عادل الجبیر: هیچ کانالی برای برقراری رابطه با ایران وجود ندارد

تهران - ایرنا – وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی در حالی امروز از وجود نداشتن هیچ کانال ارتباطی برای برقراری رابطه تهران و ریاض سخن گفت که پیش از این چندین بار مقامات عراقی و پاکستانی سخن از میانجیگری بین ایران و عربستان برای حل اختلاف ها سخن گفتند و در این راستا چندین بار به پایتخت های دو کشور سفر کردند.

به گفته تحلیلگران روابط بین الملل، ریاض نه تنها علاقه مند به برقراری روابط با تهران است بلکه درصدد است تا در آستانه میزبانی نشست گروه ۲۰، با سوریه نیز آشتی کند.

براساس شواهد رسانه ای،‌ سعودی ها در این راستا تاکنون پالس هایی را بسوی دمشق ارسال کرده اند که نمونه بارز آن دعوت عبدالله بن یحیی المعلمی نماینده دائم عربستان سعودی در سازمان ملل از بشار الجعفری نماینده دائم سوریه در سازمان ملل برای شرکت در مراسم ویژه ای به افتخار وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی جهت آمادگی عربستان برای میزبانی گروه ۲۰ در واشنگتن است.

اما با اینحال بسیاری از ناظران بین المللی معتقدند که تصمیم عربستان مستقل از تصمیم آمریکا نیست و عربستان برای از سرگیری روابط خود با ایران و سوریه باید مجوز آمریکایی ها را دریافت کند.

عادل الجبیر امروز چهارشنبه  در کنفرانس خبری مشترک با اینی اریکسون وزیر امور خارجه نروژ که خبر آن را شبکه العربیه منتشر کرده، اظهار داشت: برای از سرگیری روابط هیچ کانال ارتباطی بین عربستان و ایران وجود ندارد و موضع ریاض آشکار است و آن اینکه از ایران می خواهد تا به قوانین بین المللی احترام بگذارد.

وی اظهار داشت: ما علنی مواضع خود را گفته ایم و از ایران می خواهیم تا به قوانین و مقررات بین المللی و حق حاکمیت دیگر کشورها احترام بگذارد.

وزیر مشاور در امور خارجه عربستان که کشورش در بسیاری از پرونده ها از جمله ۱۱ سپتامبر متهم به حمایت از تروریسم است، در ادامه با تکرار ادعاهای خود گفت: ما از ایران می خواهیم تا حمایت از تروریسم و در اختیار قراردادن موشک های بالستیک به گروههای تروریستی را متوقف کند و با همسایگان خود در حاشیه خلیج فارس حسن همجواری داشته باشد.

وی افزود: بنابراین ایران اگر بخواهد به روش طبیعی با جهان همکاری کند باید رفتار خود را تغییر دهد و پیامی که ما به صورت علنی و نه از طریق واسطه برای ایران ارسال کردیم  تغییر سیاست و پایبندی این کشور به نظام بین الملل است.

این اظهارات الجبیر که عموما مواضع به شدت ضد ایرانی دارد، در حالی است که نشریه البناء لبنان این هفته و نیویورک تایمز آمریکا پنجشنبه گذشته فاش ساختند که عربستان تمایل زیادی به تنش زدایی و آغاز گفت و گوها با ایران داشته است، اما آمریکایی ها مانع شده اند.

نیویورک تایمز در این خصوص به نقل از منابع آمریکایی فاش ساخت که دولت آمریکا حتی خبر داشته است که ماموریت سردار سلیمانی به عراق در اوایل ژانویه ، در چارچوب تلاش برای تنش زدایی در روابط ایران و عربستان بوده است، اما در فرودگاه بغداد او را هدف اقدام تروریستی قرار دادند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =