از جز فرانسوی تا انبوه قلم‌های لیزری

تهران- ایرنا- هفتمین شب از سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر در شش سالن پایتخت با اجراهای هنرمندان ایرانی و خارجی به پایان رسید، در جذاب‌ترین اجراها، قطعه پاپ «این حس نابه» در هیاهوی نورهای لیزری عوامل حراست سالن میلاد برای اولین بار اجرا شد و «امیل پاریزین» فرانسوی و گروهش آلبوم «عصر زیبا» را در تالار وحدت اجرا کردند.

۱۱ گروه و هنرمند موسیقی، در شب هفتم جشنواره موسیقی فجر (سه شنبه ۲۹ بهمن) در دو نوبت به روی صحنه رفتند.

اجرای برگزیدگان نوای خرم در سالن سوره

در نخستین سانس اجراها از ششمین روزِ سی‌و پنجمین جشنواره موسیقی فجردر سالن سوره، جمعی از برگزیدگان جشنواره نوای خرم به صحنه رفتند. در ابتدای مراسم، ندا حبیبی، مسئول کمیته بزرگداشت‌ها روی صحنه آمد و گفت: چهار ویدئوی مستند در سی‌وپنجمین جشنواره موسیقی فجر به نمایش در می‌آید که امشب به مناسبت اجرای برگزیدگان جشنواره نوای خرم، مستند مربوط به خانم افلیا پرتو که از داوران برجسته جشنواره نوای خرم است، اکران می‌شود.

بعد از قرار گرفتن اعضای گروه آموزش موسیقی آوادیس روی صحنه، امین صادقیان سرپرست گروه در جملات کوتاهی گفت: من رهبری بلد نیستم و این کار را هم دوست ندارم، لطفا من را برای این کار نقد نکنید.

آواز دشتی به سوی تو اثر داریوش رفیعی اولین قطعه‌ای بود که این گروه اجرا کردند و سپس گروه سیاوش هنرستان پسران مشهد به سرپرستی محمد علی حوره چشم روی صحنه رفتند. میرارشیا مسلمی عقیلی نوازنده تار و اشکان دیانتی نوازنده تنبک ، هنرمندان دیگری بودند که اجرا کردند. عارف فراضی هم با تکنواز کمانچه، زهرا منفرد با تکنوازی سنتور و عسل پاکزاد با تکنوازی پیانو هنرمندان دیگری بودند که   روی صحنه هنرنمایی کردند.

جشنواره و جایزه همایون خرم (نوای خرم) با هدف ترویج فرهنگ غنی ایران زمین و کشف استعدادهای جدید موسیقی و ارائه الگوهای مناسب از هنرمندان تاثیرگذار و توانمندی‌های بخش خصوصی برای اجرا و فعالیت‌های فرهنگی توسط موسسه فرهنگی و هنری رادنواندیش با حمایت خانواده مرحوم همایون خرم و به مدیریت بردیا صدر نوری و دبیری ناصر ایزدی  طراحی و اجرا شده است.

آغاز اجرا های بانوان جشنواره موسیقی فجر

در هفتمین شب از سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر نوبت به اجراهای بانوان رسید. ساعت ۱۸:۳۰ عصر ۲۹ بهمن، گروه موسیقی نوشه به سرپرستی نیوشا بریمانی کنسرت خود را در فرهنگسرای نیاوران برای بانوان روی صحنه برد. ورود اعضای گروه به صحنه فرهنگسرای نیاوران با تشویق حاضران رقم خورد. هر یک از نوازندگان ساز های شان را به دست گرفتند و پریچهر خسروی، نوشین نامی، فروغ فضلی، شهره خیری، پگاه بزرگ و پریچهر خلوتی به عنوان خوانندگان این گروه، به نوبت پشت میکروفون قرار گرفتند.

قطعات انتخاب شده برای رپرتوآر از تنوع و ریتم خوبی برخوردار بود و نشاط و شور را به سالن آورد. رنگ بندی مناسب و زیبای لباس اعضای گروه با هنر نوزاندگی آن ها آمیخته شد و مخاطبانی را که با دست های شان ریتم موسیقی را همراهی می کردند، بیشتر به صحنه جذب کرد. قطعات یکی پس از دیگری نواخته شدند. نوازندگان با نظم نت ها را به گوش رساندند و خوانندگان به خوبی هم صدا شدند. زمزمه اشعار قطعات معروف بر لب های حاضران شنیده می شد و تشویق آن ها پس از هر قطعه نشان می داد که چه اندازه از اجرای آن قطعه لذت برده اند.

آیریلیق، دلم، دیوانه، یک رنگی، قرص قمر، شهزاده رویا، قصه عشق، گل واژه، دل دیوانه، راوی، ستاره، فولکور آذری، فولکور جنوبی، عاشق مکرده، چه بخوای چه نخوای، tamallymaak و number one- ۱۳ نام قطعاتی بود که در این کنسرت به اجرا درآمد.

نیوشا بریمانی، سرپرست و نوازنده کمانچه، مینو قاسم پور، نوازنده قانون، رخساره رستمی، نوازنده عود، نیلوفر ابراهیمی، نوازنده فلوت، فروغ فضلی، نوازنده پیانو، آرمیتا فهیمی، نوازنده گیتار باس، سپیده شایگان، نوازنده کیبورد، حدیث کرمی، نوازنده درامز و کیمیا صرافی، نوازنده پرکاشن اعضای گروه را در این اجرا تشکیل می دادند.

گروه موسیقی نوشه از سال ۱۳۹۲ توسط نیوشا بریمانی، نوازنده کمانچه، شکل گرفته و به مرور فعالیت خود را گسترده کرده است. این گروه موسیقی بانوان، در حال حاضر متشکل از یک گروه بین المللی، یک گروه بانوان و یک گروه مختلط است و تا کنون اجرا های مختلفی را روی صحنه برده و انتشار آلبومی با همین نام، نوشه، را نیز در کارنامه فعالیتی خود دارد.

مروری بر  آثار موسیقی قرن ۲۰ و ۲۱ با نیلپر

 اجراهای نوبت اول تالار رودکی در هفتمین روز جشنواره موسیقی فجر میزبان ارکستر زهی نیلپر به سرپرستی نوید گوهری و محمد الهیاری (مدیر کل دفتر موسیقی و رئیس جشنواره) مهمان ویژه این کنسرت بود. نوید گوهری پیش از آغاز اجرا ضمن خوش‌آمدگویی به حاضران از آنها خواست پس از پایان هر قطعه از تشویق نوازندگان خودداری کنند و تشویق‌ها را برای پایان اجرا نگه دارند. گوهری گفت: اجرای امشب توامان و  مستمر است و هشت قطعه از آثار قرون بیست و بیست و یک اجرا خواهد شد. وی سپس درباره معنای تراژدی توضیح داد و تعاریف هنرمندان و نظریه‌پردازن قرون گذشته از تراژدی را مطرح کرد.

ارکستر نیلپر یکی از فعال‌ترین ارکسترهای خصوصی در تهران است که از سال ۱۳۸۳ تاسیس و مشغول به فعالیت در حوزه موسیقی جدی است. ارکستر نیلپر در سال‌های فعالیت خود همواره تمرکز اجراهای صحنه‌ای خود را بر اجرای آثار موسیقی معاصر از آهنگسازان ایرانی و بین‌المللی حفظ کرده است.

این ارکستر از سال ۱۳۹۵ در کنار برنامه‌های فصلی مستقل به عنوان ارکستر ثابت فستیوال بین‌المللی موسیقی معاصر تهران فعالیت می‌کند. همچنین آنسامبل بادی فستیوال تهران نیز از سال ۱۳۹۸ تحت مدیریت هنری اجرایی فستیوال موسیقی معاصر تهران تاسیس و مشغول به فعالیت مستقل است. اعضای ارکستر زهی نیلپر طی کنسرت به اجرای آداجیو (برای ارکستر زهی) ساخته ساموئل باربر، دریا (یکسوئیت ایرانی)، سه قطعه در استایل قدیمی ساخته هنریک میکولایگورسکی، موسیقی اندوهگین (برای ارکستر زهی) ساخته پتریس وسک پرداختند.

اعضای آنسامبل بادی تهران نیز قطعات پیتر و گرگ ساخته سرگئی پروکفیف، کارناوال حیوانات ساخته کامیل سن سان را اجرا کردند.

اعضای ارکستر نیلپر عبارتند از: نوید گوهری (رهبر و مدیر هنری ارکستر)، احسان تارخ (مدیر ارکستر)، بابک کوهستانی (کنسرت مایستر)، پویا دهلاری، مهسان جبیری، پویا عشقی‌نژاد،‌ آنیتا واحدی، علی علیزاده، مهسا رستمی، وحید حاجمیری (نوازندگان ویلون اول). فرمهر بیگلو،‌ فرناز دارویی، سحر ناطقی، مرجان فیروزآبادی، پژمان مالکی، پژمان رضایی، نرگس ناجی، آیلین ثقفی (نوازندگان ویلون دوم). علی یزدی، پگاه افضلی، نیکی یغمایی، مهسا رحمتی و مینا آقارضایی (نوازندگان ویولا). یاسمن کوزه‌گر، گلبسانا شناسایی،‌ ثنا شهمیری و هلیا پورکریمی (نوازندگان ویلنسل). محمد علیزاده و آوا پورنار (نوازندگان کنترباس) و اعضای آنسامبل بادی تهران نیز عبارتند از: ریحانه محمدی (نوازنده فلوت)، یاسمن کیمیاوی (نوازنده ابوا)، مینلی دانلیان (نوازنده کلارینت)، امیرحسین محمدیان (نوازنده فاگوت) و باران ذوالفقاری (نوازنده هورن).

عصر زیبای فرانسوی در شب زمستانی تهران

درشب ششم از جشنواره موسیقی فجر یک هنرمند بلژیکی و یک گروه فرانسوی در تالار وحدت به روی صحنه رفتند و شبی با موسیقی کلاسیک و جز را برای مخاطبان اجرا کردند که اجرای آلبوم عصر زیبا توسط گروه فرانسوی از جذابیت خاصی برخوردار بود.  اجراهای سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر در تالار وحدت در دو نوبت به بخش بین الملل و اجرای رسیتال پیانو توسط فلوریان نواک از بلژیک و پیرانی و پاریزین هنرمندان فرانسوی و اجرای دوئت آکاردئون و ساکسفون اختصاص داشت.

روایت هنرمند نوگرای بلژیکی از شهرزاد ایرانی

فلوریان نواک نوازنده نوگرای پیانو از بلژیک که با روایت های مدرنش از رپرتوار موسیقی کلاسیک جهان در اروپا که اصولا دست بردن در آثار کلاسیک امریست مضمون توانسته به جایگاه درخور توجهی در موسیقی کلاسیک اروپا دست یابد، با اجرای قطعات زیر در نوبت اول اجراهای امشب موفق شد تا اجرای موفقی را در کارنامه هنری خود ثبت و برگ زرینی را به اجراهای بخش بین الملل جشنواره فجر تقدیم کند.

قطعات اجرای نواک عبارت بودند از:  Impromptu No. ۳ و Ballade No. ۴ اثر فردریک شوپن آهنگساز قرن ۱۸ لهستان ملقب به موتزارت کوچک و شاعر پیانو.

قسمتی از سوئیت سمفونی شهرزاد (Sheherazade Entracte) اثر ریمسکی کورساکف آهنگساز روس که توسط نواک بازروایت شد.

سوئیت سمفونیک شهرزاد یکی از آثار نیکولای ریمسکی کورساکف است. کورساکف شهرزاد را در سال ۱۸۸۸ میلادی و بر پایهٔ داستان‌های هزار و یک شب نوشته‌است. این اثر را می‌توان یکی از محبوب‌ترین ساخته‌های کورساکف به‌شمار آورد. این اثر ارکسترال، نمونهٔ بارز ترکیب متمایزکنندهٔ آثار کورساکف در آمیزش سازبندی خیال‌پردازانه و رنگارنگ با ملودی‌های پرزرق و برق است و باز روایت نواک از این اثر نه تنها چیزی از اصالت زیبایی شناختی ذهن مولف نکاست بلکه به آن رنگ و بویی امروزی بخشید.

واریاسیون ها بر روی یک تم، اپوس ۵۱  اثر آناتولی لایدف اهنگساز قرن ۱۹ روس.

سونات شماره ۶ اپوس ۸۲ اثر سرگئی پروکفیف.

عصر زیبای فرانسوی‌ها

در نوبت دوم وینست پیرانی خواننده و نوازنده آکاردئون و امیل پاریزین نوازنده ساکسفون هنرمندان فرانسوی دوئت خود را در تالار وحدت اجرا کردند. این گروه برای حضور در سی وپنجمین جشنواره موسیقی فجر اجرای قطعات آلبوم عصر زیبا را به عنوان رپرتوار اجرایی انتخاب کرده بود و موسیقی این هنرمندان فرانسوی را باید در سبک جز معاصر فرانسوی دانست که ریشه ها و موتیف های موسیقی فرانسه در بوطیقای موسیقی این گروه کاملا مشهود و محسوس است.

محمد الهیاری مدیر کل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شاهین فرهت دبیر جشنواره سی و پنجم موسیقی فجر از مهمانان ویژه اجرای نوبت دوم در تالار وحدت بودند.

آمیخته‌ای از کودکی و بلوغ

آنسامبل کانتوس به سرپرستی کاوه میرحسینی با همراهی گروه کر کودکان نواک راس ساعت ۲۱:۳۰ در رودکی به اجرای برنامه پرداختند. اعضای آنسامبل کانتوس به سرپرستی کاوه میرحسینی با همراهی گروه کر کودکان نواک راس ساعت ۲۱:۳۰ در رودکی به اجرای برنامه پرداختند.

آنسامبل کانتوس توسط کاوه میرحسینی در سال ۱۳۹۱ با هدف ترویج موسیقی معاصر فعالیت خود را آغاز کرد. سیاست اصلی این آنسامبل همچون آنسامبل‌هایی دراستاندارد جهانی سفارش آثار به آهنگسازان هم عصر و همچنین ضبط و اولین اجرای جهانی آنهاست که این آنسامبل توانست در سومین پروژه موسیقایی خود آثاری به آهنگسازان بنام ایرانی سفارش دهد و آثار آنها را برای اولین بار ضبط و اجرا کند.

اجرای هنرستان موسیقی پسران گرامیداشت یک پرواز ابدی

اجراهای هنرجویان هنرستان موسیقی پسران به ویژه اجرای پولونز اثر شوپن که به یاد جانباختگان سانحه هوایی هواژیمای اوکراینی در سانس دوم ششمین‌ روز از سی‌وپنجمین جشنواره موسیقی فجر اجرا گردید با استقبال خوبی روبرو شد. گروه سازهای ایرانی شروع کننده سانس دوم جشنواره در تالار سوره بودند و مجموعه‌ای از آثار کلاسیک موسیقی ایرانی را نواختند.

پارسا درویش‌زاده، محمد رحیمی جعفری، مازیار افشار، معین شکوری، پوریا ستاری، پوریا معظمی، محمدحسین رضایی نظری،آرشان تاجیک، امین جمالی و آروین ماهر نوازندگان این بخش بودند.  

گروه سه نوازی موسیقی ایرانی، هنرجویان دیگری بودند که به صحنه آمدند و چند قطعه را به صورت بداهه و قطعه پرنیان اثر استاد فرامرز پایور را اجرا کردند. سروش حاجی طلب سنتور، کامیار روشنکار و پارسا نظری نوازنده‌های این بخش بودند.

سپس محمد متین جعفری به عنوان تکنواز گیتار به صحنه آمد و قطعه تم واریاسیون را نواخت. بعد از او سیاوش فراهانی، تکنواز پیانو، قطعه پولونز در دو دیز مینور شماره یک اپوس ۲۶ اثر  فردریک شوپن را به جانباختگان سانحه سقوط هواپیمایی اوکراین تقدیم کرد. مهرشاد نبی پیانو نواز دیگری بود که به صحنه آمد قطعه نکتورن شماره ۱۳ اثر شوپن را اجرا کرد. ارکستر بادی چوبی برنامه بعدی هنرستان پسران در سانس دوم جشنواره موسیقی فجر بود.

سینا کاوسی، عرفان رهبران، پوریا ناظری، مانی مختارزاده، آریا شاه‌ نواز،  کامیار ترکمان اسدی، فراز منصوری، امیرحسین گرگین، امین ابراهیم‌زاده، محمد ملک لی، هوتن سادات اخوی و اشکان عزیزخانی نوازندگان گروه ارکستر بادی چوبی بودند که قطعات jazz waltz اثر دیمیتری شوستا کویچ و تنظیم کیوان جولایی، Habanera اثر جرج بیزه، Baby Elephant Walk  اثر هنری مانسینی، pavene اثر گابریل فور را نواختند.

سپس امیررضا صالحی، پارسا کلانکی، کیوان جولایی، امیرعلی حصارکی،آرسام کنعانی زادگان امیر حسین گرگین، آمین ابراهیم‌زاده، نوازندگان بادی برنجی روی صحنه رفتند و قطعات nessun dorma اثر جیاکومو پوچینی، Jürgens Pausen-Stomp اثر یولریچ نلز،  ternamente اثر والتر گروس تنظیم جاوید مجلسی، get up and boogie اثر زینو هنری را نواختند. جاوید مجلسی سرپرست، کیوان جولایی و سینا کاوسی نیز دستیاران ارکستر بادی بودند. 

رها و  اجرایی بی کلام

کنسرت گروه موسیقی رها به سرپرستی مهدی تیموری، نیز دیشب طی یک سانس در سالن برج آزادی برگزار شد. برج آزادی شامگاه گذشته و در ششمین روز از جشنواره موسیقی فجر میزبان گروه موسیقی رها به سرپرستی مهدی تیموری بود و این گروه در این کنسرت قطعاتی را به صورت بی کلام اجرا کرد. گروه رها در این کنسرت قطعات دوران، زریاب، آذربایجان، باربد، دونوازی عود و کوبه‌ای و سه‌نوازی نی، عود و کوبه‌ای را برای مخاطبانش اجرا کرد.

مهدی تیموری (سرپرست گروه و نوازنده نی)، کوروش کشاورز (نوازنده ویولنسل)، نازنین تن ساز (نوازنده عود)، سیروس مهاجری (نوازنده گیتار باس) و میلاد قریشی (نوازنده سازهای کوبه‌ای) اعضای این گروه را تشکیل دادند.

گروه موسیقی رها از سال ۱۳۸۸ به سرپرستی مهدی تیموری و با همراهی نوازندگان دانشجوی دانشگاه هنر فعالیت خود را آغاز کرد. برنامه‌های هنری این گروه با ضبط آلبوم «دورها آوایی است» به صورت آنسامبل و با صدای محمد معتمدی ادامه پیدا کرد و اجراهای صحنه‌ای متعددی را روی صحنه برد.

از کوک ماه تا چریکه سنه در شب موسیقی بانوان جشنواره

فرهنگسرای نیاوران در دومین سانس به میزبانی از دو گروه موسیقی بانوان پرداخت. گروه موسیقی کوک ماه و چریکه سنه به ترتیب به سرپرستی لیلا جعفر پور و شرمین زرنشان در این شب از سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر، کنسرت خود را به طور ویژه برای بانوان اجرا کردند. ابتدا گروه موسیقی کوک ماه روی صحنه آمد و پس از به پایان رسیدن صدای تشویق حضار، سراغ نخستین قطعه رفت. همنوایی نوازندگان به زیبایی قطعات می افزود و نظم آن ها موجب اجرایی دلچسب می شد.

لیلا جعفرپور علاوه بر سرپرستی گروه، خوانندگی قطعات را نیز برعهده داشت و در به اجرا درآوردن قطعات گروه خود را همراهی می کرد. هنر نوازندگی هر یک از بانوان نوازنده در میان قطعات به چشم می آمد. مخاطبان شور و اشتیاق خود را برای ادامه اجرا، با دست زدن های مرتب پس از هر قطعه اعلام می کردند.

عزیزم بنشین کنارم، گل سنگم، شانه، خواب، جان جانانم، شمع و پروانه، ساری گلین، پرنده، عاشقت هستم بمون، سیمین بری، دل کوچولو، گل آفتاب گردون، تنها با گل ها، به سوی تو، تو مثل من رویاتو می بافی، بیداد زمانه و تک درخت قطعات رپرتوآر نخستین بخش سانس دوم بودند.

پس از لحظاتی، گروه موسیقی چریکه سنه به عنوان دومین گروه این شب به روی سن وارد شد. در این اجرا شرمین زرنشان به عنوان نوازنده سنتور، قانون و همخوان، شادی غلامی به عنوان نوازنده دف، کمانچه و همخوان، روژینا وحیدی پور با ساز دف، مونا ملائی با ساز دف و دهل، شیبا صادقی با ساز تار و لعیا طبیبی با ساز کمانچه این گروه موسیقی را همراهی می کردند. آزیتا ابراهیمی نیز خوانندگی قطعات را عهده دار بود. اگر کیته، مقام نه مام، دف نوازی و کوبه ای، سنه، تکنوازی قانون، بوچ ده لی، عاشق شیته، لای لای، شیرینه سه روزه و شیرین قطعاتی بودند که به ترتیب شنیده شدند. چریکه سنه اولین گروه موسیقی بانوان در سنندج است و موفق شده نخستین کنسرت بانوان را در سال ۸۳ در سنندج برگزار کند.

سیروان و خسروی و اولین حس ناب

سیروان خسروی خواننده موسیقی پاپ طی دو نوبت در سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی تهران روی صحنه رفت و منتخبی از آثارش را برای هواداران خود اجرا کرد. این کنسرت در حالی برگزار شد که سیروان خسروی به‌ عنوان یکی از پای ثابت‌های جشنواره موسیقی فجر در سال‌های اخیر، با تجربه خود موفق شد صحنه را به خوبی هدایت کند و شب خاطره‌انگیزی را برای طرفدارانش رقم بزند؛ هرچند عوامل سالن میلاد نمایشگاه بین المللی با ترددهای بیش از اندازه خود و نورهای لیزری قدری از این جذابیت کاسته بودند

این هنرمند کنسرت را با قطعه برگرد آغاز کرد و سپس تک آهنگ پرطرفدار نرو که سال‌هاست در کنسرت‌هایش اجرا می‌شود را به حاضرین در سالن میلاد تقدیم کرد. پس از اجرای قطعه نرو خسروی از وضعیت نورپردازی سالن انتقاد کرد. این خواننده گفت: هزینه زیادی کرده‌ام و با تمام وسایل نور آمده‌ام اجرا کنم، اما الآن مشکل نور به‌ وجود آمده است و نورپرداز گفته چراغ را نباید خاموش کنید. خب از ابتدا می‌گفتید من اصلاً چیزی نمی‌آوردم. یعنی اگر چراغ خاموش بشود چیزی می‌شود؟ چراغ سینما خاموش بشود چیزی می‌شود؟ لطفا چراغ‌ها را خاموش کنید چون اصلاً نمی‌توانم اجرایم را ادامه بدهم.

در ادامه چراغ‌های صحنه خاموش شد و این هنرمند اجرای آثارش را از سر گرفت. او در ادامه قطعاتی نظیر کجایی تو، جای من نیستی، خاطرات تو و سوژه‌هات تکراریه اجرا شد. با توجه به این‌که این قطعات در اکثر کنسرت‌های سیروان اجرا می‌شود، با استقبال و همخوانی مخاطبان همراه شدند. خیلی روزها گذشت نیز از آثار پرطرفدار این برنامه بود. 

پس از اجرای این آثار، سیروان خسروی اعضای ارکستر خود را معرفی کرد. یاشا حکمی (کیبورد)، نریمان ناعمی (ساکسوفون)، امیرعباس دانایی (گیتار الکتریک)، نیما حمیدی (درامز)، رضا عیوضی (گیتار باس) و سیدسینا موسوی (گیتار الکتریک) نوازندگان این کنسرت بودند که هر کدام در حین معرفی با تشویق فراوان از سوی هواداران مواجه شدند و قطعه "دوست دارم زندگی رو" از آثار دیگری بود که در این کنسرت مورد توجه قرار گرفت. همچنین سیروان خسروی در این کنسرت برای اولین بار قطعه این حس نابه را اجرا کرد.

جشنواره سی و پنجم موسیقی فجر در یک نگاه

سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر به ریاست محمد الهیاری مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیری شاهین فرهت از چهارشنبه شب ۲۳ بهمن تا فردا  ۳۰ بهمن در تالار وحدت، تالار رودکی، بنیاد آفرینش‌های هنری هنری نیاوران، تالار سوره حوزه هنری، مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی و سالن میلاد نمایشگاه بین المللی میزبان مخاطبان خواهد بود و ۸۲ گروه موسیقی در بخش‌های موسیقی دستگاهی، نواحی، کلاسیک، بین‌الملل، پاپ، ارکسترال، تلفیقی، بانوان، کودک و نوجوان با ۹۰ اجرا در ۸۰ نوبت به اجرای برنامه می‌پردازند.

جشنواره های استانی موسیقی فجر با حمایت ویژه سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر و در راستای همراهی با مردم سیل زده از استان سیستان و بلوچستان آغاز شده است و گروه‌های بومی استان سیستان و بلوچستان در این دوره جشنواره از ۲۰ تا ۲۵ بهمن در شهرهای زاهدان، چابهار، نیک شهر و قصرقند اجراهای خود را بروی صحنه برده اند.
در این دوره از جشنواره یاد و خاطره جانباختگان سانحه هوایی هواپیمای اوکراینی با اجرای قطعه ۱۷۶ اثر بهزاد عبدی توسط ارکستر سمفونیک به رهبری نصیر حیدریان در حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گرامی داشته شد.
نخستین دوره جایزه موسیقی و رسانه و جایزه ترانه سال از برنامه هایی خواهد بود که برای نخستین بار برگزار خواهند شد.

در کنار تهران استان‌های بوشهر، آذربایجان شرقی، خوزستان، گلستان، فارس، خراسان شمالی، زنجان، سیستان و بلوچستان و منطقه آزاد اروند میزبان این دوره از جشنواره در شهرهای مختلف کشور خواهند بود.

در این دوره از جشنواره از هنرمندان و استادان بزرگ موسیقی ایران چون افلیا پرتو، نادر مشایخی، حسن اسکندری و هوشنگ ظریف طی مراسمی در اختتامیه تجلیل به عمل خواهد آمد.

مراسم اختتامیه سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر پنجشنبه اول اسفند در تالار وحدت طی مراسم ویژه ای با حضور مسئولان کشوری و فرهنگی و هنری همراه با اهالی هنر به ویژه موسیقی و مردم برگزار خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =