طرح آموزش الکترونیکی راهکاری برای جذب دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل

تهران- ایرنا- رییس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی گفت: طرح آموزش الکترونیکی، گامی متفاوت در راستای عدالت آموزشی است که در این طرح دبیران متخصص در تهران از طریق آموزش الکترونیکی، محتوای درسی را ارائه و دانش آموزان در روستاهای دور مانند سیستان و بلوچستان از آن استفاده می کنند.

به گزارش روز چهارشنبه سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی، مجتبی زینی وند در جلسه ای که با حضور عبدالرضا فولادوند مدیرکل  و شورای هماهنگی موسسان مدارس غیردولتی شهر تهران برگزار شد، بیان کرد: این سازمان از شهریور ماه به طور جدی موضوع آموزش دانش آموزان بازمانده از تحصیل در مناطق محروم را پیگیری کرده و در قدم نخست ۶ منطقه از استان سیستان و بلوچستان را در دستور کار قرار داده است. این طرح که " آشتی با آموزش" نامگذاری شده، مناطق چابهار، لاشار، نیک شهر، قصرقند، کنارک و دشتیاری را تحت پوشش قرار می دهد.

وی افزود: اکنون ۱۶ کلاس در این مناطق فعال شده و ذیل آنها ۵۴ کلاس اقماری نیز در روستاها تعریف شده و آماده بهره برداری است. اپلیکیشنی با استاندارد لازم و محتوای آموزشی غنی طراحی شده و در این کلاس ها در اختیار دانش آموزان بازمانده از تحصیل قرار گرفته است. تاکنون ۳۱۴۰ ساعت محتوای آموزشی مربوط به پایه های ششم تا دوازدهم با کمک معلمان خبره تهیه شده و در گروه علوم انسانی نیز درحال تولید محتوای بیشتری هستیم.

رییس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی در ادامه توضیح داد: مدل آموزشی ما در کلاس ها ترجیحا گروهی است، اما در مکان هایی که فقط یک یا دو و یا سه دانش آموز بازمانده از تحصیل داشته باشیم، وارد مدل انفرادی آموزش می شویم.

زینی وند تصریح کرد: در مدل آموزش گروهی، یک مشاور آموزش دیده به عنوان کارشناس مقیم از طریق مدرسه آموزش از راه دور استخدام شده است. وسیله کار اولیه در این آموزش ها تلویزیون ۵۵ اینچ است. همچنین سایر ابزار آموزشی شامل بسته های آموزشی با محتوای درسی و مودم و لپ تاپ است که در اختیار کارشناس مقیم قرار گرفته است. در مدل انفرادی، دانش آموز از طریق مشاور به کلاس های گروهی وصل می شود. فضای آموزشی نیز می تواند هرجای مناسبی همچون مسجد، پایگاه های بسیج، خانه فردی معتمد روستا مانند دهیار و یا شورای محله باشد.

وی در ادامه اظهار داشت: میانگین کلاس های گروهی ۱۷ دانش آموز است و می تواند بیشتر از این جمعیت دانش آموزی را پوشش دهد. همچنین مواردی مانند هزینه ایاب و ذهاب و هزینه اینترنت نیز از برآوردهای طرح است.

زینی وند گفت: طرح آموزش الکترونیکی، گامی متفاوت در راستای عدالت آموزشی است. در این طرح دبیری متخصص در تهران به شکل آفلاین و آنلاین محتوای درسی را ارائه می دهد و دانش آموزان در روستاهای دور مانند سیستان و بلوچستان در راستای عدالت آموزشی از آن استفاده می کنند.

گودرز شاهمرادی مدیر آموزش الکترونیکی و از راه دور نیز گزارشی از چگونگی تدوین طرح و مراحل اجرای آن در استان سیستان و بلوچستان و مسائل و مشکلات و پیگیری های صورت گرفته، ارائه کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =