۳۰ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۰۸
کد خبرنگار: 939
کد خبر: 83680574
۰ نفر

برچسب‌ها

ثبت پنج اثر تاریخی منقول استان زنجان در فهرست آثار ملی

زنجان - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان گفت: چهار اثر تاریخی منقول دوره هخامنشی و یک اثر متعلق به دوره قاجاریه این استان در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

امیر ارجمند روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران افزود: با موافقت شورای ثبت وزارت میراث فرهنگی پنج اثر تاریخی استان زنجان در فهرست آثار ملی قرار گرفت.

وی ادامه داد: یک عدد چکش آهنی با دسته چوبی با قدمت دوره هخامنشی کشف شده از معدن نمک چهرآباد، ۲ عدد تیشه آهنی با دسته چوبی و یک عدد سر کلنگ آهنی کشف شده از معدن نمک چهر آباد با قدمت ساسانی از جمله آثار تاریخی زنجان است که به تازگی به فهرست میراث ملی پیوست.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان گفت: سنگ مزار خلیل میرزا شاهزاده قاجاری پسر عبدالله میرزا دارا حاکم زنجان و پسر فتحعلی‌شاه قاجار دیگر اثر ثبت شده از این استان در فهرست آثار ملی است.

به گفته ارجمند این سنگ مزار از جنس مرمر بوده  و در سال ۱۲۴۳هجری قمری ساخته شده است.

گفتنی است با ثبت این پنج اثر در فهرست میراث ملی و چهار اثر در فهرست میراث واجد ارزش تاریخی و فرهنگی، مجموع آثار ثبتی استان زنجان به عدد ۸۴۷ اثر رسید که شامل ۷۶۰ اثر در فهرست میراث غیر منقول، ۲۵ اثر در فهرست میراث منقول، ۴۸ اثر در فهرست میراث ناملموس، ۱۰ اثر در فهرست میراث طبیعی و ۴ اثر در فهرست میراث واجد ارزش تاریخی و فرهنگی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =