سی‌وپنجمین جشنواره موسیقی فجر با حضور محمد الهیاری فومنی (مدیر کل دفتر موسیقی)، حمید قبادی (مشاور اجرایی معاونت امور هنری ارشاد)، سیدمحمد طباطبایی (دبیر شورای ارزشیابی هنرمندان)، حسین مسگرانی (مدیرکل فرهنگ و ارشاد سیستان و بلوچستان) برگزار شد. این مسئولان قبل از شروع اجرای هنرمندان روی صحنه تالار سوره رفتند و لوح درجه هنری چهار نفر از هنرمندان اهل سیستان و بلوچستان را تقدیم آنها کردند. 

گواهی درجه یک هنری بالاترین درجه هنری و معادل دکتراست که توسط شورای ارزشیابی هنرمندان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به یک هنرمند اهدا می‌شود. سپس گروه «هامون» به سرپرستی حبیب الله قادر آتشگر از شهرستان زابل اولین گروهی بود که با لباس‌های محلی سفید و کت‌های مشکی آینه دوزی روی صحنه رفت و اجرا کرد.

محمد بخش محل زهی(نوازنده رباب)، ابراهیم براهوتی (نوازنده تنبورک)، علیم قادر آتشکر (نوازنده قاشقک)، امیر گرگیج (نوازنده دهلک) نوازندگان گروه «هامون» بودند که قطعه «ای وطن، ایران من» را اجرا کردند.

این گروها در جشنواره‌های مختلف داخلی و خارجی شرکت داشته است.

سپس گروه موسیقی «ساحل مکران» به سرپرستی اسحاق بلوچ نسب از شهرستان چابهار به صحنه رفتند و اولین اجرایشان را با روایت یک داستان شروع کردند. این گروه نیز در جشنواره‌های مختلف داخلی و خارجی از جمله کشور فرانسه، سوئد، عمان و پاکستان اجرا داشته است.  اسحاق بلوچ نسب نیز درجه یک هنری از شورای ارزشیابی هنرمندان دارد. احمد وطن‌خواه (نوازنده قیچک)، حاج مرادبخش بارسا (نوازنده تنبورک) همراه استاد اسحاق بلوچ روی صحنه اجرا کردند. گروه موسیقی «گلداز» به سرپرستی گل محمد بلوچی از شهرستان نیکشهر نقش آخر سی‌و پنجمین جشنواره موسیقی فجر را در تالار سوره را رقم زدند.

لیرا و پایان در آزادی

در اجرایی دیگر از اجراهای آخرین شب جشنواره گروه موسیقی «لیرا» به سرپرستی آرش هژیرآزاد، شامگاه چهارشنبه ۳۰ بهمن‌ماه گروه لیرا در سالن برج آزادی به روی صحنه رفت. سالن برج آزادی در آخرین شب اجراهای سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر میزبان گروه لیرا به سرپرستی آرش هژیرآزاد بود.

گروه لیرا در این کنسرت قطعاتی همچون طلوع، تاج خورشیدی، اینترمتزو در سل مینور (پیانو سولو)، تهران-مریخ، رمانس برای آندرومدا، کویر مرکزی ۱ (رمینور)، توکاتا در فامینور (پیانو سولو)، کویر مرکزی ۲ (فامینور)، آلگرو در می مینور (پیانو سولو)، کویر مرکزی ۳ (زمستان سرد)، پاندورا، مولکول‌های حیات (الکترو انوانسیون)، پیانویی در مدار، سفر میان ستاره‌ای، سیاه چاله، منظومه خورشیدی، از میان اتمسفر، سحابی و شفق قطبی را اجرا کردند.

آرش هژیرآزاد (سرپرست گروه و نوازنده پیانو و کیبورد)، یگانه حسینی نیا (نوازنده ویولن) و عرفان عاصمی نژاد (نوازنده مهمان درامز) اعضای ارکستر این گروه را تشکیل دادند. «لیرا» حاصل همنشینی یک زوج هنرمند یعنی آرش هژیرآزاد (نوازنده پیانو و آهنگساز) و همسرش یگانه حسینی نیا (نوازنده ویولن) است که در سال ۱۳۸۹ متولد شده است. این دو هنرمند فارغ‌التحصیل رشته نوازندگی از دانشگاه تهران هستند و یگانه حسینی نیا مدرک کارشناسی ارشد خود را نیز در رشته نوازندگی ویولن از دانشگاه هنر کسب کرده است. این زوج هنرمند علاوه بر برگزاری کنسرت‌های دانشجویی، رسیتال‌های مختلفی را نیز برگزار و تاکنون دو آلبوم موسیقی با عناوین «دوئت پیانو ویولن (تهران-مریخ)» و «هشت دقیقه و بیست ثانیه» را منتشر کرده‌اند.

کمانچه و آواز ، آواز و کمانچه

مظفر شفیعی (خواننده موسیقی ایرانی) و هادی منتظری (آهنگساز و نوازنده کمانچه) آخرین گروهی بودند که در روز چهارشنبه ۳۰ بهمن‌ماه در تالار رودکی به اجرای برنامه پرداختند. شفیعی و منتظری در این اجرا و در دو بخش بیست دقیقه‌ای به اجرا و بداهه‌نوازی پرداختند و اجرای‌شان مورد تشویق و استقبال حاضران قرار گرفت.

هادی منتظری متولد سال ۱۳۳۴ در کرمانشاه است. منتظری پس از دریافت دیپلم به دانشکده هنرهای زیبا راه می‌ِیابد و در رشته موسیقی سنتی مشغول تحصیل می‌شود و از وجود استادانی چون نورعلی برومند،‌جواد معروفی، مهدی برکشلی، محمدتقی مسعودیه، احمد پژمان،‌علی تجویدی، داریوش صفوت، محمدرضا لطفی، علی‌اصغربهاری و محمدرضا شجریان بهره می‌برد. وی دارای نشانه درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

مظفر شفیعی نیز زاده سال ۱۳۳۱ و اهل کاشان است. شفیعی خواننده، مدرس آواز و ردیف‌دان موسیقی سنتی ایرانی و عضو هیئت مدیره خوانندگان آواز سنتی است. او در سال ۱۳۵۹ با توجه به آشنایی‌اش با محمدرضا شجریان چندسالی دوره آموزش ردیف را با او سپری کرد و سپس در کلاس‌ دوره عالی (مرکب‌خوانی، تلفیق شعر و موسیقی،‌ جمله‌سازی، جمله‌پردازی) به یادگیری و آموزش پرداخت. شفیعی کنسرت‌های متعددی در تهران و دیگر شهرها برگزار کرده و علاوه بر آن چند آلبوم از او نیز به بازار موسیقی عرضه شده است که از جمله آنها می‌توان به آلبوم «راست» با همکاری ژان دورینگ و آلبوم «چهارگاه مرکب» اشاره کرد.

ستاره قطبی و شب آخر در نیاوران  

آخرین اجرای بخش ویژه بانوان سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر را گروه موسیقی «ستاره قطبی» برعهده داشت. این گروه اجرای خود را با قطعه «ستاره قطبی» آغاز کرد. در این اجر به نوبت هر یک از خوانندگان هندی، فارسی، عربی و محلی، انگلیسی و فرانسوی برای خواندن قطعه مخصوص خود، روی صحنه آمدند.

 تنوع ساز و قطعات، ریتم اجرا را از یکنواختی خارج می کرد و هماهنگی اعضا، اجرایی کم نقص را پدید می آورد. مخاطبان به خوبی با هر قطعه ارتباط برقرار کرده و «ستاره قطبی» را همراهی کردند. «پلاریس»، «دختر بویراحمدی»، «حالا بیقرارم»، «بلچوریا»، «ژتیم»، «زن»، «لیالی»، «ستاره»، «رعنا»، «میخواهم»، «شعله»، «امشب»، «سکینه دایی قیزی»، «ای لیلی» و «عاشق بودم» یک به یک شنیده شدند.

ظافر یوسف  و شرایط ویژه

ظافر یوسف، خواننده و نوازنده عود توسنی که به تلفیق موسیقی عرب و ترکیب آن با موسیقی جز معاصر معروف است، شامگاه ۳۰ بهمن‌ماه طی یک نوبت در نمایشگاه بین‌المللی میلاد با مخاطبان ایرانی خود دیدار کرد. یوسف که در اغلب آثارش، اشعار کهن کشورهای مختلف از جمله شعرهای شاعران معروف ایرانی مثل حلاج را خوانده است، در حوزه موسیقی درون‌گرا و عرفانی پروژه‌های زیادی انجام داده و اساساً در دنیا هنرمند بسیار مشهور و شناخته شده‌ای است.

کنسرت و برنامه‌ای که ظافر یوسف در سالن میلاد اجرا  کرد، "اصوات آیینه‌ها" نام داشت که برگرفته از اشعار کهن در حوزه ادبیات عرب و الهامات شرقی از حوزه خاورمیانه بود. یوسف در این کنسرت که خودش نوازندگی عود آن را برعهده داشت، با تکیه بر اشعار عرب به اجرای یک کنسرت ۱۰۰ دقیقه‌ای پرداخت که با استقبال مخاطبان روبه‌رو شد. او در یک جاهایی از کنسرت در بستر بداهه‌نوازی پیش رفت ولی در ارکستر ظافر یوسف، یک نوازنده نروژی به نام ایویند آرست (نوازنده گیتار و ادوات الکترونیک) ، یک نوازنده ایتالیایی به نام رافائله کاسارانو(نوازنده ساز ساکسیفون) و یک نوازنده برزیلی به نام آدریانو دو سانتوس (سازهای کوبه‌ای) هم ظافر را در این کنسرت همراهی می‌کردند.

این خواننده در اواسط کنسرت از دو کودک زیر هشت سال درخواست کرد که به روی سن بیایند و یک آهنگ بخوانند. در ادامه آن کودک‌ها هر کدام یک آهنگ خواندند و مورد تشویق یوسف و تماشاگران حاضر در سالن قرار گرفتند. یکی از ویژگی‌های ظافر یوسف، آشنایی کامل او به موسیقی ایران بود. شاید یکی از دلایلی که ظافر یوسف را به موسیقی ما نزدیک می‌کند ساز عود و مقامات موسیقی سنتی باشد. اساساً یکی از شاخصه‌های او، انتخاب حوزه شعر است که از شاعران عرب و ایرانی و هندی شعر می‌خواند. او برای اجرای کنسرت خود در تهران شرایط و امکانات خاص و ویژه ای درخواست کرده بود که نشان از دقت و وسواس او در اجراهای صحنه ای دارد. این هنرمند برای جضور در تهران از ستاد اجرایی جشنواره خواسته بود تا مانع تردد تمامی عوامل اجرایی روبروی صحنه و در طول اجرا شوند. او از مسئولین خواسته بود تا از استفاده از فلاش برای تمامی عکاسان در طول اجرا ممنوع باشد. نادر مشایخی و میلاد درخشانی از هنرمندان موسیقی مهمانان ویژه این اجرا بودند.

ارکستر ملی بیاد سپهبد قاسم سلیمانی نواخت

در آخرین شب از اجراهای رسمی تالار وحدت ارکستر ملی ایران به رهبری سهراب کاشف و خوانندگی سالار عقیلی به روی صحنه رفت و در نخستین گام قطعه بیکلام در محاصره اثر بهزاد عبدی را به یاد شهید سپهبد قاسم سلیمانی اجرا کرد در نوبت اول در ساعت ۱۹/۰۰ ارکستر ملی به رهبری سهراب کاشف و خوانندگی سالار عقیلی در تالار وحدت به روی صحنه رفت. ارکستر ملی در این اجرا قطعات زیر را اجرا کرد.

قطعه بی کلام در محاصره بیاد سپهبد شهید قاسم سلیمانی، چه بگویم، وطنم، پیدایم کن، هانیه، گلرخ، رنگ کوراوغلی ( بیکلام)، جام مدهوشی، ساغر، سرو زیر آب، از خون جوانان وطن، از تنهایی گریه مکن، ایران، خوشه چین و ایران جوان را اجرا کرد. و در پایان و بعد از تشویقهای ممتد حاضران قطعه ای ایران ای مرز پر گهر بعنوان قطعه بیز اجرا شد.

دقایقی از عمر هوشنگ ظریف به روایت تصویر

قبل از اجرای ارکستر ملی فیلم مستند تجلیل از هوشنگ ظریف استاد نوازندگی تار به نمایش درآمد که شامل صحبتهای داریوش طلایی نوازنده تار و تصاویر و مطالبی از زندگی این استاد موسیقی بود.

محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور، پروین داداندیش مشاور وزیر ارشاد، علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی، مرتضی بانک مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد، دکتر حسین سیمایی صراف دبیر هیات دولت، محمد الهیاری مدیر کل دفتر موسیقی وزارت ارشاد، شاهین فرهت دبیر جشنواره سی و پنجم موسیقی فجر و مهدی افضلی مدیر عامل بنیاد رودکی از مهمانان ویژه این اجرا بودند.

پایان با پرواز همای

در آخرین شب اجراهای رسمی تالار وحدت در جشنواره موسیقی فجر، گروه مستان نو به سرپرستی و خوانندگی پرواز همای به روی صحنه رفت و مهر پایان اجراهای رسمی تالار وحدت را به دفتر سی وپنجمین جشنواره موسیقی فجر زد. وی در این اجرا گلچینی از قطعات خود را نظیر: نیایش با شعری از نظامی گنجوی، وز باده مدهوشم کنید، فردوس برینت کجاست؟، نان و دندان، خدا در روستای ماست، دیوانه تری، نشود فاش کسی، مه پاره، ایران ای سرای من و چند قطعه دیگر را به مخاطبان خود که هیچ صندلی خالی در تالار وحدت باقی نگذاشته و برخی هم در طبقات فوقانی تالار وحدت بصورت ایستاده نظارگرش بودند تقدیم کرد.

علی اصغر کاراندیش مروستی معاون حقوقی، امور مجلس و استان ها وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مهمان ویژه این اجرا بود.

  سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر در یک نگاه

سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر به ریاست محمد الهیاری مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیری شاهین فرهت از چهارشنبه شب ۲۳ بهمن اغاز شده و شب گذشته (چهارشنبه ۳۰ بهمن) به پایان اجراهای رسمی رسید.

اجراهای این دوره از جشنواره در تالار وحدت، تالار رودکی، بنیاد آفرینش‌های هنری هنری نیاوران، تالار سوره حوزه هنری، مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی و سالن میلاد نمایشگاه بین المللی برگزار شد.

جشنواره های استانی موسیقی فجر با حمایت ویژه سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر و در راستای همراهی با مردم سیل زده از استان سیستان و بلوچستان آغاز شد و گروه‌های بومی استان سیستان و بلوچستان در این دوره جشنواره از ۲۰ تا ۲۵ بهمن در شهرهای زاهدان، چابهار، نیک شهر و قصرقند اجراهای خود را بروی صحنه بردند.   

لوح درجه یک هنری برای چهار هنرمند سیستانی

در شب موسیقی سیستان و بلوچستان که ساعت ۲۱:۳۰ شب گذشته در سالن سوره حوزه هنری برگزار شد، حبیب‌اله قادر آتشگر (نوازنده دونلی و سرنا)، برکت شکل‌زهی (نوازنده قیچک)، خداداد شکل زهی(نوازنده قیچک) و محمد نور محب‌زهی(نوازنده و سازنده قیچک) گواهی درجه یک هنری خود را از شورای ارزشیابی هنرمندان دریافت کردند.

محمد الهیاری فومنی (مدیر کل دفتر موسیقی)، حمید قبادی (مشاور اجرایی معاونت امور هنری ارشاد)، سیدمحمد طباطبایی (دبیر شورای ارزشیابی هنرمندان)، حسین مسگرانی (مدیرکل فرهنگ و ارشاد سیستان و بلوچستان)، قبل از شروع اجرای هنرمندان روی صحنه تالار سوره رفتند و لوح درجه هنری این چهار هنرمند اهل سیستان و بلوچستان را تقدیم آنها کردند. در این دوره از جشنواره یاد و خاطره جانباختگان سانحه هوایی هواپیمای اوکراینی با اجرای قطعه ۱۷۶ اثر بهزاد عبدی توسط ارکستر سمفونیک به رهبری نصیر حیدریان در حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و قطعه بیکلام در محاصره اثر بهزاد عبدی در یادبود سپهبد شهید قاسم سلیمانی در اجرای ارکستر ملی به رهبری سهراب کاشف و خوانندگی سالار عقیلی در حضور محمود واعظی و تنی چند از مقامات کشوری اجرا شد.

نخستین دوره جایزه موسیقی و رسانه و جایزه ترانه سال از برنامه هایی خواهد بود که برای نخستین بار برگزار شد و نفرات برگزیده این مسابقات عصر امروز در مراسم اختتامیه جشنواره فجر معرفی خواهند شد. در کنار تهران استان‌های بوشهر، آذربایجان شرقی، خوزستان، گلستان، فارس، خراسان شمالی، زنجان، سیستان و بلوچستان و منطقه آزاد اروند میزبان این دوره از جشنواره در شهرهای مختلف کشور بودند.

در این دوره از جشنواره  از هنرمندان و استادان بزرگ موسیقی ایران چون افلیا پرتو، نادر مشایخی، حسن اسکندری و هوشنگ ظریف طی مراسمی تجلیل به عمل آمد و فیلمهای مربوط به این هنرمندان در طی اجراهای مختلف اکران شده و از یک عمر فعالیت آنها تجلیل به عمل آمده است.

 مراسم اختتامیه سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر، امروز (پنجشنبه اول اسفند) در تالار وحدت طی مراسم ویژه ای با حضور مسئولان کشوری و فرهنگی و هنری همراه با اهالی هنر به ویژه موسیقی و مردم برگزار خواهد شد و بهنام بانی آخرین اجرای بخش پاپ این دوره از جشنواره را به روی صحنه خواهد برد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha