تداوم اعتصاب گسترده کارکنان شرکت نفتی برزیل

تهران- ایرنا- اعتصاب کارکنان شرکت نفتی دولتی پتروبراس برزیل، به‌دنبال تعدیل نیرو و فروش دارایی‌های یکی از شرکت‌های تابعه آن، از اول فوریه(۱۲ بهمن) تاکنون موجب تشدید فشار به این شرکت نفتی شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسوی آ.اف‌.پ، اعتصاب کارکنان شرکت پتروبراس از ۱۸ روز پیش تاکنون موجب افزایش فشار به این شرکت دولتی شده، اعتصاب‌هایی که حتی وعده‌های شغلی نتوانسته از تداوم آن جلوگیری کند.

این شرکت در بخش‌های اکتشاف، تولید، پالایش و توزیع مشتقات نفتی و گاز فعالیت می‌کند.
اعتصاب کارکنان از اول فوریه(۱۲ بهمن‌ماه) به دنبال بسته شدن یکی از شرکت تابعه پتروبراس به نام «آ ان اس آ» در منطقه پارانا در جنوب برزیل آغاز شد که پیامد آن نزدیک به یک هزار نفر کار خود را از دست دادند.

اعتصاب‌کنندگان با پیگیری‌های قضایی فراوان توانستند دیروز (سه‌شنبه) رای دادگاه کارگری که مسئول رسیدگی به مناقشه میان کارکنان و این شرکت است، مبنی بر تعلیق درآمدن تعدیل نیروها تا جلسه دو هفته آینده دادرسی را به دست بیاورند. دادگاه پارانا همچنین دستور داد اتحادیه از سایر کارکنان بخواهد تا جلسه بعدی دادرسی، اعتصاب خود را متوقف کنند.

رهبران اتحادیه‌ها امروز (چهارشنبه ۳۰ بهمن‌ماه) به وقت محلی در ریودوژانیرو برای تصمیم‌گیری در مورد قدم‌های بعدی اعتراض‌ها تشکیل جلسه می‌دهند. هرچند که یک قاضی دادگاه عالی کار، اعتصاب‌ها را غیرقانونی و با انگیزه سیاسی دانست و اعلام کرد که جریمه روزانه تا ۵۰۰ هزار رئال (واحد پول برزیل) برای اتحادیه‌های خاطی در نظر گرفته شده است. او همچنین شرکت پتروبراس را موظف کرد که مانع بازگشت به کار کارکنان اعتصاب‌کننده شود.

فدراسیون واحد نفتی (اصلی‌ترین سندیکای کارگری نفت) در بیانیه‌ای، پایان اعتصاب را نامشخص دانست؛ زیرا به نظر می‌رسد شرکت، سایر جنبه‌های این توافق جمعی با کارگران را نقض می‌کند و این یک تصمیم موقت است.
الکساندر فیناموری سخنگوی فدراسیون واحد نفتی نیز در گفت‌وگو با «آ اف پ» اظهار کرد، از سال ۱۹۹۵ تاکنون این بزرگترین حرکت اعتصابی کارکنان شرکت نفتی است.

 کارکنان این شرکت در سال ۱۹۹۵ نیز دست به اعتصاب ۳۲ روزه زدند؛ پالایشگاه توسط پلیس اشغال شد و کاهش تولیدات، ایجاد صف طولانی در پمپ بنزین‌ها را به دنبال داشت.
این شرکت نفتی که بخش عمده آن متعلق به دولت برزیل است، از بزرگترین شرکت‌های تجاری نفتی در جهان بوده و علاوه بر آمریکای جنوبی، در آسیا، آفریقا و خاورمیانه نیز سرمایه‌گذاری کرده است.
2023

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =