عبدالله خواستار ممنوع‌الخروج شدن مقامات انتخاباتی افغانستان شد

تهران – ایرنا – یک روز پس از اعلام نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان عبدالله عبدلله رئیس اجرایی دولت وحدت ملی سابق و نامزد شکست خورده انتخابات با ارسال نامه ای به وزارت کشور افغانستان خواستار ممنوع الخروج شدن روسای کمیسیون‌های انتخابات شد.

به گزارش رسانه‌های افغانستان ،‌ عبدالله روز گذشته در یک کنفرانس خبری ضمن رد دوباره نتایج انتخابات اعلام کرد که خودش دولت فراگیر و "همه‌شمول" تشکیل خواهد داد.

رئیس دفتر ریاست اجرایی افغانستان امروز چهارشنبه در نامه‌ای به وزارت امور داخلی افغانستان اعلام کرد:  به دستور عبدالله و به منظور اتخاذ تدابیر احتیاطی ، رئیس و اعضای کمیسیون انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی شامل روسای دبیرخانه‌ها و معاونین‌ آنها تا زمان تصمیم قطعی محاکم دارای صلاحیت ممنوع‌الخروج هستند. در این نامه آمده است: "خوف فرار این مقامات بنا بر عدم ادای مسئولیت ملی آنها متصور است. "

عبدالله شب گذشته ساعاتی پس از آن‌که کمیسیون مستقل انتخابات اشرف غنی را برندۀ نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام کرد، خودش را برندۀ این انتخابات دانست و گفت :دولت "همه‌شمول" تشکیل خواهد داد.

امروز شماری از هواداران دستۀ انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی به رهبری عبدالله عبدالله در ولایت جوزجان گردهم آمده‌اند و در برابر اعلام نتیجۀ نهایی انتخابات اعتراض دارند. قرار است ژنرال عبدالرشید دوستم نیز در این گردهمایی شرکت و سخنرانی کند؛ او پیشتر  در مورد ایجاد دولت موازی هشدار داده بود.

از سوی دیگر ، سرور دانش معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان امروز در مراسمی به مناسبت سی‌ویکمین سالروز خروج نیروهای اتحاد جماهیر شوروی از افغانستان گفت: ما از تمام جوانب دخیل در انتخابات انتظار داریم که به روندهای ملی احترام بگذارند و نتیجۀ انتخابات را بپذیرند. اکنون زمان رقابت‌ها تمام شده و  وقت ایجاد دولت همه‌شمول ملی فرا رسیده‌ است.

انتخابات ریاست جمهوری قبلی افغانستان در سال 1393 نیز به اختلاف و جنجال کشیده شد و درنهایت با میانجی‌گری جان کری وزیر امور خارجه وقت آمریکا دولت وحدت ملی در افغانستان تشکیل شد. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =