۴۵ هزار کودک آواره در عراق بدون شناسنامه هستند

تهران - ایرنا - بر اساس گزارش نمایندگان سازمان ملل متحد در عراق و دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر، حدود ۴۵ هزار کودک آواره در عراق فاقد شناسنامه و اسناد هویتی هستند و به رغم آنکه ۲ سال از نابودی داعش در این کشور می گذرد بیشتر آنها از تحصیل محروم هستند.

پایگاه اطلاع رسانی "عربی ۲۱" روز چهارشنبه در گزارشی به نقل از نمایندگان اعزامی سازمان ملل متحد به عراق و دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر اضافه کرد: این کودکان در اردوگاه‌ها زندگی می کنند و فاقد هرگونه اسناد هویتی هستند.

این گزارش افزود: بیشتر خانواده‌هایی که در مناطق تحت کنترل داعش زندگی می‌کردند حداقل یکی از اسناد اصلی هویتی را ندارند.

بسیاری از این خانواده‌ها یا اسناد خود را گم کرده‌اند، یا توسط داعش مصادره و نابود شده یا اینکه بطور کلی برای آنها اسناد هویتی صادر نشده است.

عربی ۲۱ در بخشی از این گزارش به ناآرامی های عراق اشاره کرد و به نقل از " جنین هینس بلاسخارت " نماینده ویژه سازمان ملل در عراق اعلام کرد که علیه تظاهرکنندگان عراقی در بغداد از سلاح های شکاری و گلوله های سلاح شکاری استفاده شده است.

بر اساس این گزارش از یک ماه گذشته تاکنون حدود پانصدر نفر از تظاهرکنندگان عراقی در جریان این تظاهرات که با هدف برکناری برخی از مسئولان فاسد و پایان دادن به دخالت های خارجی برگزار شده است، جان خود را از دست داده اند .
کمیساریای عالی حقوق بشر در گزارش خود مدعی شد: بر اساس گزارش های دریافتی، معترضان عراقی در شامگاه ۱۴، ۱۵و ۱۶ فوریه در جاده منتهی به میدان " التحریر " و " الخلانی " با اسلحه های شکاری مورد حمله قرار گرفته اند و حداقل ۵۰ نفر از آنها زخمی شده اند.

 دولت اعلام کرده است که نیروهای امنیتی و پلیس این کشور از سلاح برای مقابله با تظاهرات استفاده نکرده است و احتمالا دست هایی در کار است تا با کشته سازی در جریان تظاهرات ، مسیر مطالبات مردمی را منحرف نمایند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =