۳۰ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۵۶
کد خبرنگار: 2971
کد خبر: 83681101
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

لاوروف: آتش بس در ادلب شامل تروریست ها نمی‌شود

مسکو - ایرنا - وزیر امور خارجه روسیه با تاکید بر لزوم مبارزه با تروریست‌ها در سوریه خاطرنشان کرد: تروریست ها در ادلب شامل آتش بس نمی شوند و مقابله با آنها ادامه می یابد و روسیه از اقدامات ارتش سوریه علیه این گروه ها حمایت می‌کند.

«سرگئی لاوروف» روز چهارشنبه در کنفرانس خبری با ایمن الصفدی همتای اردنی خود در ساختمان ضیافت های رسمی وزارت خارجه روسیه گفت: همه توافق ها بین روسای جمهوری روسیه و ترکیه درباره سوریه و ادلب باید اجرا شود.

وی تصریح کرد: نکته کلیدی در توافق روسای جمهوری روسیه و ترکیه درباره ادلب، جداسازی مخالفان سوری که با ترکیه همکاری می کنند از تروریست ها بود. 

لاوروف افزود: جداسازی مخالفان از تروریست ها در ادلب تا تاریخ مقرر و یک سال پس از آن تاریخ انجام نگرفت. در همین حال اعمال تحریک آمیز تروریست ها از منطقه امن ادلب و گلوله باران مواضع ارتش سوریه و  مناطق مسکونی ادامه دارد.

وزیر خارجه روسیه یادآوری کرد که ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان روسای جمهوری روسیه و ترکیه در دیدار دوم خود درباره ادلب در پاییز گذشته توافق کردند که محدوده ای غیرنظامی در مرز سوریه و ترکیه تا عمق ۲۰-۳۰ کیلومتری ایجاد شود که در آن شبه نظامیان و تسلیحات وجود نداشته باشد اما این توافق بطور آشکار نقض شده است.

لاوروف خاطرنشان کرد: بدیهی است ارتش سوریه با پایبندی به تفاهم نامه ادلب به این گونه اقدامات تحریک آمیز پاسخ می دهد. باتوجه به اینکه تروریست ها نمی خواهند از محدوده غیرنظامی خارج شوند تلاش می شود آنها را با استفاده از نیروی نظامی خارج کرد تا گلوله باران ها متوقف شود.

وی ادامه داد: این اقدامات ارتش سوریه پاسخ به نقض تفاهم نامه ادلب است و ارتش سوریه تروریست ها را به کشور دیگر نمی راند و همه اقدامات در این کشور انجام می گیرد. این ارتش روند خارج سازی تروریست ها از جاده ام-۴ و ام-۵ را اجرا کرده است.

لاوروف در ادامه گفت که چنین تصور می شود که روسیه و ترکیه در مورد ادلب توافق کردند تا وضعیت آنجا منجمد شود و تروریست ها هر کاری که می خواهند بکنند. این تصور درست نیست و هیچکس به تروریست ها وعده نداده است که با آنها کاری نخواهند داشت.

وی افزود: ما به بررسی اوضاع سوریه با شرکای ترکیه ای ادامه می دهیم و اینکه اجرای توافق ها چه نتایجی داشته است.

وزیر خارجه روسیه با بیان اینکه برای همکاری با ترکیه آماده ایم، اظهار داشت: اما هنوز توافق معینی برای دیدار روسای جمهوری دو کشور وجود ندارد.

لاوروف در ادامه سخنان خود با تاکید بر عزم کشورش برای حل مساله اردوگاه رکبان در سوریه به سوء استفاده آمریکا از وضعیت این اردوگاه اشاره کرد و گفت: آمریکا از تبهکاران حاکم بر این اردوگاه برای اهداف خود استفاده می‌کند.

وی افزود: تبهکاران چند بار محموله های کمک های انسانی را که برای اردوگاه رکبان ارسال می شد ضبط کردند و ماموران سازمان ملل به همین دلیل از ارسال این محموله ها خودداری می کنند. 

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه خاطرنشان کرد که آمریکا از اردوگاه رکبان به عنوان بهانه برای حضور خود در منطقه شرق رودخانه فرات در سوریه استفاده می کند. 

لاوروف تصریح کرد: حل پایدار مسائل سوریه خروج همه نیروهای خارجی از این کشور را می طلبد که در قطعنامه شورای امنیت بر آن و احترام به حق حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه تاکید شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha