فرماندار شیراز: با شرکت در انتخابات، می‌توان عرصه فعالیت را از ناکارآمدان گرفت

شیراز-ایرنا-فرماندار شهرستان شیراز،گفت: تنها با شرکت در انتخابات می‌توان راه را برای ورود افراد ناکارآمد و کسانی که نسبت به عملکرد آنها نقد وجود دارد به خانه ملت بست و از دستیابی آنها به کرسی مهم نمایندگی مردم جلوگیری کرد.

محمدرضا امیری، چهارشنبه در دیدار از خبرگزاری ایرنا مرکز استان فارس، انتخابات را یکی از مهمترین دستاوردهای بشری دانست و بیان داشت: برای پیاده سازی دموکراسی در دنیا، تا کنون بهای سنگینی پرداخته شده و خون‌های بسیاری برای تحقق آن بر زمین ریخته شده تا جا به جایی قدرت با شیوه‌هایی که امروزه در بسیاری از جوامع از جمله ایران مرسوم است، انجام شود.

وی با بیان اینکه روزگاری انتقال قدرت با شیوه لشکرکشی و کُشت و کشتار اتفاق می‌افتاده، گفت: تاریخ بشر در ادوار مختلف به سمتی رفته که اکنون حاصل آن برای انتقال قدرت، وابسته به رای مردم و انتخابات است.   

فرماندار شیراز، انتخابات را دستاورد مهم بشر دانست و بر لزوم تقویت آن تاکید کرد و افزود: جمله‌ای که رهبر معظم انقلاب اسلامی در مورد انتخابات بیان کرده‌اند، موید اهمیت آن است و اینکه "همه باید قدر انتخابات را بدانند".

امیری، یکی از افتخارات جمهوری اسلامی را در چارچوب شعار استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی، انتخابات عنوان کرد و اظهار داشت: جمهوری تنها با مشارکت مردم در انتخابات محقق می‌شود.

فرماندار شهرستان شیراز ادامه داد: ۳۷ انتخابات در طول ۴۱ سال گذشته برگزار شده که متاسفانه در مقاطعی به سبب فعالیت برخی جریان‌ها و یا نهادها خدشه‌ای به آن وارد شده است که باید از به وجود آمدن اینگونه خدشه‌ها به ساختار انتخابات پیشگیری شود.

وی اضافه کرد: اگر کسانی دلخوری از مسوولان کشور و عملکردها نیز دارند و یا حتی به برخی سیاست‌ها هم اعتقادی ندارند باید در انتخابات شرکت کنند زیرا چنین افرادی بدون شک به سرافرازی ایران علاقه‌مند هستند.

امیری با بیان اینکه باید به خاطر ایران و نهاد انتخابات در این رویداد شرکت کرد، گفت: انتخابات، عرصه تعیین سرنوشت است و بر این مبنا مشارکت مردم در انتخابات امر بسیار مهمی است و از سوی دیگر شرکت در این رویداد یک ضرورت است.

وی افزود: اگر احیانا نقدی نسبت به عملکرد برخی افراد وجود دارد تنها با شرکت در انتخابات می‌توان راه را بر آنها بست تا افراد سالم، متخصص و متعهد امور را به دست بگیرند.

امیری، جلب حداکثری مشارکت مردم در انتخابات را امر مهم و ارزشمندی دانست و بیان کرد: از آحاد مردم درخواست دارم که در روز دوم اسفندماه ۹۸ با حضور باشکوه خود در انتخابات، حماسه‌ای زرین دیگری را رقم بزنند تا این امر موجب عزت و اقتدار هر چه بیشتر کشور در عرصه بین‌المللی شود و زمینه ساز امنیت ملی باشد.

فرماندار شهرستان شیراز در بخش دیگری از سخنان خود گفت: رای اولی ها و افرادی که به سن ۱۸ سالگی رسیده‌اند و برای نخستین بار در انتخابات پیش رو می‌توانند مشارکت داشته باشند نیز می‌تواند به تقویت شور و نشاط انتخاباتی کمک زیادی کند.

امیری همچنین بر مشارکت همه نهادها، سلایق و احزاب در تعیین سرنوشت کشور تاکید و بیان کرد: خوشبختانه همه نهادها و احزابی که دلسوز کشور بوده و برای سربلندی ایران اهمیت قائل هستند از مردم برای شرکت در انتخابات دوم اسفند ۹۸ دعوت به عمل آورده‌اند.

وی ادامه داد: افراد شاخص، اقشار مختلف مردم و گروه‌های سیاسی که به وضعیت موجود انتقاد دارند نیز برای مشارکت در انتخابات پیش رو فراخوان داده و حتی بیانیه صادر کرده‌اند.

امیری در پاسخ به پرسشی در مورد اینکه آیا کاندیداهای شاخص از جناح‌های سیاسی مختلف سیاسی در انتخابات اسفند ۹۸ مجلس شورای اسلامی در شهرستان شیراز وجود دارد، گفت: شاید در بعضی حوزه‌های انتخابیه، چهره‌های شاخص نماینده بعضی احزاب وجود نداشته باشد اما بدون تردید داوطلبانی از جناح‌های مختلف سیاسی وجود دارد.

وی گفت: در حوزه انتخابیه شهرستان شیراز نیز از سلایق مختلف سیاسی کاندیداهایی وجود دارد، البته شاید نامزدهای برخی احزاب، چهره‌های شاخصی نباشند اما در مجموع در شرایط کنونی می‌توان فضای انتخابات را رقابتی کرد.    

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی جمعه دوم اسفندماه ۹۸ در سراسر کشور برگزار می‌شود. در استان فارس و چهار استان دیگر، به صورت همزمان انتخابات نخستین میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری نیز برگزار خواهد شد.
سه هزار و ۲۲۷ شعبه اخذ رای در استان فارس برای اخذ رای از سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از واجدان شرایط شرکت در انتخابات دوم اسفند پیش‌بینی شده است.
استان فارس دربرگیرنده ۳۶ شهرستان، ۱۸ نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد که سهم حوزه انتخابیه شیراز و زرقان، چهار کرسی نمایندگی است.
بنا بر اعلام روز چهارشنبه ۳۰ بهمن‌ماه رئیس ستاد انتخابات استان فارس، هم اینک تعداد کاندیداهای نمایندگی مجلس در استان ۳۰۰ نفر است که از این تعداد ۲۶۷ نفر مرد و ۳۳ نفر زن هستند.

سید احمد احمدی زاده افزود:‌ از شروع ثبت‌نام از داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی در استان فارس، ۹۲۴ نفر در این استان اقدام به نام‌نویسی کردند و ۹ نفر نیز حوزه انتخابیه خود را از سایر نقاط کشور به فارس انتقال دادند که در این میان،‌ تاکنون ۱۵۶ نفر از کاندیداهای نمایندگی مجلس انصراف داده‌اند.
بنا بر اعلام معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس، چهار شعبه اخذ رای برای پیروان ادیان الهی (ارامنه، زرتشتیان و کلیمیان) در شهر شیراز در نظر گرفته شده است.
پس از فوت آیت الله اسدالله ایمانی نماینده فقید ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز، یک کرسی مردم این استان در مجلس خبرگان رهبری خالی ماند که تعیین سرنوشت این کرسی در انتخابات همزمان دوم اسفندماه پیش‌بینی شده است.
مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری پنج کرسی دارند که در دوره پنجم، هم‌اینک حضرات آیات سید علی اصغر دستغیب، احمد بهشتی، سید محمد فقیه و علی اکبر کلانتری به نمایندگی از این استان در این مجلس حضور دارند و تکلیف یک کرسی باقیمانده باید در انتخابات میان‌دوره‌ای مشخص شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha