کاخ سفید ادعای پیشنهاد ترامپ برای عفو بنیان‌گذاری ویکی‌لیکس را رد کرد

تهران- ایرنا- سخنگوی کاخ سفید ادعای وکلای بنیان‌گذاری ویکی‌لیکس درباره پیشنهاد ترامپ به وی برای عفو در صورت انکار دخالت روسیه در هک سرور ایمیل دمکرات‌ها را رد کرد.

«استفانی گریشام» سخنگوی کاخ سفید چهارشنبه‌شب در واکنش به ادعای پیشنهاد دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا برای عفو مشروط «جولیان آسانژ» بنیان‌گذار ویکی‌لیکس این گزارش را رد کرد.

پیشتر روزنامه گاردین گزارش داد که در آستانه دادگاه آسانژ برای تصمیم‌گیری درباره استرداد او به آمریکا، «جنیفر رابینسون» وکیل وی ادعا کرده است که ترامپ پیشنهاد داده در صورت انکار دخالت روسیه در هک ایمیل‌ها دمکرات‌ها توسط آسانژ وی را عفو می‌کند.

وکیل آسانژ مدعی شده که «دانا روراباکر» نماینده پیشین کنگره آمریکا قصد داشته در سال ۲۰۱۷ که آسانژ هنوز در سفارت اکوادور در لندن پناهنده بود، با وی ملاقات کرده و پیامی را از سوی دونالد ترامپ رییس جمهوری ایالات متحده به او برساند.

به گفته وکیل آسانژ، پیام ترامپ این بوده که او دخالت روسیه در هک ایمیل‌های «شورای ملی دمکرات» را انکار کند، تا ازسوی رییس جمهوری آمریکا عفو شود.

سخنگوی کاخ سفید این ادعا را "تحریف کامل و دروغ تمام‌عیار" توصیف کرد و گفت: رییس جمهوری [ترامپ] دانا روراباکر را چندان نمی‌شناسد و فقط می‌داند که او یک نماینده پیشین کنگره است. او هرگز درباره چنین موضوعی و تقریبا درباره هیچ موضوعی با روراباکر صحبت نکرده است.

آسانژ ۴۸ ساله از آوریل (فروردین) گذشته تاکنون در زندان انگلیس تحت تدابیر امنیتی شدید بسر می‌برد.

او در سال ۲۰۱۰ با استفاده از تارنمای ویکی‌لیکس، اسناد دیپلماتیک و نظامی طبقه‌بندی شده را درباره اقدامات آمریکا در بمباران عراق و افغانستان افشا کرد که برای دولت ایالات متحده شرم‌آور بود.
از آن زمان به بعد، آسانژ گرفتار پیگردهای قضایی بوده و اکنون با تلاش واشنگتن برای استرداد او از انگلیس به آمریکا مواجه است. اتهام او در آمریکا نقض قانون جاسوسی است که می‌تواند به صدور حبس ۱۷۵ سال در زندان آمریکا منجر شود.

ایمیل‌های شورای ملی دمکرات که هک شده بود، در سال ۲۰۱۶ در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا توسط ویکی‌لیکس منتشر شد و نقش تعیین‌کننده‌ای در شکست هیلاری کلینتون نامزد حزب دمکرات داشت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =