خاموشی خراسان شمالی کمتر از یک‌سوم میانگین کشور است

بجنورد- ایرنا- معاون بهره‌برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق خراسان شمالی گفت: میزان خاموشی برق در این استان تنها سه دهم در هزار است و حال آنکه شاخص میانگین خاموشی در کشور یک در هزار است.

مهندس مسلم زمانی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این استان در کشور کمترین میزان خاموشی برق را دارد.

وی افزود: با توجه به افزایش میزان مصرف گاز خانگی در استان، خط گاز نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان قطع شده که این اقدام به منفی شدن تراز تولید و مصرف برق منجر شده است.

وی اظهار داشت: هم اکنون از سه بلوک نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان به علت قطع گاز تنها یک بلوک آن فعال است.

وی با اشاره به پیوستگی شبکه برق در کشور، افزود: اگر به علت مصرف بالای گاز و قطع نیروگاه ها، تراز تولید و مصرف به هم بخورد برای اینکه شبکه به سمت فروپاشی نرود خاموشی ها اعمال می شود.

زمانی خاطرنشان کرد: این خاموشی ها نیز از محدودیت گاز نیروگاه های برق ناشی می شود که از شهروندان انتظار داریم در فصول سرد در مصرف گاز صرفه جویی داشته باشند تا بخشی از سوخت صنایع و همچنین نیروگاه های برق قطع نشود.

معاون بهره برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق خراسان شمالی از دستگاه های حساس که کار آنان مهم تلقی می شود خواست تا برای مقاطع حساس مولدهای اضطراری داشته باشند اما بعضا در این امر کوتاهی می کنند.

وی میزان تولید برق نیروگاهی این استان را هزار و ۴۰۰ مگاوات اعلام کرد و افزود: البته اکنون تراز تولید و مصرف برق در کل کشور با هم مطابقت ندارد و میزان مصرف از تولید جلو زده است.

به گزارش ایرنا در ۲ هفته اخیر در برخی از روزها بخشی از برق مشترکان خراسان شمالی قطع شد.

زمانی، میزان برق مصرفی استان در اوج مصرف تابستانی را ۳۰۰ مگاوات عنوان کرد و افزود: هم اکنون با توجه به محدودیت سوخت نیروگاه شیروان حدود ۲۵۰ مگاوات برق در استان تولید می شود.

شرکت برق خراسان شمالی ۳۵۳ هزار و ۶۹۸ مشترک دارد که از این تعداد ۸۴ درصد مشترکان خانگی، ۴ درصد اداری و دستگاه‌های خدمات رسان، یک درصد کشاورزی، کمتر از یک درصد صنعتی و ۱۰ درصد سایر مصارف هستند.

دمای برخی از مناطق استان خراسان شمالی در آذر و دی امسال تا ۱۵ درجه سانتیگراد زیر صفر رسید.

خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد که ۴۴ درصد آنان در روستاها سکونت دارند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha