همدلی هنرمندان، مانع دوقطبی شدن جشنواره‌های فجر شد

تهران - ایرنا - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد سوء استفاده بسیاری از رسانه‌ها در مورد تحریم جشنواره‌های فجر از سوی برخی از هنرمندان، گفت: خوشبختانه هنرمندان در جشنواره های مختلف سینما، تئاتر، موسیقی، تجسمی و مد و لباس فجر به‌گونه‌ای از ایجاد فضای دوقطبی و جنگ میان هنرمندان جلوگیری کردند.

سید عباس صالحی چهارشنبه شب در حاشیه بازدید از دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که چقدر حال و هوای جامعه بر جشنواره‌های فجر تاثیرگذار بوده است، گفت: یکی از مواردی که همیشه هنر ایرانی داشته این بوده که با روح ایرانی و مسائل مردم ایران در تماس بوده است. در دو ماه اخیر و حتی در سال اخیر شاهد اتفاقات مختلفی بودیم و کاملا محسوس بود که جشنواره‌های فجر نقطه‌های تماس نزدیکی با این اتفاقات دارند و به نوعی همراه با درد، رنج و مساله‌های مردم حرکت کردند.

وی ادامه داد: در جشنواره هنرهای تجسمی فجر آثاری را شاهد بودیم که به اتفاقات سال گذشته از سیلی که در لرستان اتفاق افتاده بود تا شهادت سردار قاسم سلیمانی و اتفاق تلخ سقوط هواپیمای اوکراینی، پرداخته بودند.

تلخ کامی جامعه نباید بین هنرمندان و اقشار مختلف مردم فاصله ایجاد کند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: در تمام جشنواره‌های فجر هنرمندان نشان دادند که با مسائل جامعه در ارتباط تنگاتنگی قرار دارند و این خود بیانگر این است که هنر همراه با زندگی ایرانی جاری است و ما نیز تلاش می‌کنیم در همین ارتباط مسائل را ببینیم. طبیعی است که برخی اتفاقات ممکن است تلخ‌کامی‌هایی را ایجاد کند، اما این تلخ‌کامی‌ها نباید ما را به سمتی ببرد که از خلاقیت‌ها و حضورها فاصله بگیریم.

باید برای رشد به جشنواره تجسمی اجازه رشد داد

صالحی همچنین در پاسخ به این پرسش که چرا جشنواره تجسمی فجر منحصر به تهران است، خاطرنشان کرد: جشنواره هنرهای تجسمی نسبت به سایر جشنواره‌ها جوان و طبیعی است که باید به آن زمینه و فضا داده شود تا رشد پیدا کند. یکی از اتفاقات خوبی که از سال گذشته در جشنواره تجسمی شاهد آن هستیم این است که به نحوی فضای ملی جشنواره بیشتر شده است.

وی افزود: اینکه گالری‌های استان‌ها و شهرستان‌ها از سال گذشته در فضای جشنواره حضور دارند، فرصت نمایش یک هنر ترکیبی را فراهم کرده است‌. اگر حداقل به استان‌ها نمی‌رویم این فرصت فراهم شده که از استان‌ها در جشنواره حضور پیدا کنند. حتما دبیرخانه جشنواره تجسمی فجر نیز تلاش می‌کند تا فضای ملی هنرهای تجسمی چه در ایام جشنواره و چه در طول سال از نظر جغرافیایی وسیع‌تر باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد موزه هنرهای معاصر اهواز و وضعیت این موزه نیز گفت: این مساله به طور جدی در فضای ملی و استان ترغیب شده و جلسات مختلفی در این رابطه داشته و بنده به همکاران خود دستور دادم با وجود فضایی که در تهران و استان وجود دارد این موضوع را پیگیری کنند، تلاش ما براین است که هرچه سریع‌تر این موضوع در ماه‌های آینده حل شود.

صالحی در خصوص تحریم جشنواره‌های فجر از سوی برخی از هنرمندان و سوء استفاده کردن رسانه‌های خارجی و بعضا ایرانی در آن سوی مرزها از هنر ایرانی، تصریح کرد: احساساتی که به دنبال برخی از اتفاقات رخ داده و تحت تاثیر شرایط به وجود آمده بود، طبیعی بود، اما همواره دیگرانی هستند که از این شرایط طبیعی سوء استفاده می‌کنند؛ این درحالی است که خوشبختانه شاهد بودیم که هنرمندان در مجموعه‌های مختلف سینما، تئاتر، موسیقی و هنرهای تجسمی مسیر را به‌گونه‌ای قرار دادند که این مصادره‌ها را از بین ببرند و از ایجاد فضای دوقطبی و جنگ میان هنرمندان جلوگیری شود.

وی درباره کم‌رونق بودن جشنواره تجسمی فجر نسبت به سایر جشنواره‌های فجر و علت عدم حضورشان در مراسم افتتاحیه جشنواره تجسمی فجر و مشخص نبودن فضای مشخص برای این جشنواره نیز بیان کرد: جشنواره‌ها به لحاظ ساختاری متفاوت هستند و این عدم حضور به معنای کم اهمیت بودن این جشنواره نیست. خوشبختانه محیط جشنواره امسال ممکن است که به جشنواره مربوط نباشد، اما مرتبط به حوزه هنرهای تجسمی است. اینکه تمام طبقات موسسه صبا در اختیار جشنواره قرار گرفته به بهتر دیده شدن آثار کمک می‌کند.

دوازدهمین جشنواره تجسمی فجر در یک نگاه

دوازدهمین جشنواره تجسمی فجر سه‌شنبه شب(۲۹ بهمن ماه ۹۸) با حضور هادی مظفری مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ابراهیم حقیقی دبیر جشنواره و جمعی از هنرمندان پیشکسوت و جوان عرصه هنرهای تجسمی در فرهنگستان هنر، موسسه صبا افتتاح شد.

با توجه به تصمیم شورای سیاستگذاری دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی مبنی براینکه هزینه های این آئین به سیلزدگان سیستان و بلوچستان اختصاص یابد از این رو مراسم افتتاحیه تنها به بریدن روبان بسنده و پس از آن حاضران از جشنواره و نمایشگاه برپایی بازدید کردند.

دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با ۹۰۰ اثر تجسمی در بخش های نقاشی، گرافیک، عکس، مجسمه، سرامیک، ‏خوشنویسی، نگارگری، تصویرسازی، کارتون و کاریکاتور و هنرهای جدید در مجموعه فرهنگی ‏هنری صبا کار خود را آغاز کرد و ‏تا ۵ اسفند به کار خود ادامه خواهد داد.‏

بخش های طوبای زرین، چارسوی هنر، چارخانه (ویژه شهرستانها) و بخش پژوهش، مفاخر و ‏بزرگداشت ها بخش‌های این دوره از جشنواره تجسمی فجر هستند‎.‌‏

۱۱۵ اثر با موضوع بازسازی وقایع تاریخی و اقلیم‌ها حضور دارند در بخش طوبای زرین ۴۴۸ اثر از ۳۳۸ ‏هنرمند به رقابت با یکدیگر می پردازند. امسال برای نخستین بار آثار این بخش با نظر شرکت ‏کنندگان در معرض فروش نیز گذاشته خواهد شد. بخش چارسوی هنر به حضور گالری های ‏تهران و شهرستان و نمایش و فروش آثار هنرمندان این گالری ها اختصاص دارد. بخش ‏چارخانه نیز به بخش گفتگوی هنرعکاسی استانها اختصاص دارد.

میان آثار ارسالی شورای هنری جشنواره ۱۲۰ اثر در بخش نقاشی، ۵۰ اثر در بخش عکس، ۲۹ اثر در بخش پوستر، ۳۷ اثر در بخش تصویرسازی، ۵۳ اثر در بخش نگارگری، ۹۷ اثر در بخش خوشنویسی، ۲۲ اثر در بخش کارتون و کاریکاتور، ۱۸ اثر در بخش مجسمه، ۱۲ اثر در بخش سرامیک و ۱۲ اثر در بخش رسانه های هنری انتخاب شدند. ‏

امسال زنان پیشتاز شرکت در جشنواره تجسمی فجر هستند و بیشترین آثار ارسالی به ترتیب از استان های تهران، اصفهان و خراسان رضوی به جشنواره رسیده است.

از میان ۳۰۳۲ هنرمند شرکت کننده در این دوره از جشنواره، ۱۶۹۲ شرکت کننده زن و ۱۳۴۰ شرکت کننده مرد هستند. همچنین بر اساس مدک تحصیلی بیشترین شرکت کنندگان را افرادی با کارشناسی و کارشناسی ارشد تشکیل می دهند که به ترتیب ۱۴۱۵ نفر از شرکت کنندگان دارای مدرک کارشناسی، ۸۳۳ نفر از شرکت کنندگان دارای کارشناسی ارشد، ۴۸۶ شرکت کننده دارای دیپلم، ۲۴۷ نفر از شرکت کنندگان دارای کاردانی، ۶ شرکت کننده دارای تحصیلات حوزوی و ۴۵ شرکت کننده نیز دارای مدرک دکترا هستند.

دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر از تاریخ ۲۹ بهمن تا ۵ اسفند در موسسه فرهنگی و هنری صبا برگزار خواهد شد و اختتامیه این رویداد نیز نهم اسفند در تالار وحدت برگزار می ‏شود‏.‏

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =