پمپئو ادعای آمادگی آمریکا برای مذاکره با ایران را تکرار کرد

تهران - ایرنا - وزیر خارجه آمریکا امروز طی سخنانی در اتیوپی یک بار دیگر ادعای دولتمردان این کشور مبنی بر آمادگی برای مذاکره با جمهوری اسلامی ایران را تکرار کرد و گفت با وجود تداوم فشارها بر ایران، واشنگتن در هر زمانی آمادگی دارد با تهران وارد گفت وگو شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز از آدیس آبابا، مایک پمپئو در نخستین سفر آفریقایی خود  با حضور در مقر اتحادیه آفریقا در این شهر گفت: "مقامات آمریکا در هر زمان آمادگی آنرا دارند با ایران گفت وگو کنند، اما این امر اساسا مستلزم تغییر رفتار تهران است و اینکه از تداوم حداکثر فشارها بر تهران هم دست نمی کشیم".

وی قبل از ترک آدیس آبابا به مقصد ریاض پایتخت عربستان سعودی در گفت وگو با خبرنگاران گفت: "ما برای گفت وگو چندان عجله ای هم نداریم و بر فشارها نیز ادامه می دهیم. این فشارها صرفا فشارهای اقتصادی نخواهد بود بلکه تلاش خواهیم کرد به لحاط سیاسی هم ایران را در انزوا قرار دهیم".

تکرار تمایل برای مذاکره با جمهوری اسلامی ایران در حالی از سوی این مقام آمریکایی تکرار می شود که تهران بارها اعلام کرده است تنها در صورتی مایل به مذاکره به آمریکا خواهد بود که تمامی تحریم های اعمال شده از سوی این کشور علیه ایران رفع شود تا مذاکرات در چارچوب برجام از سر گرفته شود.

وزیر خارجه آمریکا همچنین در اظهاراتی مداخله‌جویانه به بازداشت اتباع آمریکایی و اروپایی که به اتهامات مختلف از جمله جاسوسی در ایران دستگیر شده‌اند، گفت: "اقدام ایران در بازداشت (اتباع) آمریکایی و اروپایی غیرقانونی و غیرقابل قبول است".

پمپئو وزیر خارجه آمریکا که قرار است از ۱۹ فوریه تا ۲۱ فوریه (۳۰ بهمن تا دوم اسفندماه) به عربستان سعودی سفر کرده و با مقامات این کشور در خصوص طیفی از مسائل منطقه غرب آسیا گفت‌وگو کند، پیش از سفر به اتیوپی، به آلمان، سنگال و آنگولا سفر کرده و با مقام‌های این کشورها دیدار و گفت‌وگو داشته است و بعد از عربستان قصد دارد به عمان برود.

پیش از این وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده بود که پمپئو در ریاض با رهبران سعودی در خصوص مسائل منطقه‌ و دوجانبه از جمله ایران، یمن و حقوق بشر گفت‌وگو خواهد کرد.

اخیرا روزنامه نیویورک تایمز افشا کرد که مقامات آمریکایی برای جلوگیری از نزدیک شدن ریاض به تهران دست به برخی اقدامات از جمله ترور شهید سردار سپهبد قاسم سلیمانی زدند.

این روزنامه آمریکایی فاش ساخت آمریکا از ماموریت صلح سردار شهید قاسم سلیمانی در سفر به بغداد خبر داشته است و با هدف اخلال در روند عادی سازی روابط دو سوی خلیج فارس او را ترور کرده است.

این نشریه آمریکایی همچنین فاش ساخته که عربستان سعودی محرمانه و از مجاری دیپلماتیک تلاش داشته به ایران نزدیک شود و از همین رو از بغداد و اسلام آباد برای میانجی‌گری دعوت کرده و در این میان سردار سلیمانی در مدیریت و تنظیم روند تحرکات با هر دو کشور جنوبی خلیج فارس نقش محوری داشته است.

پمپئو که پس از شرکت در کنفرانس امنیتی مونیخ به آفریقا سفر کرده، درباره آنچه "تهدیدهای ناشی از ایران و کره شمالی" خوانده شد پیشتر در دیدار با رییس جمهوری و وزیر خارجه سنگال درباره موضوع های مختلف از جمله ایران گفت‌وگو کرده بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =