اردوغان: آماده آغاز عملیات ادلب هستیم

آنکارا- ایرنا- رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه با اشاره به آمادگی ارتش ترکیه برای آغاز عملیات بزرگ ادلب گفت: متاسفانه در مذاکرات با روسیه درباره ادلب، نتیجه مورد نظرمان به دست نیامد و در نتیجه این آخرین هشدارمان به ارتش سوریه است.

به گزارش پایگاه خبری تایم ترک در روز چهارشنبه، رئیس جمهور ترکیه در سخنان خود در مجلس ترکیه گفت: مبارزه ما در سوریه تنها برای امنیت مرزی‌مان نیست، بلکه خواهان به آرامش رسیدن کل ۸۳ میلیون شهروند ترکیه هستیم.

وی مدعی مقابله شدید ترکیه با ارتش سوریه در خاک این کشور شد و افزود: در برابر حملات ارتش سوریه به مواضع خود، به قاطع‌ترین شکل ممکن پاسخ می‌دهیم. چنانچه کشورهای مخاطب ما در رفع نگرانی‌های ترکیه موفق نشوند، مجبور به توسل جستن به گزینه خود خواهیم بود.

رئیس جمهور ترکیه اظهار داشت: «این آخرین هشدارمان به دولت سوریه است. ارتش سوریه باید به توافقنامه سوچی پایبند بوده و از مناطقی که وارد شده، عقب‌نشینی کند. متاسفانه در مذاکراتمان با روس‌ها در آنکارا و مسکو، به نتیجه مطلوب خود دست نیافتیم.

با وجود تداوم مذاکرات، مطالبات ما نادیده گرفته می‌شود. ترکیه آماده اجرای طرح خود درباره ادلب است و ارتش آخرین مراحل آمادگی خود برای آغاز عملیات بزرگ ادلب را از سر می‌گذراند. به هر قیمتی که شده، مجبور هستیم امنیت ادلب را برقرار سازیم.»

صبح امروز چهارشنبه نیز وزیر دفاع ترکیه گفت: ارتش ترکیه از مراکز و پایگاه‌های دیده‌بانی خود در ادلب سوریه عقب‌نشینی نخواهد کرد.

خلوصی آکار با اشاره به اینکه سخنان مطرح‌شده در رسانه‌ها مبنی بر آمادگی ترکیه برای عقب‌نشینی از مراکز دیده‌بانی خود در ادلب سوریه، واقعیت ندارد، افزود: پایگاهای خود در ادلب را تخلیه نخواهیم کرد.

آکار با بیان اینکه در صورت مواجه شدن با حملات ارتش سوریه، به صورت قاطعانه به مقابله خواهند پرداخت، از تداوم مذاکرات با روسیه درباره سوریه سخن گفت.

سخنگوی ریاست ‌جمهوری ترکیه نیز روز گذشته گفت که آنکارا به ارسال تجهیزات نظامی به ادلب واقع در شمال غرب سوریه ادامه خواهد داد.

«ابراهیم کالین» روز سه‌شنبه افزود: ترکیه به ارسال تجیهزات و نیرو به منطقه با هدف حمایت ادلب و غیرنظامیان این شهر ادامه خواهد داد.

وی اضافه کرد: ارتش ترکیه در صورت هرگونه حمله به نیروهایش در ادلب، بشدت به آن پاسخ خواهد داد.

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه ادامه داد: هدف اصلی ترکیه، بازگرداندن طرف‌های درگیر در ادلب به توافق سوچی است.

کالین اضافه کرد: مذاکرات مسکو و آنکارا درباره ادلب تاکنون به نتیجه رضایت بخشی نرسیده و ترکیه طرح‌ها و پیشنهادهایی را که در این باره ارائه شده، نپذیرفته است.

وی اظهار کرد: موضوع تغییر نقاط دیده بانی ترکیه که برای نظارت بر آتش بس در ادلب برقرار شده، وارد نیست.

روز سه‌شنبه هیأت‌های روسیه و ترکیه به سرپرستی معاونان وزرای امور خارجه ۲ کشور در مسکو درباره ادلب گفت وگو کردند.

در این دیدار، طرف‌های روسی و ترکیه‌ای تدابیری که می‌تواند برای اجرای کامل توافق‌ها در تفاهم‌نامه سوچی و توافق‌ها در مورد ادلب بکار گرفته شود، گفت وگو کردند.

در هفته‌های گذشته تنش‌ها در منطقه ادلب بار دیگر افزایش یافته است. اوضاع منطقه ادلب بر اثر تحرکات تروریست‌ها متشنج شده و در گلوله‌باران مناطق اطراف ادلب از جمله حلب، شمار زیادی از غیرنظامیان کشته شده و ورود نیروهای ترکیه به این منطقه نیز بر تنشها افزوده است.

اردوغان و پوتین بتازگی در تماس تلفنی درباره اوضاع این منطقه، گفت‌ وگو و نسبت به اجرای کامل توافق سوچی تأکید کردند.

اواخر تابستان سال ۲۰۱۸ میلادی، سران روسیه و ترکیه در سوچی روسیه به توافقی دست یافتند که بر اساس آن، ترکیه وعده داد؛ بدون خونریزی، مخالفان مسلح در این منطقه را خارج یا خلع سلاح کند اتفاقی که تا امروز رخ نداده است و مخالفان مسلح در این منطقه هر از چندگاهی به نیروهای نظامی سوریه یا پایگاه روسیه در اطراف این منطقه حمله می‌کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha