افشای پیشنهاد ترامپ برای عفو بنیان‌گذار ویکی‌لیکس

تهران - ایرنا - وکیل «جولیان آسانژ» بنیان‌گذار ویکی‌لیکس مدعی شد که رییس جمهوری آمریکا به او پیشنهاد داده برای بخشیده شدن، منکر دخالت روسیه در هک ایمیل‌های دمکرات‌ها شود.

روزنامه گاردین چهارشنبه‌شب گزارش داد در آستانه دادگاه آسانژ برای تصمیم‌گیری درباره استرداد او به آمریکا، «جنیفر رابینسون» وکیل وی این ادعا را مطرح کرده است.

براساس این گزارش، «دانا روراباکر» نماینده پیشین کنگره آمریکا قصد داشته در سال ۲۰۱۷ که آسانژ هنوز در سفارت اکوادور در لندن پناهنده بود، ملاقات کرده و پیامی را از سوی دونالد ترامپ رییس جمهوری ایالات متحده به او برساند.

به گفته وکیل آسانژ، پیام ترامپ این بوده که او دخالت روسیه در هک ایمیل‌های «شورای ملی دمکرات» را انکار کند، تا ازسوی رییس جمهوری آمریکا عفو شود.

آسانژ ۴۸ ساله از آوریل (فروردین) گذشته تاکنون در زندان انگلیس تحت تدابیر امنیتی شدید بسر می‌برد.

او در سال ۲۰۱۰ با استفاده از تارنمای ویکی‌لیکس، اسناد دیپلماتیک و نظامی طبقه‌بندی شده را درباره اقدامات آمریکا در بمباران عراق و افغانستان افشا کرد که برای دولت ایالات متحده شرم‌آور بود.
از آن زمان به بعد، آسانژ گرفتار پیگردهای قضایی بوده و اکنون با تلاش واشنگتن برای استرداد او از انگلیس به آمریکا مواجه است. اتهام او در آمریکا نقض قانون جاسوسی است که می‌تواند به صدور حبس ۱۷۵ سال در زندان آمریکا منجر شود.

ایمیل‌های شورای ملی دمکرات که هک شده بود، در سال ۲۰۱۶ در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا توسط ویکی‌لیکس منتشر شد و نقش تعیین‌کننده‌ای در شکست هیلاری کلینتون نامزد حزب دمکرات داشت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =