مخالفت فلسطینی‌های ساکن مناطق اشغالی با راه‌اندازی پرواز مستقیم حج

تهران - ایرنا – انجمن های سیاسی و نیروهای ملی در سرزمین های فلسطین اشغالی به اتفاق آراء اعلام کردند که با تلاش های تبلیغاتی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای راه اندازی پروازهای مستقیم حج و عمره از فرودگاه « بن گوریون » به جده عربستان مقابله خواهند کرد.

به گزارش شماره امروز (چهارشنبه) روزنامه فرامنطقه ای « القدس العربی » چاپ لندن، فلسطینیان ساکن سرزمین های اشغالی سال ۱۹۴۸ در همین رابطه تاکید کردند که به پلی برای بهبود روابط میان اسراییل و عربستان تبدیل نخواهند شد.

مخالفت فلسطینیان به دنبال اظهارات « میکی زوهر » رئیس فراکسیون حزب لیکود و عضو کنیست (پارلمان) در چارچوب مبارزه انتخاباتی کنیست شکل گرفت که قرار است در دوم ماه مارس برگزار شود.  

میکی زوهر گفت: نتانیاهو سعی دارد با هماهنگی ریاض پروازهای مستقیم سفر حج و عمره فلسطینیان ۴۸ را از فرودگاه بن گوریون واقع در شهر « لد » به عربستان راه اندازی کند .

از سوی دیگر « آریه درعی » وزیر کشور رژیم صهیونیستی نیز قبل از میکی زوهر اعلام کرد برای اسراییلی هایی که بخواهند بخاطر اهداف دینی و تجاری به عربستان سفر کنند، روادید صادر خواهد شد.

اظهارات این دو مقام صهیونیست با اعلام به اصطلاح طرح صلح در خاورمیانه موسوم به معامله قرن از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا همزمان شده است.

فلسطینیان ۴۸ تاکید دارند که اظهارات مقامات اسراییلی به ویژه نتانیاهو در چارچوب سیاسی و انتخاباتی صورت می گیرد و آنها سعی دارند با این اقدام در میان فلسطینیان ۴۸ نظر افراد حائز شرکت جهت حضور در پای صندوق های رای را به خود جلب کنند و از سوی دیگر آنها همچنین می خواهند تا اردن را به عنوان قیم حجاج و اماکن مقدس در فلسطین را به دلیل اتخاذ موضع مخالف با معامله قرن تحت فشار قرار دهند.

بر اساس این گزارش، سالانه ده ها هزار فلسطینی ساکن مناطق اشغالی سال ۱۹۴۸ برای انجام فریضه حج و عمره به عربستان در چارچوب قیمومیت اردن بر حجاج سفر می کنند و  روادید سفر موقت خود  را از امان دریافت می کنند. این امر بر اساس توافقنامه امضا شده میان دولت اسراییل و حسین بن طلال شاه سابق اردن در سال ۱۹۷۸ انجام می گیرد.

۱۴۸۷

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =